סגור

בלעדי
הדואר יונפק לציבור במלואו או בחלקו ולא יימכר למשקיע בודד

הממשלה הקודמת החליטה למכור 20% מהדואר למשקיע יחיד, אולם שרי האוצר והתקשורת מעדיפים הנפקה לציבור. כהונת היו"ר צאיג לא תוארך

שר האוצר אביגדור ליברמן ושר התקשורת יועז הנדל יחליטו בשבועות הקרובים על הדרך שבה תופרט רשות הדואר. ל"כלכליסט" נודע שהאופציות המרכזיות הן הנפקה של 100% מהדואר או של 40%. עוד נודע כי כהונתו של יו"ר הדואר חזי צאיג, המסתיימת בקרוב, לא תוארך.

כמו כן נבחנת הכללתו של בנק הדואר בהפרטה. בנק הדואר ממוקם בתוך סניפי הדואר, ואם הבעלות על בנק הדואר תהיה שונה מהבעלות על הדואר, יהיה צורך בהתחשבנות בין הצדדים. מצד שני, אם הדואר יונפק ללא בנק הדואר, הממשלה לא תוכל להחזיק בבנק הדואר.

1 צפייה בגלריה
שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל
(צילום: אלכס קולומויסקי)

ההחלטה הקודמת של הממשלה היתה למכור 20% מהדואר למשקיע יחיד עם אופציה להנפקה של 20% לציבור. בין המביעים עניין בשלב המקדמי לפני המכרז היו רמי לוי, מוטי בן־משה וקרן אייפקס.
לדואר יש 1,300 נקודות שירות, מה שהופך אותו לגוף הפצה עצום וכן בעל נדל"ן בפריסה ארצית ובמיקומים מרכזיים. גורמים ממשלתיים התבטאו באחרונה בעד הנפקה של הדואר כולו ולא מכירת 20% למשקיע יחיד שמעוניין בעיקר בנדל"ן. כמו כן, אחזקה של 20% על ידי משקיע יחיד לא תאפשר לו לבצע שינויים משמעותיים הדרושים בפעילות החברה.
בחודשים האחרונים הובעה במשרד התקשורת עמדה בעד הפרטה של 100% בנימוק שזהו הפתרון המיטבי לדואר המצוי בקשיים וכן לשירותי הדואר. בעבר נכשלו הצעות לבצע הפרטה של הדואר בעיקר בשל לחצים פוליטיים של עובדים ומקורבים על שרים וחברי כנסת מהליכוד. כעת, הליכוד לא שותף לממשלה ולכן יהיה קל יותר לקבל החלטה על הפרטה.
הפרטה של 100% של הדואר טעונה התייחסות למעמדה המוונפוליסטי של חברת הדואר בדיוור ישיר והעברת חבילות ובשירותים שהחברה מחויבת לספק לאזרחים כמו חלוקת דואר בכל הארץ.מדו"ח מבקר המדינה באוקטובר 2021 עולה כי שיעור הרווח הגולמי של הדואר ירד מ־8% לפחות מ־5% בין 2017 ל־2019. ב־2020 רשם הדואר הפסד של כ־650 מיליון שקל, ובמחצית הראשונה של 2021 רשם הפסד של 67 מיליון שקל.