סגור
מצעד השפחות הרצליה הפגנה הפגנת מחאה מחאת המהפכה המשפטית ממשלה ממשלת ישראל חבר חברי חברים כנסת קואליצ
מצעד השפחות בהרצליה במסגרת הפגנה נגד ההפיכה המשטרית (צילום: זאב ינאי)

פרופסור בבר אילן חושפת: פורום קהלת הציע את ההפיכה המשטרית בלי בדיקה כלכלית

פרופסור לכלכלה אליס ברזיס כותבת לכלכליסט: הזמנתי את יו״ר קהלת ובכיריה לפורום אקדמי והבנתי שקהלת לא בדקו בכלל את ההשלכות הכלכליות של "הרפורמה" שלהם. חברי הכנסת - עצרו את הכאוס הכלכלי

לפני שנים רבות, ראש עיר רצה לבנות גשר מעל כביש סואן. הוא פנה לאדריכל ידוע וביקש ממנו שיתכנן גשר, והאדריכל שלח את תכניתו. חלק מתושבי העיר חשבו שהגשר ממש יפה כי הוא לא מסתיר את הנוף, כתוצאה מכך שהאדריכל הוריד חלק מעמודי התמיכה המקובלים. חלק אחר מתושבי העיר לא אהבו את הגשר וגם קצת פחדו. אבל זו הייתה תכנית של אדריכל ידוע, אז היא התקבלה ברוב דחוק, אבל ברוב.
ראש העיר העביר את ביצוע התוכנית לקבלן צעיר שהיה מאוד מעוניין לקבל את העבודה. הוא לא שאל שאלות ובנה את הגשר לפי התוכניות. בכל ועדת ביקורת ששאלה שאלות, הקבלן ענה שהאדריכל מוכר בארץ ובחו"ל, ולכן אפשר לסמוך עליו.
אחרי שנתיים, הגשר הוקם. הגשר היה יפה. חלק מהתושבים אהבו את הגשר, וחלק לא. יום אחד היה אסון נוראי. אוטובוס נסע על הגשר, והגשר קרס. תושבים רבים מתו כתוצאה מהאסון.
הקימו ועדת חקירה. האדריכל טען שהוא לא בדק את עמידות הגשר, הוא חשב שהקבלן יעשה זאת, או ועדות הביקורת השונות האמורות לתת את האישורים. הקבלן טען שהוא סמך על האדריכל, לכן התחיל את העבודות ללא בדיקות נוספות. בית המשפט פסק ששניהם אשמים. אבל העם שילם את המחיר נוראי.
לאסוננו, זה מה שקורה לנו היום בישראל עם "אסון המהפכה המשפטית". פורום קהלת הם האדריכלים של התוכנית המשפטית. הם המתכננים שכתבו והגישו את המסמך. ביררתי איתם והבנתי שאנשי פורום קהלת לא בדקו כלל את ההשלכות הכלכליות של התוכנית שהגישו. מסתבר שזו תכנית אינטלקטואלית מעניינת על הנייר, אך מסוכנת לכלכלה הישראלית.
להפתעתי, השלכות התוכנית על הכלכלה לא נבדקו. אני יודעת זאת כי הזמנתי את יו"ר פורום קהלת ואת כלכלני פורום קהלת להציג את תוכניתם בפורום כלכלי מקצועי, "פורום מאקרו". רק היום הבנתי שיש להם רק תכנית משפטית ולא בוצעו בדיקות על ההשלכות של תוכנית זו על הכלכלה. ממש כמו הגשר! סקיצה יפה של האדריכל בלי אף בדיקה הנדסית.
חברי הכנסת רוטמן ולוין הם הקבלנים הצעירים מלאי התאווה לביצוע מהיר. גם הם לא בדקו, הם סמכו על היוקרה של פורום קהלת. מעבירים הכל מהר, בכל הוועדות. כולם מסביב צועקים שהגשר יתמוטט. אבל קבלני הביצוע מאמינים ליוקרת האדריכל.
לכן חייבים לעצור עוד היום את תכנית הגשר לפני שייבנה ויתמוטט. אם התוכנית המשפטית ההזויה של פורום קהלת תתקבל, למרות שלא ביצעו אפילו בדיקה כלכלית אחת, כל אזרחי ישראל ייפגעו. האינפלציה עשויה לעלות הרבה מעל 10%, וגם האבטלה תגדל. ההיסטוריה תשפוט מי גרם לכך. הקבלן או האדריכל, או ראש העיר שהזמין את הגשר. אני לא יודעת מי האשם, אבל חייבים לעצור את בניית הגשר שימוטט את כלכלת ישראל.
חברי הכנסת! הצעת פורום קהלת היא תכנית אינטלקטואלית מעניינת שלא אושרה ולא יושמה באף מדינה בעולם. אתם אולי לא יודעים ששיקרו לכם. אף אחד לא בדק תכנית זו. היא אולי יפה על הנייר, אבל היא תקרוס כמו הגשר ותיקח איתה את הכלכלה. אתם תהיו האשמים באותה מידה כמו האדריכל והקבלן.
עצרו. עצרו. עצרו את הליך החקיקה. עצרו את הכאוס הכלכלי. ההיסטוריה תשפוט אתכם. פרופ' אליס ברזיס היא פרופסור לכלכלה וראשת מרכז עזריאלי למדיניות כלכלית, אוניברסיטת בר-אילן