סגור

הצעה: להצמיד את דמי האבטלה לאחוז המובטלים באזור ובגיל של המובטל

קואליציית המטה לקידום תעסוקתי, הכוללת 35 ארגונים, מציעה להמשיך לשלם דמי אבטלה עד שהאבטלה של קבוצת הגיל של המובטל באזור מגוריו תרד מ-7.5%. החישוב ייעשה פי הנתון המרחיב של הלמ"ס ולא הנתון המצומצם

קואליציית המטה לקידום תעסוקתי, הכוללת 35 ארגונים, מפרסמת היום הצעה אלטרנטיבית להמשך תשלום דמי האבטלה במתכונת חדשה. על פי ההצעה, דמי האבטלה של מובטל יופסקו רק כאשר יירד שיעור האבטלה של קבוצת הגיל שלו באזור מגוריו אל מתחת ל-7.5%.
בין הארגונים החברים במטה: עמותה 121 לשינוי חברתי שהקימה ומרכזת אותו, האגודה לזכויות האזרח, מרכז אדוה לשוויון וצדק חברתי, נכה לא חצי בן אדם, שדולת הנשים בישראל, איגוד העובדים הסוציאליים ועוד.
שיעור האבטלה, על פי הצעה זו, יחושב לא על פי הנתון המצומצם בו משתמש האוצר, אלא על פי הנתון המורחב שכולל גם מובטלי קורונה שנפלטו משוק העבודה. בעוד ששיעור האבטלה המצומצם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עמד באפריל על 7.9%, שיעור האבטלה לפי הנתון המרחיב של הלשכה עמד על 10.6%.
משמעות ההצעה היא שבאזורים מסוימים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, תשלום דמי האבטלה יימשך לפרק זמן ארוך מאוד. ההארכה תחול גם על עובדים בני 67 ומעלה שמקבלים מענק הסתגלות במקום דמי אבטלה.
1 צפייה בגלריה
ביטוח לאומי
ביטוח לאומי
סניף ביטוח לאומי בחדרה
(צילום: אלעד גרשגורן)
במטה טוענים ש"קיצוצים גורפים בדמי האבטלה לקבוצות שלמות אינם הוגנים במצב הנוכחי. סנקציות כספיות ופגיעה בהכנסותיהם של מובטלים אינן פתרון קסם שייצור משרות שאינן קיימות".
מרכיבים נוספים בהצעת המטה: דמי אבטלה מלאים למובטלים המשתתפים בהכשרה תעסוקתית; בדיקה אישית של כישורי כל מובטל כדי לאתר הצעות עבודה או הכשרה מקצועית שמתאימות לו - דמי האבטלה ישללו ממי שלא ישתפו פעולה; וביטול קבוע של האיסור על כפל קצבאות ביטוח לאומי. מובטלים שמקבלים קצבת נכות, קצבת זקנה או קצבת מזונות יוכלו לקבל גם דמי אבטלה.
מנכ"לית עמותה 121 טלי ניר אמרה שהצלחת המתווה "תלויה בהשקעה ממשלתית משמעותית ואפקטיבית ביצירת מקומות עבודה, הכוונה וליווי למובטלים, ופיתוח הון אנושי". היא קראה "לרכז את הסמכויות בתחום התעסוקה תחת משרד ושר אחד".
כזכור, בסוף חודש יוני יפוג תוקפה של הארכת דמי האבטלה לכל מובטלי הקורונה. בשבוע שעבר פורסם כי שר האוצר ישראל כץ מתכוון להאריך את דמי האבטלה בתקופה נוספת של חודש עד שלושה חודשים, לפי הגיל. הורים לשלושה ילדים או יותר יקבלו דמי אבטלה לתקופה של בין חודשיים וחצי לשלושה.