סגור
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)

אושר בקריאה ראשונה: הממשלה תוכל להגדיל ההוצאות ב-30 מיליארד שקל

שר הכלכלה לא השתתף בהצבעה, שרי המחנה הממלכתי התנגדו - והכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שתאפשר את הגדלת הגירעון בתקציב; ברקע: הסערה הפוליטית סביב הכספים הקואליציוניים; יולי אדלשטיין: "אנחנו עושים פוליטיקה בזמן מלחמה"; במקביל: סמוטריץ' וגלנט סיכמו על הקצאת 40 מיליון שקל למימון מלא של תוכנית "ממדים ללימודים"

לאחר סערת הכספים הקואליציוניים - הכנסת אישרה הערב בקריאה הראשונה את הצעת החוק שתאפשר את הגדלת מסגרת התקציב והגירעון.
לפי ההצעה, ההוצאה הממשלתית תגדל בכ-30 מיליארד שקל בעקבות המלחמה בעזה: 17 מיליארד שקל לתקציב הביטחון; 8.8 מיליארד שקל להוצאות המלחמה האזרחיות; ו-4 מיליארד שקל להתייעלות. עוד נקבע כי קק"ל תעביר למדינה חצי מיליארד שקל.
בעד ההצעה הצביעו 59 ח"כים, ו-53 התנגדו. חמשת שרי המחנה הממלכתי התנגדו: בני גנץ, גדי איזנקוט, גדעון סער, חילי טרופר ויפעת שאשא ביטון. נתניהו לא צפוי לפטרם מהממשלה מאחר שהוא זקוק להם בממשלת החירום.
שר הכלכלה ניר ברקת שאיים להצביע נגד, ונתניהו איים בפיטוריו - לא השתתף בהצבעה. שר החקלאות אבי דיכטר שמתח ביקורת על הסדר הסיוע לחקלאים ואיים להיעדר מההצבעה - השתתף בה בסופו של דבר ותמך בהצעה.
מוקדם יותר היום הודיע שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כי החליט להאריך את מתווה הפיצויים הכללי לכל העסקים במשק גם לדצמבר. עם זאת הוא לא התייחס למסלול הפיצויים המורחב.
ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר במליאת הכנסת: "התיקון הישראלי הגדול יכול להתחיל היום. ישראל החדשה יכולה להתחיל להיבנות היום. כל מה שצריך לקרות הוא שיהיו בקואליציה הזו כמה אנשים שיעשו מה שמצפונם מורה להם. יצביעו נגד התקציב המושחת הזה".
לדבריו, "עם ישראל במלחמה. היא לא נגמרה. אתם לא יכולים להצביע על כספים קואליציוניים במיליארדים בזמן מלחמה. אני קורא לכל חברי הקואליציה שעוד נותר בליבם שמץ של מצפון להצביע נגד התקציב הזה".
יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) הביע התנגדות לאישור הכספים הקואליציוניים. לדבריו, "מה שלא קשור ללחימה זו טעות. כספים קואליציוניים חשובים שקשורים לביטחון - למה הם לא בבסיס התקציב? אנחנו עושים פוליטיקה בזמן מלחמה ומוציאים כסף לדברים שהם לא קשורים ללחימה".
בתוך כך, סמוטריץ' ושר הביטחון יואב גלנט הודיעו הערב על הקצאת תקציב למימון מלא של תוכנית "ממדים ללימודים". הקצאת התקציב, בגובה 40 מיליון שקל, תאפשר להעניק מלגות לימודים לאקדמיה ללוחמים ואוכלוסיות נוספות בהיקף מימון של 100% לעומת 75% כיום. לטענת השרים, יהיה ניתן להעלות את החוק להצבעה בקריאה ראשונה "כבר מחר בבוקר" במליאת הכנסת. החוק אמור היה לעלות ביום רביעי האחרון, והוסר מסדר היום בשל התנגדות אגף התקציבים.