סגור

דעה
זה כנראה הרגע של שרון אלרעי פרייס לקחת צעד הצידה

ד''ר אלרעי פרייס היא משרתת ציבור נאמנה ובעלת הידע והכישורים לשמש כאחראית על בריאות הציבור. אבל אם הממשלה מבקשת ליישם מודל חדש להתמודדות עם הקורונה, אין מניעה לחפש אדם אחר

ד''ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, מחזיקה בכל הכישורים והידע הדרושים לתפקידה: בעלת תואר דוקטור לרפואה בהצטיינות מהטכניון ומרצה מצטיינת בפקולטה, בעלת תואר מוסמכת בבריאות הציבור מטעם דארטמות' קולג' בארצות הברית, בעלת תואר שני במנהל עסקים בהצטיינות מאוניברסיטת תל אביב, עם התמחויות שרכשה במהלך השנים בבריאות הציבור, מינהל רפואי ורפואה מונעת.
אלרעי פרייס הספיקה לכהן במשך 3 שנים כאפידמיולוגית הראשית של מדינת ניו המפשייר בארצות הברית, ואז חזרה לישראל מטעמים ציוניים, התמנתה לסגנית מנהלת בי"ח כרמל ולבסוף לתפקידה הנוכחי. לא יהיה מופרז להגיד שהיא המתאימה מכולם לעמוד בראש המערך החשוב של בריאות הציבור.
1 צפייה בגלריה
שרון אלרעי פרייס ראש שירותי הציבור במערכת הבריאות
שרון אלרעי פרייס ראש שירותי הציבור במערכת הבריאות
ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי הציבור במשרד הבריאות
(צילום: אלעד גרשגורן)
את הטענות לפיהן היא פועלת מתוך אינטרסים כלכליים או אישיים יש לגנות בתוקף: אלה אמירות זדוניות, שגובלות בלשון הרע ומבקשות לפגוע אישית וליצור עימות, לא לקדם את בריאות הציבור. טוב עשו מנכ"ל משרד הבריאות ובעיקר ראש ממשלת ישראל כשיצאו נגד ההתקפות הללו מיד ובחריפות.
בתקופה האחרונה אלרעי פרייס העלתה הילוך בקשיחות של הצעדים שהיא מציעה כפתרון להתפרצות הנוכחית, בלי האיזון הדרוש כחלק מניהול סיכונים. נוצר נתק משמעותי בין הצעדים שהיא מציעה כפתרון ברירת מחדל כמעט אוטומטי (סגר או סגירת מוסדות), לבין רמת הסיכון הנוכחית והנכונות של הישראלים להמשיך להקריב את פרנסתם, חירותם וחיי החברה והחינוך של ילדיהם למען המאבק בקורונה.
ניהול מגיפה, כמו כל ניהול סיכונים, מוכתב על ידי הנתונים בשטח, אבל מושפע גם מסט הערכים, ההערכות וההעדפות של המנהל. אלרעי פרייס היא מנהלת מוכשרת ומשרתת ציבור נאמנה, אבל גודל האחריות שמוטל על כתפיה זמן ארוך כל כך ועמידתה המתמדת תחת לחצים פוליטיים וציבוריים גובים מחיר. יכול להיות שהוא מתבטא בין היתר באובדן הסבלנות או הגמישות המחשבתית הנחוצה.
יתכן שזה רגע נכון גם מצדה לקחת צעד הצידה. לתת למישהו אחר להוביל מדיניות ותפיסת עולם חדשה של הממשלה, שמוכנה כך נראה לקחת סיכון מחושב גדול יותר מקודמתה, לטובת שמירה על שגרת החיים.
אלרעי פרייס תוכל לחפוף אותו ולהמשיך ללוות אותו, ואת הנבחרת הרפואית, מהצד, עם פחות מעורבות אישית ורגשית ואישית. זו אינה חולשה, ואזרחי ישראל כך או אחרת יהיו חייבים לה תודה גדולה.