סגור
חיילים ב רצועת עזה מלחמת עזה 27.11.2023
לוחמים ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

אושר בקריאה ראשונה: לוחמים משוחררים יקבלו מימון מלא ללימודים אקדמאיים

כיום מקבלים הלוחמים מימון רק ל-75% מהתואר. מבדיקת כלכליסט עולה כי רוב הסטודנטים הזכאים ייהנו מהחוק רק ב-2024 משום שהתקציב לכך טרם אושר. הצעת החוק תעבור הליך חקיקה מהיר ותוגש בקרוב להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. עלות החוק מוערכת ב-40 מיליון שקל בשנה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק "ממדים ללימודים", שיעניק ללוחמים משוחררים ואוכלוסיות מיוחדות מימון ממשלתי של 100% משכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה, במקום 75% להם הם זכאים כיום.
עלות החוק מוערכת ב-40 מיליון שקל בשנה. מבדיקת כלכליסט עולה כי רוב הסטודנטים הזכאים ייהנו מהחוק רק ב-2024. הסיבה: המימון לחוק יגיע מתקציב 2024, שיוגש בכנסת רק באמצע ינואר ויאושר לקראת סופו.
במשרד האוצר אומרים כי ממילא מרבית המוסדות האקדמאיים דחו את פתיחת שנת הלימודים לסוף דצמבר. במכללות שבהן כבר החלה שנת הלימודים, יוכלו הסטודנטים להגיש בקשות לקבלת המימון רק לאחר השלמת החקיקה של החוק ופרסומו ברשומות. המימון לכך יגיע מתקציב 2023, שיאושר ע"י הכנסת רק בעוד כשבועיים, ולכן נראה שגם אלה יקבלו את הכסף רק בתחילת 2024.
הצעת החוק אושרה בשבוע שעבר בוועדת חוץ וביטחון והיתה אמורה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה כבר ביום רביעי שעבר, אבל בשל התנגדותו של אגף התקציבים במשרד האוצר הוסרה מסדר היום. שלשום סיכמו שר האוצר בצלאל סמוטריץ ושר הביטחון יואב גלנט על הקצאת התקציב הנדרש. אתמול הוגשה הצעת החוק להצבעה בקריאה הראשונה במליאת הכנסת, וכאמור אושרה היום. הצעת החוק תעבור הליך חקיקה מהיר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת ותוגש בקרוב להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מסר כי "כפי שהתחייבנו כבר בהסכמים הקואליציוניים, אנחנו מביאים את חוק ממדים ללימודים לכנסת ונגדיל את מימון שכר הלימוד ללוחמים ולאוכלוסיות נוספות ל-100% מימון. זו המחויבות שלנו ואני שמח על הזכות לקדם את החוק הצודק הזה ולחזק את ההוקרה בלוחמי צה"ל במיוחד בעת הזאת".
גם שר הביטחון יואב גלנט בירך על המהלך: "זוהי דרכנו להביע תודה והערכה למי שפועלים לביצור ביטחונה והגנתה של מדינת ישראל ונכונים לסכן את חייהם לטובת ייעוד זה. בימים אלו במיוחד, בהם עשרות אלפי סטודנטים מגויסים למאמץ המלחמתי, רבים מהם בשדה הקרב בתוך רצועת עזה, בגבול הצפון וברחבי יהודה ושומרון, אנחנו מבטיחים את עתידם של הלוחמים הסדירים ומעניקים להם כלי חשוב מאין כמוהו להצלחה בחיים".