סגור
מימין ארנון מילצ'ן מיליונר ישראלי אמריקאי וראש הממשלה בנימין נתניהו
ארנון מילצ'ן וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אם סי טי, אי פי איי)

מילצ'ן: "לא קיבלתי מנתניהו מתנות מעולם"

כשנתניהו בירושלים ורעייתו שרה בברייטון, איש העסקים שרה"מ קיבל ממנו טובות הונאה לפי האישום בתיק 1000 הבהיר: "עיקר הסיגרים בביתי היו לנתניהו. עד לחקירה לא חשבתי שזו בעיה". על הוויזה לארה"ב אמר: "דיברתי עם כל העולם ואחותו - ונתניהו". לסנגורו של נתניהו אמר: "אתה עושה ממני אידיוט שלא זוכר כלום".

איש העסקים ארנון מילצ'ן הוא עד מרכזי בתיק 1000, "תיק המתנות" שבו נאשם ראש הממשלה בנימין נתניהו במרמה והפרת אמונים. לפי האישום העניק מילצ'ן לנתניהו טובות הנאה – יחד עם בעל הון נוסף ג'יימס פאקר - בדמות סיגרים, שמפניות ותכשיטים, בשווי כולל של כ-690 אלף שקל.
לפי כתב האישום, פאקר ומילצ'ן הפכו למעין "קו אספקה", וטובות ההנאה ניתנו לנתניהו בזיקה לתפקידיו הציבוריים ולמעמדו כראש הממשלה. נתניהו, לפי האישום, היה אמור להימנע כליל מלעסוק בענייניו של מילצ'ן לאור הקשר ביניהם, אך בין אוקטובר 2011 לדצמבר 2016 הוא התערב לטובתו בכמה מקרים: כך למשל, ב-2014-2013 הוא פעל מול גורמי ממשל אמריקנים לתת למילצ'ן אשרת כניסת לארה"ב; ב-2013 הוא פנה לשר האוצר דאז יאיר לפיד כדי להאריך את משך הפטור מדיווח ותשלום מס הכנסה לתושבים חוזרים, שממנו נהנה מילצ'ן; וב-2015 הנחה את נתניהו את שלמה פילבר, אז מנכ"ל משרד התקשורת, לסייע למילצ'ן בענייני רגולציה ובכל הקשור לעסקת מיזוג "רשת" ו"קשת", כדי שתהיה כדאית עבורו כלכלית.
מילצ'ן הוא אזרח ישראלי, שמחזיק בעסקים בתחומים שונים, בישראל ובחו"ל. בעבר נחשב לאחד המפיקים הבולטים בהוליווד, ובמשך עשור היו לו מניות בערוץ 10. מילצ'ן, שלא היה בישראל כבר יותר משש שנים, סירב להגיע לעדות בארץ, לטענתו מסיבות רפואיות. השופטים קבעו שיעיד בווידאו קונפרנס מהעיר ברייטון שבאנגליה, ועדותו מוקרנת באולם בבית המשפט המחוזי בירושלים, שם יושבים השופטים. לעדותו הוקצו כשבועיים רצופים, כשמדי יום אמור מילצ'ן להעיד החל מ-12:00 ועד 18:00, היום הוא יום העדות השני.
בעדות דרמטית ויצרית, כששרה נתניהו יושבת מולו, סיפר אתמול ארנון מילצ'ן על "קודים" לשמפניות, סיגרים וחולצות שהועברו לנתניהו ורעייתו - וטען כי "ראש הממשלה אמר לי שקיבל אישור מהיועמ"ש למתנות, אבל הוא לא קיבל". לדבריו, "בהתחלה אני יזמתי - ואז זה הפך לבקשות". מילצ'ן סיפר כיצד פעם אחת, כשהוחלפה במכוון השמפניה, שרה נתניהו מיד הבחינה - וביקשה להחליפה.
מילצ'ן מעיד בברייטון, לשם הגיעה רעיית ראש הממשלה במיוחד - ואתמול התובעת ליאת בן ארי אף דרשה ממנה "לא לעשות פרצופים" למילצ'ן ולא לרמוז לו דבר. נתניהו, מצידו, צפה אתמול בעדות מבית המשפט המחוזי בירושלים.
שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יפרסמו "תיאור תמציתי" של השיחה על סעיף השוחד בתיק 4000 בעקבות עתירה לחשיפת הפרטים. עם זאת, הצדדים יוכלו להתנגד לפרסום התמלול עד ל-3 ביולי. ההחלטה התקבלה אחרי שהתביעה מחתה על "ההדלפות המגמתיות מהשיח שהתקיים בפני השופטים" ודרשה כי "מעתה ואילך שיח שכזה יתקיים בפומבי באולם בית המשפט ובליווי פרוטוקול". באותה שיחה, נזכיר, אמרו השופטים כי לתביעה כי תתקשה להוכיח את סעיף השוחד בפרשת בזק-וואלה.
ארנון מילצ'ן התלוצץ בפתח הדיון ואמר כי "נתנו לי הוראות אתמול - בלי מגע עיניים או שפתיים, ובלי להזיז אוזניים". כששרה נתניהו באולם, אמרה התובעת ליאת בן ארי: "אני מבקשת ממי שנמצאת בברייטון לא ליצור קשר עם העד. אתמול נאמרו דברים שקצת חורגים ואני מבקש שיהיה ברור, כדי שלא נהיה בסיטואציה לא נעימה". השופט בר-עם השיב לה כי "נדמה לי שלא צריך לחזור ולהזכיר את המובן מאליו".
מילצ'ן נשאל היום על תכשיט נוסף שנקנה עבור שרה נתניהו ב-2011 על ידי בתו אלינור. סנגורו של ראש הממשלה, עו"ד עמית חדד, אמר כי מילצ'ן אמר בחקירתו שאינו זוכר מה עלות התכשיט. בן ארי: "הוא אמר 10,000 שקל, משהו כזה בחקירה". מילצ'ן: "כמה אלפי שקלים אני מנחש. אמרו לי לא לנחש אז אני לא זוכר בדיוק". הוא נשאל גם על תכשיטים נוספים שניתנו לשרה נתניהו, גם על ידי איש העסקים ג'יימס פאקר, ולא הוכנסו לכתב האישום, בהם תכשיט בשווי 42 אלף דולר. "אני יודע שפאקר מאוד ניסה להתחבר ולהתחבב על בני הזוג נתניהו. במסגרת זאת, לנו הסכום נראה גבוה, לו נראה נמוך 100 אלף שקל, חושב שזה כלום. הוא רחב לב יותר ממני", אמר מילצ'ן.
מילצ'ן סיפר על החברות עם נתניהו ואיך הושפעה לתחושתו בעקבות המתנות שנתן: "לא השפיע. לא עבר בראשי שיש בעיה עם החברות שלנו. לי אין מושג מה, כמה ואיך. כשהתחילה החקירה התחלתי להבין שהיה מוגזם". בן ארי: "נשאלת בחקירה ואמרת 'יש מצב שתגידו לנתניהו שאני עדיין רואה בו חבר?'. החוקר אומר לך 'למה זה כל כך חשוב לך?' ואתה עונה 'אני רוצה שיבין שהועמדתי בפני עובדות, שלא יכולתי לשקר'. החוקר: 'כי לא משקרים'. מילצ'ן: 'שלא בגדתי, שלא שיקרתי'. אתה מאשר את הדברים?". מילצ'ן מאשר.
התובעת בן ארי שאלה "למה שימשה המסה העיקרית של הסיגרים שקניתם בבית ינאי?", ומילצ'ן השיב: "למר נתניהו". בן ארי המשיכה: "מי מימן את הארוחות בבלפור בזמן ביקורך?". השופט: "גברת בן ארי, טובות הנאה היה צריך לפרט, לא לפרוץ את המסגרת בכתב האישום".
בהמשך נשאל מילצ'ן מדוע לא סירב מעולם לבקשות לקבלת מתנות מצד בני הזוג נתניהו. "היינו חברים ושמחתי לתת להם מתנות", הוא אמר.
מילצ'ן המשיך להעיד על החברות עם נתניהו: "היחסים שלי עם ראש הממשלה ורעייתו היו חבריים אבל בגלל שהוא גם ראש ממשלה, הוא חלק מהלגו שניסינו לחבר עם הירדנים והמצרים והפלסטינים, אי אפשר לעשות את זה בלי ראש ממשלת ישראל, וזה מה שעבר בראש. לא המתנות. אבל אם הן עשו מצב רוח יותר טוב לראש הממשלה".
מילצ'ן נשאל אם גם הוא קיבל מתנות מהזוג נתניהו, והשיב: "לא זוכר". בהמשך שלל את הטענה לחילופי מתנות ההדדיות בין בני הזוג מילצ'ן ונתניהו. "לא קיבלתי מעולם מתנות מנתניהו", אמר. בהמשך הסביר שלידיעתו שרה נתניהו כן נתנה מתנות לאשתו אנמנדה. "אני יודע שגברת נתניהו נתנה מתנות לאמנדה, אבל אני לא מודע למי ומה ואיך", אמר.
מילצ'ן נשאל מתי ביקש ויזה לארה"ב ועם מי שוחח על כך. "בעקבות התוכנית עובדה, יכול להיות שדיברתי יותר מידי בתוכנית כשבאתי לחדש את הוויזה, לא לקחו לי אותה, חידשו לי לשנה בלבד וזה הטריד אותי ואז הסבירו לי שהתוכנית טלטלה אותם קצת (את האמרקינים) ואז פניתי לכל העולםֿ, היה מאוד מעליב מבחינתי, שאני צריך לבקש ויזה לעשר שנים כמו כולם ופה אני מקבל עונש על מה שדיברתי ועשיתי למען המדינה".
לדברי מילצ'ן, היא דיבר על הנושא "עם כל העולם ואחותו - כולל נתניהו. הייתי די במצוקה וכל אחד שחשבתי שיכול לעזור, שאלתי וביקשתי. פניתי לרון דרמר, נתניהו, מישהו עם כיפה בקונסוליה שנדמה לי שהיה בלשכה של ראש הממשלה, נדמה לי גם גיל שפר".
מילצ'ן אמר שכשביקש סיוע מנתניהו, רה"מ אמר לו לפנות לשגריר, אך לא ברור אם נתניהו דיבר בעצמו עם השגריר. "הוא (נתניהו) לא עזר לי, הוא לא היה יכול באותה תקופה. הוא אמר 'תתקשר לשגריר דן שפירו'", העיד. בהמשך, לדבריו, "שפירו התקשר אליי ואמר לי 'הכול בסדר, תשלח את הדס ותקבל את הדרכון'".
מילצ'ן סיפר ששוחח עם יאיר לפיד על פטור ממס לתושבים חוזרים ועל חקיקה בנושא. "אני בא אליו לבית, באתי למרתף, ראיתי שהוא אמר שהוא זרק אותי מכל המדרגות". בפגישה, לדבריו, "לפיד אמר לי 'תשמע, אני לא מכיר את החוק הזה'". התובעת בן ארי שאלה: "מה הייתה ההכרות עם לפיד?", ומילצ'ן השיב: "היה חבר טוב, עבד אצלי, כמו שראיתם בתמונה היה חלק מהמשפחה".