סגור

משרדי הנסיעות לבג"ץ: "חובת הבידוד הגורפת לשבים בחו"ל - שרירותית ובלתי סבירה"

התאחדות משרד הנסיעות ויועצי התיירות טוענת בעתירתה שיש להבדיל בין מחוסנים ומחלימים לעומת לא-מחוסנים בכל הקשור לבידוד בכניסה לישראל; בנוסף היא מבקשת לחייב את המדינה להעניק לחבריה מענקי סיוע בדומה למלונות ולמארגני התיירות הנכנסת

התאחדות משרד הנסיעות ויועצי התיירות לישראל עתרה היום (ג') נגד המדינה בשל החרגתם של עסקי התיירות היוצאת ממתווה התמיכה לתיירות ולנהלי הבידוד על הנוחתים מחו"ל. ההתאחדות דורשת מהמדינה לקבל מענקי סיוע בדומה למלונות ולמארגני התיירות הנכנסת, עקב הפגיעה המתמשכת בתעשיית התיירות כולה.
כמו כן העתירה עוסקת גם בנהלי הבידוד לשבים מחו"ל. בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הוחלט אתמול על הטלת חובת בידוד מלא, באופן גורף, על השבים מכלל המדינות בעולם למעט מדינות בודדות, לרבות על מחוסנים ומחלימים. לפי ההתאחדות, המתווה החדש הוא "שרירותי, בלתי סביר באופן קיצוני, ופוגע באופן בלתי מידתי בחופש התנועה של האזרחים ובזכויות יסוד של משרדי הנסיעות מארגני התיירות וסוכני הנסיעות".
ההתאחדות טוענת שצריך להתקיים הבדל בין מחוסנים ומחלימים לעומת לא-מחוסנים בכל הקשור לבידוד בכניסה לישראל וזאת בדומה לנהלי התו הירוק. לדברי ההתאחדות התו הירוק מקנה לבעלי העסקים זכות להעניק שירות ללא מגבלות מהותיות של בידוד למחוסנים ולמחלימים ושמחוסן ומחלים פטור מחובת בידוד גם אם בא במגע הדוק עם מאומת לקורונה.
1 צפייה בגלריה
עומסים ב נמל תעופה בן גוריון קורונה נתב"ג
עומסים ב נמל תעופה בן גוריון קורונה נתב"ג
נתב"ג
(צילום: עמית שעל)
כמו כן דורשת ההתאחדות שתבוטל חובת הבידוד על מדינות בהן רמת התחלואה נמוכה מרמת התחלואה שבישראל, משום שחובה זו "מנוגדת לאמות המידה אותן קבע לעניין זה משרד הבריאות עצמו".
העתירה הוגשה נגד שר התיירות יואל רזבוזוב, שר האוצר אביגדור ליברמן, שר הבריאות ניצן הורוביץ ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. את ההתאחדות מייצגים עורכי הדין אסף פריאל, יובל בשן ואריאל ששון ממשרד עורכי הדין תדמור, לוי ושות'.
מהתאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות נמסר: "במסגרת העתירה עמדה ההתאחדות על המציאות הקשה של משרדי הנסיעות, מארגני התיירות וסוכני הנסיעות, אשר חווים הפסדי עתק וירידה של מעל 80% בהיקף הפעילות. ההתאחדות דורשת במסגרת העתירה להחיל על משרדי הנסיעות, מארגני התיירות ועובדיהם את החלטת הממשלה מיום 25.7.2021 אשר קבעה המשך מתן מענקים למתקנים מלונאים ולמארגני התיירות הנכנסת, נוכח הפגיעה המתמשכת בתעשיית התיירות. ההתאחדות טוענת שהחרגת משרדי הנסיעות, מארגני התיירות וסוכני הנסיעות מהחלטת הממשלה מפלה אותם שלא כדין".
קובי קרני, יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות: "כל הגורמים המכירים את הנושא, לרבות וועדות הכנסת והעומדים בראשן, שרי ממשלה, טוענים כולם במשך חדשים שצריך לפתור את הבעיה אבל לצערנו אף אחד לא הציע שום סוג של פתרון. לכן לא נותרה בידינו ברירה אלא לפנות לבג"צ. לא ייתכן שהמדינה מצד אחד תנקוט פעולות שהמשמעות שלהן היא סגר, גם לא תיתן פיצוי וגם תנהג כלפינו באפליה מול גורמים אחרים בענף ובמשק".