סגור
צ'ייני אליעזר מרום ו יפתח רון טל
אליעזר (צ'ייני) מרום (מימין) ויפתח רון טל (צילומים: יונתן בלום, אולפן כלכליסט)

יפתח רון טל ימונה לראש מינהלת תקומה, צ'ייני מרום לפרויקטור הצפון

רון טל יחליף בתפקיד את משה אדרי, שהודיע באחרונה על פרישתו מהתפקיד, והחשש הוא כי המינוי יכניס פוליטיזציה למינהלת. מרום מונה לפרויקטור לאחר שמינויו של מנכ"ל משרד התפוצות אבי סקלי כהן סוכל

האלוף במיל' יפתח רון טל ימונה לראש מינהלת שיקום הדרום (מינהלת תקומה) והאלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום ימונה לראש מינהלת שיקום הצפון - כך הודיע היום (א') רה"מ בנימין נתניהו. ראשי המינהלות חייבים להיות עובדי מדינה, ולכן לא ברור כעת כיצד יועסקו רון טל ומרום.
"אנחנו מחויבים להשיב את תושבי הדרום והצפון בבטחה לבתיהם", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. "אנחנו מחויבים לבנות את היישובים, לשקם את הקהילות ולהזניק את הצפון והדרום קדימה בכל התחומים. לשם כך, החלטתי למנות את האלוף במילואים יפתח רון-טל לתפקיד ראש מנהלת תקומה בדרום, ואת האלוף במילואים אליעזר מרום (צ'ייני) לראש מנהלת הצפון. אני בטוח ששניהם יעשו עבודה מצוינת, אני גם בטוח שכל שרות ושרי הממשלה יתנו להם גב מלא בעבודתם החשובה".
במהלך ישיבת הממשלה פרץ עימות בין השר לפיתוח הנגב והגליל יצחק וסרלאוף (עוצמה יהודית), שלא ידע מראש על המינוי של מרום, לבין נתניהו. נתניהו צעק עליו: "שמעתי שאתה לא מסכים למינויים פוליטיים לפרויקטור הצפון ואתה מאיים שלא תצביע בממשלה. אני אומר לך שזה לא מקובל עליי. אני לא מוכן פה ששרים יאיימו על ראש הממשלה. אני לא מקבל דבר כזה". וסרלאוף השיב: "יש לי הרבה מה לומר לך, אבל בגלל שאני מכבד אותך ראש הממשלה, אני לא אפתח את הפה כאן בפורום הזה. אגיד לך את זה בארבע עיניים".
רון טל יחליף בתפקיד את משה אדרי, שהודיע באחרונה על פרישתו מהתפקיד וחוזר לתפקיד מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית. שמו של רון טל הוזכר פעמים רבות כמועמד לתפקידים שונים, אותם לא זכה לקבל. בין היתר, הוא התעניין בתפקיד מנכ"ל משרד האוצר, יו"ר רשות ניירות ערך, חזרה לכיסא יו"ר חברת החשמל ופרויקטור לניהול המאמץ האזרחי במלחמה. לרגע קצר רון טל אף היה מועמד ליו"ר הדואר במינוי של שר התקשורת קרעי, אלא שבג"ץ החזיר את היו"ר שהודח מישאל וקנין כך שגם המינוי לתפקיד הזה הפך לתיאורטי בלבד. רון טל לא מסתיר את עמדותיו הימניות ניציות בראיונות רבים לאמצעי תקשורת, והחשש הוא כי המינוי יכניס פוליטיזציה למינהלת תקומה.
מרום השתחרר מצה"ל ב-2011 ובתפקידו האחרון היה מפקד חיל הים. כהונתו זו זכורה בין השאר מפרשה מביכה שבה הוא נצפה במועדון חשפנות בתל אביב ובשל כך נאלץ להתנצל לפני הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. בפרק האזרחי בחייו הוא הקים חברה המספקת שירותי ייעוץ בתחומי ביטחון וכיהן במשך כשלוש שנים בתפקיד יו"ר רשות שדות התעופה (רש"ת). שמו עלה לכותרות במסגרת "פרשת הצוללות", נחקר והואשם בעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות מס אך כארבע שנים לאחר מכן התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה.
מאז פרוץ המלחמה מרום מרבה להופיע באולפני החדשות, שבהם מספק פרשנויות אודות מצבה הביטחוני והאסטרטגי של ישראל. במקביל, הוא בעל עסק פרטי לאספקת שירותי ייעוץ בתחומי ביטחון ופעיל בעמותה הימנית של יוצאי מערכת הביטחון "הביטחוניסטים".
באמצע השבוע שעבר פורסם שנתניהו מבקש למנות כ"פרויקטור הצפון" את אבי סקלי כהן, איש מקצועי המכיר את משרדי הממשלה, המשמש כמנכ"ל משרד התפוצות, ובעבר כיהן כמנכ"ל משרדי המורשת, המודיעין והשוויון החברתי. נתניהו אף נפגש עמו והודיע לו על המינוי, אלא שחברת הכנסת לשעבר אוסנת מארק המקורבת לנתניהו וח"כ קטי שטרית (הליכוד) סיכלו בסוף השבוע את המינוי. בין הטענות שהועלו כנגדו שהוא תמך בעליזה בלוך לראשות העיר בית שמש, בניגוד לדיל עם המפלגות החרדיות. בליכוד טענו ששטרית פעלה למנות לתקפיד את בנה משה שטרית, סגן ראש העיר בית שמש. ח"כ שטרית ובנה הכחישו את הדברים.
ראשי רשויות בצפון הגדירו את ביטול המינוי של כהן סקלי כ"יריקה בפרצוף" וטענו כי ההתנהלות של לשכת ראש הממשלה בנושא מעידה על סדרי העדיפויות שלה, בזמן שהצפון בוער ונמצא במשבר הביטחוני והחברתי החמור ביותר בתולדותיו וזאת ערב מלחמה כוללת אפשרית עם חיזבאללה.
אם מינויו של מרום לתפקיד הפרויקטור לצפון יאריך ימים, לעומת המינוי של סקלי כהן שטורפד, יהיה עליו לשקם את האמון שנהרס בין ראשי הרשויות בצפון הארץ לבין ממשלת נתניהו. על הפרק עומדת תוכנית הממשלה "צפונה" שבמסגרתה המדינה אמורה להזרים כבר במהלך החודשים הקרובים למעלה מ-3 מיליארד שקל לשיפור ולשיקום של רכיבים אזרחיים בצפון ובהם חינוך, רווחה, תעסוקה וחוסן. היקפו של חלקה השני של התוכנית עומד גם כן על סכום דומה, והם יופנו לצפון במתווה רב-שנתי עד שנת 2029.
יצוין כי רון טל ומרום השמיעו באחרונה ביקורת נגד מערכת הביטחון והרמטכ"ל. בריאיון לרדיו גלי ישראל טען רון טל כי הרמטכ"ל הרצי הלוי הוא "הכושל ביותר בתולדות צה"ל ועל התואר יש לו תחרות עם דן חלוץ". עוד אמר באותו ריאיון: "המציאות הנוכחית בצפון היא חרפה, זו מציאות בלתי נסבלת. לדעתי יש כאן לא פחות מהשפלה שכמעט רומסת את שאריות ההרתעה שנשארו לנו וחייבים לתקן את זה ומהר. יש השפעה מאד חזקה ממה שקורה בעזה - על הצפון".
הוא הוסיף כי מדובר ב"מציאות מטורללת, חיזבאללה בתיאום עם האיראנים מייסד אזור ביטחון אבל הוא בתוך מדינת ישראל. מי שמבקר בצפון מבין על מה אני מדבר - זה אזור מלחמה נטוש ושרוף, זה לא רק 70 אלף התושבים שפונו, זה גם 150 אלף תושבים שמטורטרים כל יום כל היום".
מרום אמר בשבוע שעבר לרדיו צפון כי "הרמטכ"ל אמר שהוא נושא באחריות וכולם מצפים לרגע שהוא ישים את המפתחות ויפנה את המקום. בינתיים הוא מנהל את המלחמה. הוא עושה זאת לבד. אין כמעט אף אחד מסביבו. הוא נושא את האחריות לבדו והתוצאות מדברות בעד עצמן".
מרום גם מתח ביקורת על צה"ל ואמר בין היתר כי "יש לי הרבה ביקורת על ניהול המלחמה עד עכשיו. אני חושב שאפשר היה לעשות את הדברים הרבה יותר מהר אחרת. חושב שצריך להחליף את ההנהגה הביטחונית והמדינית מהר ככל האפשר".