סגור

למרות התנגדות הממשלה: הצעת חוק להעלאת שכר המינימום עברה בקריאה טרומית בכנסת

ההצעה להעלות את השכר ל־40 שקל לשעה עברה לאחר שחברי כנסת מרע"מ תמכו בה. נציגי העבודה ומרצ יצאו מהאולם בעת ההצבעה. שר האוצר אביגדור ליברמן: "זה חוק פופליסטי. נגבש עסקת חבילה משופרת עם המעסיקים וההסתדרות"

לפני דקות ספורות אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק הקוראת להחיל מתווה להעלאת שכר המינימום ל-40 שקל לשעה. בחוק תמכו 23 חברי כנסת, ורק 4 התנגדו, ביניהם ראש הממשלה נפתלי בנט. ח"כים מסיעות השמאל בקואליציה: רע"מ, מרץ והעבודה סירבו להתנגד לחוק, ונקטו בטקטיקות שונות בכדי לאפשר לחוק לעבור. כך רע"מ אפשרה חופש הצבעה, ואילו ח"כים של מפלגת העבודה יצאו מהאולם.
נעמה לזימי ממפלגת העבודה ואחת מיוזמות הצעת החוק אמרה מעל דוכן הכנסת כשהיא על סף דמעות: "החוק הזה יעבור כי אנחנו נצא מהמליאה, הכי חשוב שיעבור, למרות הכאב הגדול שלי לא להצביע בעדו. אני עושה את הדבר הנכון גם לשמירה על הקואליציה וגם עבור ציבור העובדים בישראל שחי בעוני, המאבק על החוק הזה הוא כדי שתהיה עסקת חבילה ראויה".
2 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן מליאה מליאת הכנסת כנסת הצעת חוק תקציב
אביגדור ליברמן מליאה מליאת הכנסת כנסת הצעת חוק תקציב
אביגדור ליברמן במליאת הכנסת
(צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת)
עסקת החבילה נחתמה על ידי האוצר, המעסיקים וההסתדרות לפני יותר משבעה חודשים. על פי העסקה שכר המינימום יעלה ל-6000 שקל עד לאפריל 2025. הפעימה הראשונה של העלאת השכר הייתה אמורה להיכנס לתוקף כבר באפריל האחרון, אך העסקה נתקעה בכנסת, בשל היעדר הסכמות בין ליברמן לשאר הקואליציה. היעדר ההסכמות לובה על ידי ארגון חברתי בשם 'עומדים ביחד' שהחתים עשרות חברי כנסת על הצעת חוק פרטית להעלאת שכר המינימום ל-40.
מוקדם יותר היום, ניסו בקואליציה להרגיע את הרוחות על ידי הצהרה משותפת לליברמן ולאפרת רייטן (יו"ר ועדת העבודה והרווחה) בה נמסר כי השניים "סיכמו על גיבוש מתווה משופר לעסקת החבילה ואופן הגדלת שכר המינימום, זאת על רקע השינויים שהמשק חווה בחודשים האחרונים לאחר החתימה".
ההצהרה הסתיימה כך: "כלל הגורמים מקיימים בימים אלו שיח משותף על מנת לשדרג את המתווה". הספין לא עבד ולא הצליח לשכנע את גורמי הקואליציה לסגת מתמיכתם בהצעת החוק הפרטית שלא עברה את אישור הממשלה.
2 צפייה בגלריה
ח"כ נעמה לזימי
ח"כ נעמה לזימי
ח"כ נעמה לזימי
(צילום: יובל חן)
במקביל להודעה המדווחת על התקדמות במגעים, ליברמן חזר על התנגדותו החריפה להעלאת שכר המינימום, ואמר היום בכנס מכון אהרן: "יש חסם צמיחה רביעי, והוא הפופוליזם, אומרים להעלות את השכר ל-40 שקל, למה לא להעלות ל-80? עליה ל-40 שקל, זו עליה של 30%, המעסיק יגלגל את זה לצרכן".
רון תומר, יו"ר התאחדות התעשיינים אמר: "הצעת החוק הנוכחית היא הטרלה. עסקים בפריפריה לא יכולים להתחרות בשווקים הבינלאומיים עם שכר מינימום של 40 שקלים לשעה. עסקת החבילה היא הדבר הנכון, היא מאפשרת לכולם לגדר את הסיכונים. כשחתמנו על העסקה אמרו לנו שהיא לא טובה למעסיקים, כמה חודשים לאחר מכן אמרו שהיא לא טובה לעובדים בגלל הצמיחה שהפתיעה את כולם, וכיום יש אי ודאות גדולה לגבי העתיד. אם עסקת החבילה לא תאושר, העובדים יראו תוספת בשכר רק באפריל 2023".