סגור
חרדי משתטח על ה כביש חרדים מפגינים ב כביש 4 ב עקבות מעצר של עריק מ צהל
חרדים בהפגנה נגד הגיוס. סגן הממונה על התקציבים: "למצות את כוח האדם בצה"ל" (צילום: נדב אבס)

אגף התקציבים: התועלת למשק מגיוס כלל תלמידי הישיבות בהסדר - 77 מיליארד שקל בשנה

מתחשיב שהציג האגף בוועדת החוץ והביטחון, עולה כי התועלת מגיוס של 63 אלף התלמידים שבהסדר "תורתו אומנותו", שלאחר השירות יצאו לעבודה היא 77 מיליארד שקל בשנה. התועלת מגיוס עשרת אלפים גברים שיצאו לעבודה – כ-12 מיליארד שקל בשנה

גיוס של כלל תלמיד הישיבות שתורתם אומנותם היה מביא לתועלת כלכלית של כ-42 מיליארד שקל בשנה בתקופת השירות הצבאי. בהנחה שאחרי השירות יצאו לעבודה, התועלת הכלכלית תגיע ל-77 מיליארד שקל בשנה.
התועלת הכלכלית מגיוס של עשרת אלפים גברים תהיה 6.7 מיליארד שקל בשנה ובהנחה שיצאו לעבודה – 11.7 מיליארד שקל בשנה.
כך עולה מתחשיב של האוצר שהציג סגן הממונה על התקציבים לענייני ביטחון עלי בינג, לוועדת החוץ והביטחון בדיון בנושא סוגיות כלכליות בשירות צבאי.
בינג אמר כי "אנחנו חושבים שצריך למצות את כוח האדם של צה"ל, קודם כל דרך שירות החובה. כדי לעשות את זה צריך להכניס אוכלוסיות נוספות, דוגמת תלמידי ישיבות".
לדבריו אם בחורי הישיבות היו מתגייסים באחוזים הכלליים, היה אפשר לקצר את שירות החובה ב-7 חודשים ל-29 חודשים או לחסוך 86% מימי המילואים לתעסוקה מבצעית. כן ציין שבשל העלייה בגודל המחזור החרדי ב-2040 גיוס שלהם יחסוך 9 חודשים.
יוזמת הדיון ח"כ אורית פרקש הכהן מחמחנה הממלכתי ביקרה את יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה שסרב לערוך את הדיון בוועדה שלו. כן ביקרה את העובדה שחוקי הארכת שירות החובה והמילואים הוגשו ללא התייעצות עם אגף התקציבים. בינג אישר שלא היתה התייעצות.