סגור

בעקבות מכתב משרד התקשורת: הרשות השנייה דוחה את ההחלטה לגבי FREETV

המשרד הודיע כי יבחן את כניסת ספקיות הטלוויזיה לסטרימינג, וישית רגולציה במטרה למנוע ריכוזיות. אולם אי יציבות בממשלה יכולה לדחות את המהלך ולייצר אי ודאות בכל השוק

הרשות השנייה התכנסה היום במטרה לדון בשאלה אם קשת תוכל להיכנס לתחום נוסף ולהקים פלטפורמת טלוויזיה רב-ערוצית על גבי האינטרנט יחד עם RGE.
לאחר יום של דיונים בו קשת, RGE, yes, הוט ועמותות כמו לובי 99 ועמותת הצלחה הציגו את טיעוניהן בנושא, הרשות לא קיבלה החלטה סופית והודיעה שתבחן את הנושא בימים הקרובים ותקיים דיון בהמשך.


הסיבה שהרשות בחרה לא להחליט וצפויה לדחות עד כמה שניתן את ההחלטה היא המכתב ששלח משרד התקשורת ביום חמישי האחרון אשר נחשף ב"כלכליסט", בו המשרד הבהיר לספקיות הטלוויזיה ולרשות שהוא צפוי לגבש רגולציה בנושא בזמן הקרוב, ולבחון את החלת חוקי הבעלות הצולבת, שאוסרים על חברה להיות גם בעלת ערוץ ברודקאסט וגם בעלת רישיון כספקית טלוויזיה רב-ערוצית, גם לחברות הפועלות על גבי האינטרנט (OTT).
המכתב הגיע בהפתעה לרשות השנייה ושינה את התוכניות שלה, מכיוון שהוא מחייב אותה לקחת בחשבון שהחוק עומד להשתנות בקרוב.

1 צפייה בגלריה
שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל
(צילום: אלכס קולומויסקי)

המטרה של החוק היא למנוע ריכוזיות בשוק התקשורת שתייצר כוח רב מדי אצל מתחרה אחת. אם לדוגמה חברה שמייצרת תוכן תספק בעצמה פלטפורמת טלוויזיה היא תוכל לגבות מחיר גבוה מדי משאר הספקיות על התוכן שלה (במקרה של קשת, תכני ערוץ 12) ולהכביד יתר על המידה על המתחרות האחרות, או להוביל לכך שמתחרות יידחקו החוצה מהשוק. הסיבה שהחוק מתייחס רק לטלוויזיה בלוויין או כבלים ולא דרך האינטרנט היא שמשרד התקשורת טרם הספיק לבחון את הנושא, ובינתיים שידור דרך האינטרנט התפשט באופן נרחב. בינתיים קשת ו-RGE כבר הקימו חברה בשם FREETV ואף פרסמו קול קורא ראשון להפקת תוכן בלעדי.

דחיית ההחלטה משפיעה על כל השוק

מטרת החברה היא לספק אפליקציית סטרימינג עם תוכן של קשת ו-RGE, שמחירה נמוך ויהיה ניתן להרכיבה על כל טלוויזיה חכמה או בעלת סטרימר. הבעייתיות בדחיית ההחלטה היא שהקמת FREETV משפיעה על כל השוק. מכיוון שההנחה היא שהחברה תצליח לגייס מנויים רבים, פרטנר כבר חתמה איתה על שיתוף פעולה בלעדי במכירת הסיבים, ושאר החברות בוחנות את צעדיהן בהתאם לשינויים בשוק ש-FREETV תגרום.
אם FREETV תצליח לגייס מנויים, צרכנים רבים יתרגלו להשתמש בפלטפורמה של טלוויזיה חכמה ועליה להרכיב אפליקציות עם תוכן. השינוי הזה ישפיע על כל השוק, ולכן חברות התקשורת צריכות להתכונן אליו.
ככל שההחלטה תידחה כך תגדל אי הוודאות בשוק. יש לציין שפירוק הממשלה יקשה על משרד התקשורת לגבש רגולציה בנושא, מה שיכריח את הרשות השנייה לקבל החלטה בעצמה, כאשר אין לה חוק קיים להסתמך עליו.