סגור
מתחם בתי הזיקוק של בזן ב חיפה
מתחם בתי הזיקוק (צילום: דניאל לבטובסקי)

העליון קיבל ערעור הוועדה המחוזית: בזן לא תוכל להרחיב את תחנת הכוח שלה בחיפה

בקיץ 2022 עצרה הוועדה המחוזית בחיפה את התוכנית של בזן להרחבת תחנת הכוח; החברה ערערה למחוזי - וניצחה; כעת הפך ביהמ"ש העליון את ההחלטה

בזן לא תוכל להרחיב את תחנת הכוח בשטח מפעליה בחיפה: בית המשפט העליון קיבל היום את הערעור שהגישה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה על החלטת המחוזי לחייב אותה לתת הנחיות להכנת תסקיר השפעה על הסביבה לשם הרחבת תחנת הכוח. הערעור התקבל בהסכמת בזן, לאחר שהחברה הבינה כי הסיכוי להצלחתה בהליך נמוך.
ביולי 2022 החליטה הוועדה המחוזית בחיפה שלא לאשר את בקשת בזן להורות למשרד להגנת הסביבה להכין הנחיות לתסקיר השפעה על הסביבה לצורך הקמת תחנת כוח גזית בשטחה, לשימוש עצמי במתקניה. בישיבה שהתקיימה אז נטען כי אין לקבל החלטה בנושא שעה שעתידה של בזן תלוי על הכף, בשל החלטת הממשלה לפנות את התעשייה הפטרוכימית מלב המפרץ עד סוף העשור. ראשת העיר, עינת קליש רותם, טענה בישיבה כי כל התקדמות בתכנון תחנת כוח חדשה עלולה לחזק את בזן בטענה שכבר השקיעה כסף, ובכך להביא לפיצוי הרבה יותר גבוה במו"מ מולה.
הוועדה החליטה לא לאשר את הבקשה, בין היתר בשל הנימוקים הסביבתיים שעלו בדיון. באיגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה, טענו כי "בבזן מבקשים להגדיל באמצעות שדרוג תחנת הכוח את ייצור החשמל במפעל מבלי לגרוט את המתקנים הישנים, דבר שעלול להגדיל את פליטת מזהמי האוויר מהמתחם. כל זאת על רקע של מדידת ערכי בנזן הגבוהים מהתקן היממתי מסביב למתחם".
בזן עתרה לבית המשפט המחוזי, שקבע כי הוועדה המחוזית הסתמכה על שיקולים שאינם תכנוניים בהחלטתה. כעת הפך בית המשפט העליון את ההחלטה.
מבזן נמסר: "תרחיש עלטה, הפסקת חשמל נרחבת ברחבי המדינה, אליו נערכים בשבועות האחרונים כלל משרדי הממשלה במסגרת הסלמה אפשרית בזירה הצפונית, מחדד בצורה הברורה ביותר את החשיבות של תפקוד בית הזיקוק ללא תלות באספקת חשמל או שיבושים חיצוניים אחרים.
"הפרויקט המדובר של ייצור חשמל לצריכה עצמית לבית הזיקוק, שנחסם על ידי ועדות התכנון מזה כמה שנים, היה יכול לפעול ולייצר בטחון אנרגטי למדינת ישראל, גם במצבי קיצון, כבר היום. לפרויקט המדובר, שנחסם על ידי ועדות התכנון, יש גם יתרון סביבתי מובהק והיה יכול היה להפחית כ-95,000 טון גזי חממה מידי שנה. בזן מצירה על ההחלטות השרירותיות של ועדת התכנון לאורך השנים והיא כמובן מכבדת את החלטת בית המשפט העליון".