סגור

שר ההגנה של פינלנד: במו"מ על עסקת ענק עם תע"א ורפאל

בעקבות הפלישה לאוקראינה חשף שר ההגנה הפיני כי ארצו מבקשת לחזק את יכולות ההגנה האווירית שלה, ומתלבטת בין רכישת ברק MX של התעשייה האווירית לקלע דוד של רפאל

עסקת ענק ראשונה בדרך לתעשיות הביטחוניות מישראל לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה. פינלנד מנהלת מכרז לרכישת מערכות הגנה אווירית, בהשתתפות התעשייה האווירית ורפאל.


שר ההגנה הפיני, אנטי קייקונן, אמר הערב (שבת) כי זו תהיה העסקה הביטחונית הגדולה ביותר שמבצעת ארצו לאחר הזמנת 64 מטוסי F35 בחודש שעבר מארצות הברית, בעסקה בשווי 9.4 מיליארד דולר.
זאת היתה הפעם הראשונה שבה חשפו הפינים את המכרז שהם מנהלים בין שתי התעשיות הביטחוניות הישראליות הגדולות.
הפינים מתלבטים בין רכישת מערכת ברק-MX מתוצרת התעשייה האווירית ובין מערכת קלע דוד מתוצרת רפאל. צה"ל כבר רכש גרסה אחרת של המערכת של תע"א, ברק-8, המותקנת כעת בספינות הסער 6 החדשות של חיל הים, ואת קלע דוד, שנמצאת בשירות חיל האוויר. שתיהן מיועדות ליירוט טילים ומטוסי קרב.

1 צפייה בגלריה
קלע דוד שרביט קסמים טיל נגד טילים
קלע דוד שרביט קסמים טיל נגד טילים
קלע דוד
(צילום: wikipedia)

ברק-8 נרכשה גם בידי הצי וחיל האוויר ההודי בסדרת חוזי ענק בשווי של יותר מ-3 מיליארד דולר. לפי מקורות זרים, רכשה אותה גם אזרבייג'אן. לאחרונה פורסם גם כי מרוקו מבקשת לרכוש אותה, בעסקה בשווי של כחצי מיליארד דולר. העסקה עם פינלנד צפויה גם כן לעמוד על סכום דומה.
"הגבולות שלנו שקטים, אבל אנחנו צריכים לעמוד בכוננות ולחזק את יכולות ההגנה שלנו, אף שאני מאמין שאם נותקף מדינות אירופה לא יישארו בשקט", אמר קייקונן.
בשנים האחרונות פינלנד רכשה מהתעשייה האווירית גם טילי ים-ים מדגם גבריאל 5, בשווי של כ-200 מיליון דולר, ומכ"מי הגנה אווירית.