סגור
עזה חמאס ג'יהאד הפצצה של חיל האוויר ב רצועת עזה
הפצצה בעזה (צילום: AFP/ Mahmud Hams)

כ-470 רקטות שוגרו מעזה; דיווח: "קשיים במו"מ להפסקת אש"

הירי האינטנסיבי נמשך למרות שצה"ל פגע ביותר מ-130 מטרות של הג'יהאד האיסאלמי. נתניהו הצהיר כי "אנחנו בעיצומה של המערכה" - ומיד נמשכו המטחים. נפילות בשדרות, באשקלון ובנתיבות: אין נפגעים בזכות שמירה על ההנחיות. מוקדם יותר: אזעקה בב"ש, יירוטים בשמי ת"א. ברקע: מגעים להפסקת אש, הפלסטינים "דרשו להפסיק את החיסולים"

23:20 - דובר צה"ל עדכן כי נכון לשעה 21:30 שוגרו מרצועת עזה 469 רקטות, ושיגורן של 107 נכשל - כלומר הן נפלו ברצועת עזה או בים. מדובר בשיעור כישלון של כ-22% עבור הג'יהאד האיסלאמי. חמאס לפי ההערכות לא הצטרף באופן פעיל לשיגורים. 333 רקטות חצו לשטח ישראל, ומתוכן יורטו 153. לא נמסר כמה נפילות ישירות נרשמו, אבל רוב הרקטות האחרות נפלו בשטחים פתוחים. דובר צה"ל עדכן גם כי עד כה הותקפו ברחבי רצועת עזה 133 מטרות שונות.
22:35 - אזעקות צבע אדום נשמעו כעת בשני יישובים במועצה האזורית שדות נגב שבעוטף עזה.
הג'יהאד האיסלאמי איים לשגר טילים נוספים לאזור המרכז אם ישראל תמשיך בסיכולים הממוקדים - כפי שחיסלה את שלושת בכירי ארגון הטרור במכת הפתיחה של המבצע. "אנו מזהירים את האויב כי מדיניות של הפצצת בתים תביא להגברת הפצצת תל אביב והעורף הישראלי", מסרו בג'יהאד, כשברקע נמשכים המגעים להפסקת אש.
שר הביטחון יואב גלנט שוחח עם מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ופירט בפניו את פעולות צה"ל במבצע "מגן וחץ" נגד הג'יהאד האיסלאמי. הוא אמר לו כי "ישראל נחושה להגן על עצמה ולמנוע בכל מחיר פגיעה באזרחיה" - והדגיש גם את המעורבות האיראנית במימון פעולות הטרור של הג'יהאד. מטעמו של גלנט נמסר עוד כי הוא הודה לאוסטין "על עמידתה האיתנה של ארצות הברית לצד ישראל במאבק נגד הטרור, ועל תמיכתו האישית בפעולות מערכת הביטחון".
21:30 - ערוץ אל-ג'זירה מדווח על קשיים שהתגלעו במגעים להפסקת אש, בגלל התעקשות פלסטינית לחייב את ישראל לחדול ממדיניות החיסולים. במקביל, לפי דיווחים פלסטיניים הגיהאד האיסלאמי מתנה הפסקת אש במסירת גופתו של האסיר שובת הרעב חאדר עדנאן, הפסקת החיסולים ביהודה ושומרון וביטול מצעד הדגלים ביום ירושלים.
בפגיעה ישירה בבית בשדרות נפצע אדם אחד באורח קל מאוד. במקביל הודיעה המשטרה על פגיעת רקטה סמוך לשני בתים שניזוקו בעקבות הנפילה. לא דווח שם על נפגעים, וחבלנים הוזעקו לזירה. "המשטרה קוראת לציבור להישאר בקרבת מרחבים מוגנים, להישמע להנחיות המשטרה ופיקוד העורף, ולהימנע מהגעה לזירות", נמסר.
21:05 - דקות אחדות לאחר הצהרות ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גלנט נורו רקטות נוספות מרצועת עזה, ואזעקות הופעלו באשקלון, בשדרות וביישובים בשער הנגב ובחוף אשקלון. יירוטים נצפו מעל שדרות.
דקות אחדות לאחר הצהרות ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גלנט נורו רקטות נוספות מרצועת עזה, ואזעקות הופעלו באשקלון, בשדרות וביישובים בשער הנגב ובחוף אשקלון. יירוטים נצפו מעל שדרות.
בדבריו הערב חשף השר גלנט כי מאז תחילת ירי הרקטות לישראל היום שוגרו 400 רקטות לעבר ישראל - אבל כרבע מהן נפלו בשטחי רצועת עזה. "חלק יורטו ולצערנו היו כמה פגיעות בבתים", ציין. לדבריו ישראל השיגה במבצע "הישגים משמעותיים" בזכות שיתוף פעולה ותיאום נרחב בין זרועות הביטחון השונות: "המרכיב הזה לבדו הוא מרכיב עוצמה רב חשיבות עבור מדינת ישראל והוא סימן לאויבים שלנו להיזהר".
20:50 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט מוסרים בשעה זו הצהרה. נתניהו אמר כי "אנחנו עדיין בעיצומה של המערכה. ברגעים אלו ממש כוחותינו תוקפים בעוצמה ברצועת עזה וגובים מחיר יקר מארגונטי הטרור. כל מי שפוגע בנו, דמו בראשו. אנחנו אומרים למחבלים ושולחיהם, אנו רואים אתכם בכל מקום. אתם לא יכולים להתחבא ואנחנו בוחרים את המקום והזמן לתקוף אתכם. אנחנו ולא אתם. לא רק בתגובה, גם ברגיעה, הבחירה שלנו".
ראש הממשלה הוסיף כי "עד כה הנחתנו על הג'יהאד בעזה את המכה הקשה בתולדותיו. בתוך שניות - שתי שניות באמצע הלילה - חיסלנו במקביל בשלושה מוקדים נפרדים את בכירי ארגון הטרור. פגענו במערך הנ"ט שלו, במחסני ייצור הרקטות שלו. בתגובה לפעילות הג'יהאד האיסלאמי שיגר רקטות. קרוב לשליש מהרקטות נפלו בשטחם. את הרוב המוחלט יירטנו באמצעות מערכות ההגנה. אני רוצה לשבח את מערכת הביטחון שהביאה מערכות חדשות שנכנסו היום לפעולה בהצלחה.
20:29 - צבע אדום באשקלון ובעוטף עזה. נתניהו וגלנט ימסרו הצהרה בעוד זמן קצר.
19:58 - אחרי המטח הכבד: צה"ל תוקף שוב ברצועת עזה.
בנתיבות דווח על פגיעה ישירה בישיבה. נזק נגרם למקום - אבל לפי שעה לא ידוע על נפגעים. במקביל, במטח שנורה לעבר באר שבע הייתה רק נפילה בשטח פתוח.
ההערכה בישראל היא שמטח הרקטות לתל אביב כלל שלוש רקטות, ושתיים מהן נפלו כנראה לים. אחת יורטה.
19:35 - אזעקות בגוש דן (גבעת שמואל, רמת גן, תל אביב יפו, גבעתיים, אור יהודה, חולון וראשון לציון. בתל אביב תועד יירוט בשמיים, והדי פיצוצים נשמעו אפילו ברעננה.
אזעקות נוספות נשמעו באשקלון, שדרות, בעוטף עזה, בבאר שבע, אשדוד ופלמחים.
19:25 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט מקיימים כעת הערכת מצב בקריה בתל אביב. בדיון משתתפים גם ראש המל"ל צחי הנגבי והמזכיר הצבאי של רה"מ אלוף אבי גיל.
ראש העיר שדרות אלון דוידי אמר בריאיון לאולפן ynet על רקע המגעים להפסקת אש, כי אל לתושבי עירו להיכנס לשאננות והדגיש כי עליהם להמשיך לשמור על ההנחיות: "אנחנו כרגע מחכים כמו כולם, המצב עדיין מורכב ומניסיון העבר הדברים יכולים להימשך ויכולים להיפסק", אמר. "אנחנו נמתין בסבלנות והדבר החשוב ביותר זה להמשיך להיות ערניים". בנוגע למגעים על הפסקת אש לא הביע דוידי עמדה מסוימת, אך הדגיש כי "לראש הממשלה יש את כל הגיבוי מאיתנו לכל דבר ולכל פעולה שהוא יחפוץ לעשות על מנת להסיר מבחינתנו את האיום".
בכיר ישראלי אמר הערב כי ישנה "אפשרות סבירה" שהפסקת האש מול הג'יהאד תיכנס לתוקף בשעות הקרובות: "יש דיבורים אבל אין עדיין סגירה. אנחנו בודקים את מהימנות הדברים ורוצים לוודא שהג'יאהד לא יבצע כדרכו פעולת ראווה כדי לשדר שהוא אמר את המילה האחרונה. אין עדיין החלטה סופית כי רוצים לבדוק את ההצעה המצרית".
גורם מדיני בכיר הוסיף אחר כך: "הפסקת אש תיבחן רק במעשים ולא במילים".
19:01 - למרות הדיווחים במצרים על הפסקת אש, אזעקת צבע אדום הופעלה כעת בכיסופים שבעוטף עזה.
18:48: כלי תקשורת במצרים מדווחים כי מאמציה של קהיר להביא להפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האיסלאמי הושלמו בהצלחה, ולפי אחד הדיווחים הפסקת האש אף תיכנס לתוקף באופן מיידי - אך אין לכך אישור לפי שעה. בישראל מאשרים שיש מגעים, אבל אומרים שאין עדיין הסכמה.
17:30 - למרות הדיווחים על מגעים להפסקת אש, אזעקות הופעלו כעת בכמה יישובים בלכיש: גן יבנה, חצור, עזריקם וגבעתי.
דובר הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי מצרים מתווכת להפסקת אש - אחרי המטחים ששיגר ארגון הטרור מרצועת עזה - וגורם ביטחוני ישראלי מאשר זאת. "מצרים העבירה לישראל מסרים שהג'יאהד רוצה לסיים את הסבב הזה", אמר הגורם.
מצרים היא אמנם הגורם המרכזי במגעים, אך מעורבים בהם גם קטאר ושליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון תור וונסלנד. המגעים החלו כבר אמש - כדי למנוע את ירי הרקטות - אך כעת הם נעשים ביתר שאת.
צה"ל עדכן כי עד השעה 16:00 נורו מרצועת עזה 270 רקטות, אולם רק 205 מהן חצו לשטח ישראל ו-65 היו שיגורים כושלים. כיפת ברזל יירטה 62 רקטות, ועד כה נרשמו רק שלוש נפילות מאומתות - אחת מהן בבית בשדרות. המשפחה לא הייתה במקום, ולא היו נפגעים. עוד עדכן צה"ל כי מתחילת המבצע הוא תקף 53 מטרות ברצועה.
שש שנים אחרי הכרזתה כמבצעית, צה"ל עשה שימוש בפעם הראשונה במערכת "שרביט קסמים" ("קלע דוד") כדי ליירט רקטה מרצועת עזה - זו ששוגרה לתל אביב. המערכת מיועדת להתמודד עם איומים משמעותיים כגון רקטות כבדות וטילים בליסטיים בשכבה שבין כיפת ברזל (פצמ"רים, קסאמים וגראדים) לבין "חץ 2" ו"חץ 3" (טילים ארוכי טווח, בעיקר מאיראן, שנעים מחוץ לאטמוספירה).
17:00 - דובר הג'יהאד האיסלאמי אמר כי מצרים מתווכת במגעים להפסקת אש עם ישראל. במקביל, במצרים דווח על "מגעים ומאמצים מצריים אינטנסיביים להגיע להפסקת אש מיידית ולהחזרת השקט".
משרד הבריאות הפלסטיני עדכן כי מניין ההרוגים ברצועת עזה מתחילת מבצע "מגן וחץ" עלה ל-20, ומניין הפצועים עלה ל-42. לפי הפלסטינים, בין ההרוגים חמישה ילדים וארבע נשים.
מטוסי ומסוקי קרב תקפו בשעות האחרונות כ-40 משגרי רקטות ומרגמות מוטמנים של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ממשיך גם בשעה זו לתקוף משגרים ועמדות נוספות של ארגון הטרור. התושבים מתבקשים להישמע להנחיות פיקוד העורף המתעדכנות בפורטל החירום הלאומי".
16:15 - בצה"ל מעריכים כי יותר מ-200 רקטות שוגרו מרצועת עזה לעבר ישראל מאז שהחל הירי בצהריים. כ-50 מהרקטות התפוצצו בשטח הרצועה או נפלו בים. צה"ל ממשיך לתקוף משגרים וחוליות נ"ט של הג'יהאד האיסלאמי וההערכה היא שבהמשך יתקוף יעדים נוספים בהם מצבורי נשק.
16:10 - במערכת הביטחון מעריכים שבשלב זה רק הג'יהאד האיסלאמי יורה רקטות, ומכוונים את הפגיעות בארגון המשני בעזה - אך נערכים גם לאפשרות שחמאס יצטרף, למשל אם ייהרגו עוד אזרחים בעזה. נראה שהארגון השולט בעזה מעוניין להעניק "חיבוק דוב" דקלרטיבי לג'יהאד, מבלי לפעול בשטח. בכל מקרה, הירי משני הצדדים צפוי להימשך לפחות בשעות הקרובות, ובצה"ל כבר סימנו מטרות נוספות של הג'יהאד.
המטח לגוש דן היה של רקטות בודדות שחלקן נפלו בים. עוד מזהים במערכת הביטחון אחוז גבוה יחסית של שיגורים כושלים, מתוך כ-100 רקטות ששוגרו עד כה.
במערכת הביטחון מנסים להמעיט במשקל הירי של רקטות בודדות למרכז הארץ, רובן לא הגיעו לשטחים מיושבים, ומסבירים שניהול סיכונים מורכב עומד מאחורי ההחלטה שלא לבטל את הלימודים - בניגוד לאזורים שספגו ירי כבד הרבה יותר, בדרום, שם בוטלו לימודים.
לפי שעה אין התרעות ממוקדות לירי מגזרות נוספות, כמו בצפון, אבל ייתכן שגורמי טרור "סוררים" ינסו לעשות זאת.
16:00 - משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי מניין ההרוגים בתקיפות צה"ל ברצועת עזה עלה ל-19. עוד נמסר כי ישנם 37 פצועים.
15:40 - ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם ראשי רשויות בדרום, ואמר: "נכונים לאפשרות של התרחבות המערכה ומהלומות קשות נגד עזה".
15:20 - אזעקות צבע אדום נשמעות בנתיבות, חוף אשקלון, שדות נגב וביישובים נוספים במערב הנגב, שבהם מעגלים, גבעולים, שרשרת ומלילות.
15:05 - מרשות התעופה נמסר כי נמל התעופה בן גוריון פועל כבשגרה. "לא קיימת השפעה על לוח הטיסות. נתיבי הטיסה הותאמו בהתאם לצורך ומתואמים עם חיל האוויר", נמסר בהודעת רשות התעופה.
בתוך כך הירי לרחבי גוש דן חודש ואזעקות נשמעות בכמה ערים, שבהן בת ים, פלמחים וראשון לציון.
14:57 - רקטה פגעה בגג של גן ילדים באשכול. אין נפגעים בגוף ונזק קל נגרם למבנה. כך נמסר מדוברות המועצה האזורית אשכול, שהוסיפה כי לעבר יישובי המועצה נורו יותר מ-40 רקטות
14:46 - בית החולים ברזילי באשקלון דיווח כי עד כה הגיעו חמישה נפגעים, שלושה נפגעי חרדה שטופלו ושוחררו, ושני בני אדם שנפגעו כתוצאה מריצה למרחב מוגן בזמן אזעקה.
14:30 - אזעקות צבע אדום נשמעות בראשון לציון ויבנה. במקביל, הירי לעבר יישובי עוטף עזה ממשיך. אזעקות צבע אדום נשמעות בשדרות וביישובי שער הנגב.
14:23 - אזעקות המתריעות מפני ירי רקטות נשמעות ברחבי גוש דן. אזעקות נשמעו גם בתל אביב, גבעתיים ורמת גן. הדי פיצוצים נשמעו בבת ים
14:00 - מטח הרקטות נמשך לעבר יישובי עוטף עזה, שדרות, אשקלון ואשדוד. בעיר שדרות הגיעו דיווחים על נפילת רקטה, וכוחות הביטחון בדרכם למקום. הדי פיצוצים נשמעים גם באזור מרכז הארץ.
13:50 - אזעקות המתריעות מפני ירי רקטות נשמעות בגן יבנה ובאשדוד.
13:30 - אחרי המתנה של כמעט יממה וחצי מאז חיסול בכירי הג'יהאד האסלאמי - החל בצהריים (רביעי) ירי של מטחי רקטות מרצועת עזה לאזור העוטף. החל מ-13:25 נשמעו אזעקות צבע אדום במועצות האזוריות הסמוכות, בשדרות ובאשקלון. הופעלה כיפת ברזל.
13:25 - התרעת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות וביישובים בעוטף עזה. דובר צה"ל מסר כי "הפרטים בבדיקה". הירי מגיע כיממה וחצי לאחר חיסול שלושה בכירי הג'יהאד האיסלאמי בפתח מבצע "מגן וחץ".
1 צפייה בגלריה
ירי רקטות מעזה 10 במאי 2023
ירי רקטות מעזה 10 במאי 2023
ירי רקטות מעזה
(צילום: AHMED ZAKOT / Reuters)
12:30 - בהתאם להוראות פיקוד העורף הונחו בצהריים (רביעי) תושבים בעוטף עזה להיכנס למרחבים המוגנים. ההוראה הגיעה כשעה אחרי שצה"ל דיווח על תקיפת פעילי ארגון הג'יהאד האסלאמי שהיו ברכב בדרכם לעמדת שיגור רקטות מאזור חאן יונס. על פי דיווחים פלסטינים, מחבל אחד נהרג ואחד נפצע בתקיפה - שהתיעוד שלה מובא בפתח הכתבה.
12:00 - ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט יקיימו הערב (יום רביעי) הערכת מצב לגבי המשך ההיערכות בדרום, כשברקע הג'יהאד האיסלאמי נמנע מלהגיב לחיסול שלושת בכיריו כבר יותר מ-30 שעות. גורם ביטחוני אמר כי "אם לא יהיה ירי רקטות, אי אפשר להמשיך לשתק את כל הדרום". במהלך הבוקר קיים נתניהו עדכון ביטחוני לראש האופוזיציה יאיר לפיד.
11:30 - פיצוצים נשמעו מזרחית לחאן יונס, ודובר צה"ל אישר שהותקפו פעילי ארגון הג'יהאד האסלאמי שנמצאו בעמדת שיגור רקטות לכיוון עוטף עזה. על פי דיווחים פלסטינים, אדם אחד נהרג ואחד נפצע בתקיפה. בהמשך דיווחו פלסטינים גם פיצוץ באזור רפיח.
בעיתון אל-אחבאר הלבנוני נטען כי חמאס והג'יהאד מיישמים טקטיקה ש"מנוגדת לציפיות הכיבוש", ומתכוננים לתגובה ש"תלמד אותו לקח". לפי העיתון ישנם מגעים אינטנסיביים בין שני הארגונים, וגורם בחמאס צוטט שם: "הנהגת ההתנגדות שמה את כל האפשרויות על השולחן, התגובה תהיה מאוחדת ולא מוגבלת לחזית ספציפית".
מבצע "מגן וחץ" התחיל כאמור בחיסול שלושה מחבלים בכירים בג'יהאד האיסלאמי, בהם האיש שהיה אחראי לשיגור יותר מ-100 רקטות בשבוע שעבר. במקביל, הכריז פיקוד העורף על הגבלות במרחק של עד כ-40 ק"מ מרצועת עזה, כולל איסור על לימודים, אבל נכון להבוקר - השקט נשמר. מי שסובל מהמצב הנוכחי הם בעיקר תושבים בדרום ששגרת חייהם נעצרה: בעלי עסקים מספרים על חנויות ריקות, כבישים רבים חסומים, ילדים לא הלכו לבית הספר במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה ועוד.