סגור

"לפרוש מיליונר": מה מסתתר מאחורי "קורס החינם" שמשווק ירון זליכה?

החשכ"ל לשעבר, שרצה להיות שר אוצר ושאף לתדמית של לוחם למען הציבור, משווק כעת הדרכות חינוך פיננסי המתגלות ככלי לשיווק אגרסיבי של קורס באלפי שקלים מטעם מכללה שנויה במחלוקת. זליכה: "אנו נותנים חינם חומרים מאוד חשובים"

פרופ' ירון זליכה, ששאף להיות שר האוצר אך לא עבר את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, ובנה לעצמו תדמית של לוחם במונופולים ובטייקונים לטובת הציבור – לא הפסיק את הפעילות האינטנסיבית שלו ברשתות החברתיות. כיום הוא משווק הדרכות חינמיות בנושא חינוך פיננסי, אולם עד מהרה אלה מתגלות ככלי לשיווק אגרסיבי במיוחד של קורס בתשלום שנקרא "לפרוש מיליונר".
מדובר בחבילה הכוללת שלושה קורסים דיגיטליים משולבים – השכלה פיננסית, שוק ההון והשקעות נדל"ן בשיתוף פעולה של זליכה שהיה החשב הכללי באוצר וכיום ראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו, עם יזם הנדל"ן אורי קוסקאס ומייסד חברת ביג שוט גיא ברנד.
הקורס "לפרוש מיליונר" משווק על ידי ביג שוט, חברת מסחר בנוסטרו (שמאפשרת לאנשים לסחור בכספי החברה תמורת עמלה) המשמשת גם כמכללה ללימודי שוק הון ומסחר, בין השאר במטבעות דיגיטליים, במניות, באופציות, בנגזרים פיננסיים ועוד. בין היתר, היא משווקת תוכנית בשם הבעייתי "No Risk", שבה התלמידים מקבלים תיק מסחר טעון ב־33 אלף שקל וסוחרים באמצעותו.
"ביג שוט זה גוף שמשווק את עצמו בצורה מאוד אגרסיבית, שקופץ על מה שטרנדי ובונה קורסים בהתאם. לא היית מצפה לראות דמות כמו ירון זליכה שישלח אנשים לזרועות הגוף הזה בכסות של מיזם לחינוך פיננסי חינמי", אומר פעיל בשוק ההון.
לדבריו, "למעשה זה משפך שיווקי שבקצהו העליון נמצא זליכה. הוא קורא לאנשים להיכנס תוך שהוא משתמש במוניטין שלו ובתפקידיו בעבר על מנת למכור תוכנית ותכנים שלא בטוח שבתפקידו הקודם הוא היה מכנה אותם חינוך פיננסי לגיטימי. החשש שהוא מכניס אותם למלכודת דבש".

1 צפייה בגלריה
פרופ' ירון זליכה 10.7.21
פרופ' ירון זליכה 10.7.21
ירון זליכה
(צילום: ענר גרין)

"לפרוש כאדם עשיר"

ההדרכות החינמיות של זליכה ושותפיו למיזם שווקו באמצעות פרסום מסיבי ברשתות החברתיות בחודש האחרון. "פרופ' ירון זליכה ביוזמה חסרת תקדים", נכתב בפרסומים שקוראים "להצטרף לפרויקט החינוך הפיננסי החינמי 'לפרוש מיליונר', לפעול לשינוי העתיד הכלכלי שלך וכן, אולי אפילו לפרוש לגמלאות אדם עשיר".
כדי לצפות בסרטונים החינמיים והמושקעים יש להשאיר מייל ומספר טלפון. מי שעושה זאת מקבל מייד מייל אוטומטי מזליכה שכותב שמטרת הפרויקט היא "לספק חינוך והשכלה פיננסית בסיסיים אשר הציבור הישראלי מעולם לא קיבל באופן מסודר".
זליכה מציין במייל כי הוחלט לקרוא למיזם "בשם המפוצץ 'לפרוש מיליונר' כי זאת לא חייבת להיות פנטזיה!".
הסרטון הראשון שיישלח למתעניינים נקרא "השליחות החדשה של שומר הקופה", ובו זליכה מדבר על החשיבות של יצירת הון עצמי בעזרת התנהלות כלכלית נכונה והשקעתו באפיקים סולידיים שיניבו תשואה לטווח הארוך. בסרטון השני זליכה כבר מעביר את המושכות לברנד ובשלישי לקוסקאס, שכל אחד מספק מידע בתחומו.
בסרטון הרביעי מתחיל השיווק המסיבי של הקורס המלא שתעביר השלישייה, הכולל 30 שעות של סרטונים. בנוסף מתחייב זליכה לליווי צמוד של התלמידים בקורס שלו על השכלה פיננסית, אחת לחודש במפגש זום. שני שותפיו מבטיחים ליווי צמוד של התלמידים בלימודי שוק ההון והנדל"ן, שכולל משלוח של מיילים מייעצים לגבי מניות שביג שוט עצמה משקיעה בהן ועסקאות נדל"ן שהחברה של קוסקאס נכנסת אליהן, ובנוסף וובינרים (הרצאות אונליין) ומפגשי זום.
העלות המוצהרת של הקורס היא 18,710 שקל, אך כמו קורסים אינטרנטיים רבים הוא מוצע ב"הנחה לזמן מוגבל" במחיר של 5,976 שקל ב־24 תשלומים.
מי שמשאיר את פרטיו מקבל מיד מייל מברנד ובו הזמנה לשיחת ווטסאפ עם נציג של ביג שוט ו"אזהרה" ש"המחירים והבונוסים הם כרגע במסגרת ההשקה וייעלמו בקרוב עם השלמת המכסה ל־100 הראשונים".
אדם שנרשם לאתר קיבל בתוך פחות מ־24 שעות לפחות ארבע הודעות SMS מביג שוט, שלושה מיילים ושתי שיחות טלפון מנציג — כולם עם הצעות שיווקיות, הזמנת כניסה לצפייה בסרטונים, השתתפות בוובינרים ו"זירוז" להירשם לקורס.
עד מהרה גם הפיד בפייסבוק מתמלא בהצעות נוספות של החברה שמבטיחה "הזדמנות של פעם בחיים", מספרת ש"פיצחה את השיטה להרוויח בשוק ההון" ותלמד אותך "לזהות את המניה הבאה שהולכת להתפוצץ".
מלבד הפרטים האישיים נראה כי החברה אוספת על המתעניינים מידע יקר ערך באמצעות "שאלון משנה תודעה", שמוביל ל"בדיקת התנהלות כלכלית", וכולל שאלות על ההשכלה וההתנהלות הפיננסית ועל אפיקי ההשקעה המעניינים את המשיב.
קבוצת ביג שוט, הכוללת כמה חברות, מוחזקת בשותפות שווה על ידי גיא ברנד ואלון קריאף, שהקימו אותה ב־2016. לפני כשנתיים וחצי הוגשה נגד החברה תביעה בגובה 10 מיליון שקל על ידי 198 תלמידים בקורסים שלה. התלמידים טענו כי קיבלו המלצה מביג שוט לסחור באמצעות חברת הברוקראז' שורט טרייד שקרסה ב־2018 לאחר שהתגלה כי מעלה בכספי משקיעה. התלמידים טענו כי ביג שוט הציגה "מצגי שווא והבטחות ללא כיסוי", ביצעה "רשלנות של ממש" וכי מדובר ב"כניסה למלכודת דבש והולכת שולל".
ביג שוט מנגד טענה שהיא אינה אחראית לאובדן כספי המשקיעים וכי נפלה בעצמה קורבן למעשי ההונאה שלא היתה קשורה אליהם, ואף היתה זו שהתריעה עליהם בפני רשויות החוק. התביעה הועברה לגישור שטרם הסתיים.
נציג המכירות של ביג שוט שפנה בשבוע שעבר למי שהשאיר פרטים סיפר כי "ירון אומר שהוא יביא כל אדם לחסוך בין 10% ל־20% מההוצאות שלו עם התנהלות נכונה, ואת הכספים האלה אנשים יוכלו להשקיע בצורה נכונה בשוק ההון או בנדל"ן". על המשך הקורס ציין: "ההכשרה הזו נותנת לך את הכלים להשקעה לטווח ארוך שתייצר לך תשואה של 12%-8% לשנה, וגם לטווח בינוני. אנו יודעים לתת לך את הכלים להגיע למצב שאתה מייצר 20% בשנה מהשקעות סווינג (השקעות לטווח קצר)".
עוד הסביר כי כחלק מהליווי תשלח ביג שוט לתלמידים מניות מומלצות, "ויהיו לך הכלים לקחת ולחקור אותן". כמו כן התלמידים יקבלו מידע בתחום הנדל"ן, ייכנסו ל"מועדון ההזדמנויות" של קוסקאס וגם "נכווין אותך לעסקאות שאנו חושבים שהן רלבנטיות, ואם תרצה תוכל להיכנס להשקעה באופן פרטי".

זליכה: "חינוך פיננסי בסיסי"

בתגובה לפניית "כלכליסט" דחה ירון זליכה את הביקורת על כך ש"הפרויקט החינמי" שלו הוא כסות לשיווק אגרסיבי של קורסים בשוק ההון, שאינם בהכרח מעולם החינוך הפיננסי. "החלטתי לחבור עם ביג שוט לפרויקט חינמי שבו אנו משווקים ארבעה סרטונים מאוד מקיפים, הרצאות מעניינות ומעשירות שיש בהן ידע של חינוך פיננסי בסיסי וחיוני לכל אזרח", אמר.
"מי שרוצה לקנות קורסים להעשרה נוספת, יכול אך לא חייב", הוסיף זליכה. "קיבלת תכנים חינמיים מאוד חשובים, לא שילמת על זה כלום. אם טוב לך לקנות קורס בתשלום – תקנה. אם לא טוב לך – אל תקנה. לא מבין מה הבעיה. יש פה מאמץ גדול שהושקע גם מצדי וגם מצדם כדי להנגיש חומרים חשובים כשירות חינמי לציבור. ואם זה יקדם מכירה של קורסים שלהם — סבבה. מדוע עינך צרה בזה? מעבר לקורס ההשכלה הפיננסית בתשלום שאני משתתף בו, אני לא קשור לקורסים האחרים שלהם. הם לא מעניינים אותי וגם לא משנה לי אם אנשים יקנו אותם או לא".
מחברת ביג שוט נמסר: "אנו מספקים 4 שיעורים מקוונים בחינם בעזרתו של פרופ' זליכה. המידע הקיים הוא אינסופי. ברור שאנשים הרוצים להתמקצע יותר בשוק ההון או נדל''ן צריכים הכשרה מקיפה יותר, ויש לכך עלויות, ולכן רק מי שמעוניין יכול לרכוש תוכנית של כל ההכשרות".