סגור
תוכנית הפטריוטים ערוץ 14
תוכנית "הפטריוטים", ערוץ 14 (צילום מסך)

שוק תקשורת חופשי? ועדת הכלכלה תדון בחרם המפרסמים על ערוץ 14

הוועדה בראשות ח"כ דוד ביטן תקיים השבוע דיון שיעסוק בהחלטה של מפרסמים רבים, ביניהם שטראוס ודלק מוטורס, להפסיק לפרסם בערוץ לאור ההתבטאויות הקשות בו

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד), תקיים השבוע דיון שכותרתו "החלטת מפרסמים להימנע מלפרסם בערוץ 14".
הדיון יעסוק בהחלטה של מפרסמים רבים, ביניהם שטראוס ודלק מוטורס, להפסיק לפרסם בערוץ לאור ההתבטאויות הקשות בו. לדיון הוזמנו משרד התקשורת, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, רשות התחרות, איגוד השיווק הישראלי, איגוד חברות הפרסום, הערוצים המסחריים וכאן - תאגיד השידור הישראלי.
הפסקת הפרסום בערוץ החלה לאחר שאחד המשתתפים בפאנל תוכנית הפטריוטים בערוץ, ארי שמאי, קרא לשחרורו של יגאל עמיר. החברה הראשונה שהחלה בהפסקת הפרסום הייתה שטראוס, מה שהוביל לקריאות מצד המגישים הבכירים לחרם מסחרי על מוצרי החברה, שככל הנראה לא השפיע על תוצאות החברה.
חשוב לציין שבעוד לחברות מסחריות יש את הזכות לבחור היכן לפרסם, למגישי חדשות אסור לקדם אינטרסים מסחריים מובהקים של הערוץ בו הם עובדים, ובטח שלא לקדם חרם צרכנים על חברה משיקולים עסקיים של הערוץ.
האמירה של שמאי אינה היחידה של מגישי הערוץ שזכתה לביקורת. כך למשל, לפני כחודשיים, אמר אורח נוסף בתוכנית הפטריוטים, אמנון יצחק, כי "על הרכבות של הגרמנים בשואה היה כתוב מפא"י".
לא ניתן להתעלם מכך שבעוד ששר התקשורת שלמה קרעי טוען שחוק השידורים אותו הוא מקדם נועד לפתוח את שוק השידורים לתחרות – בפועל הכנסת תקיים דיון בנושא החלטה עסקית של חברות לא להיות מזוהות עם ערוץ טלוויזיה לאחר אמירות והתבטאויות קשות.