סגור

בלעדי
ההפתעה הלא נעימה שספגו אלפי מבוגרים מביטוח לאומי - לפני החגים

בני 45 פלוס ציפו לקבל הארכה בדמי האבטלה עד אמצע חודש אוקטובר אולם מתברר כי ל־25 אלף מהם כבר הופסקו התשלומים

דמי האבטלה של כ־25 אלף ממובטלי הקורונה בני 45 פלוס שנותרו בסוף יוני כבר הופסקו או יופסקו לפני המועד הכללי, כך מתברר מנתוני הביטוח הלאומי. דמי האבטלה של הרוב יופסקו באמצע אוקטובר אבל מתברר ששורת סיבות גורמות לכך שחלקם כבר הפסיקו לקבל או יפסיקו לקבל במהלך החגים.
הכנסת קבעה, ביוזמת שר האוצר אביגדור ליברמן, שדמי האבטלה לבני עד 45 יסתיימו בסוף יוני, מה שהביא לירידה משמעותית באבטלה. מדובר בחוק, ולביטוח הלאומי אין שיקול דעת לגביו. היום צפויה ועדת הכספים של הכנסת לדון בהצעה לסדר היום של חברי הכנסת אחמד טיבי מהמשותפת, אוריאל בוסו מש"ס ויעקב אשר מיהדות התורה בנושא "ביטול מתווה החל"ת למובטלים מתחת לגיל 45 בעת הזו - גזירת עוני למאות אלפי משפחות".
2 צפייה בגלריה
ביטוח לאומי הביטוח הלאומי סניף ראשי תל אביב
ביטוח לאומי הביטוח הלאומי סניף ראשי תל אביב
סניף תל אביב של הביטוח הלאומי
בני 45 ומעלה אמורים לקבל הארכה של 88 יום. חודש תשלום שווה ערך ל־26 יום, כלומר 88 יום שווי ערך ל־3.4 חודשים, כלומר המובטלים היו אמורים לקבל תשלום עד אמצע אוקטובר. הארכת דמי האבטלה דווקא לקבוצה זו נעשתה מכיוון שהיא פגיעה יותר וקשה לה יותר לחזור לשוק העבודה.
אלא שמתברר שבפועל מתוך כ־120 אלף מובטלים בני 45 ומעלה, שנותרו בסוף יוני, רק כ־95 אלף יקבלו את מלוא התקופה. דמי האבטלה של כ־25 אלף כבר הופסקו או יופסקו בשבועות הקרובים.
יש לכך כמה סיבות. חלקם צברו רק חלק מתקופת האכשרה של שנה ולכן הם זכאים רק לחצי מהזמן, כלומר 44 יום. עוד קבוצה שתקבל תקופה חלקית בלבד היא מי שהפכו למובטלים בינואר או פברואר 2020 כלומר לפני תחילת משבר הקורונה.
יו"ר המטה למען עובדי הקבלן ופעיל העולים אלכס טנצר אומר שהציבור הבין שבני 45 ומעלה יקבלו את דמי האבטלה לאורך זמן אבל בפועל לרבים מהם הופסקו דמי האבטלה לקראת החגים או במהלכם. לדבריו, "זה בושה של ממשלת השינוי שאלפי מובטלים נשארו בערב החג בלי כסף. אף אחד מהם לא קיבל הודעה מראש".
לדבריו, "הם סמכו על הודעת שר האוצר ליברמן והחלטת הממשלה שמובטלים בני 45 פלוס ימשיכו לקבל דמי אבטלה. בפועל מילה זה לא מילה והחלטה זה לא החלטה. לאלפי משפחות צום של יום הכיפור הפך לצום של חודש תשרי". טנצר מספר ש"פונים אלי אנשים כל זמן. רימו אותם. הם לא רוצים נדבות. אני דורש בשמם מבנט וליברמן, שיתנו הוראה לביטוח לאומי להחזיר למובטלים בני 45 פלוס את דמי האבטלה".