סגור
רומן אברמוביץ' ב כפר עזה
רומן אברמוביץ' בביקור בכפר עזה

פרסום ראשון
השופטת על הסכסוך בין רומן אברמוביץ׳ לבנק המזרחי: "הסירוב על העברת התרומה - לא סביר"

איש העסקים וארגון זק"א הגישו בשבוע שעבר תביעה כנגד בנק המזרחי טפחות בטענה כי הבנק מונע העברת תרומה בסך 8 מיליון שקל מאברמוביץ' לזק"א במלחמה. הבנק טען מנגד כי "סירובו להעברת כספים מחשבונו של אברמוביץ' לחשבון זק"א מהווה סירוב סביר". החלטה תינתן בהמשך החודש

היום (יום ה') התקיים דיון משפטי בתביעת איש העסקים רומן אברמוביץ׳ וארגון זק"א כנגד בנק המזרחי טפחות בטענה כי הבנק מונע כביכול העברת תרומה בסך 8 מיליון שקל מאברמוביץ לזק"א. הבנק טען מנגד כי "סירובו להעברת כספים מחשבונו של אברמוביץ' לחשבון זק"א מהווה סירוב סביר. כל עוד אברמוביץ' נכלל ברשימות הסנקציות ולא קיבל היתר להעביר כספים מחשבונו, הרי שאין לבנק כל אפשרות לאשר את העברת הכספים כמבוקש בתביעה העיקרית".
השופטת ירדנה סרוסי ציינה בדיון כי הסירוב הגורף של הבנק על העברת התרומה לארגון זק"א עבור המלחמה אינו סביר. "במקרה הזה, לא התרשמתי כי מדובר בחששות שבדרך כלל בעטיין חוסמים חשבון ולא נותנים אפשרות למתן שרות כמו הלבנת הון או כספים שנכנסים מחו"ל לישראל וקיים חשש. מדובר במשבר גדול ולשם כך היה צורך להעברת כספים. הסירוב הגורף לא סביר בנסיבות העניין. זו דעתי הראשונית לשלב זה.. פה אני לא רואה הפרה של משטר הסנקציה", כתבה השופטת.
מנגד טענה עו"ד שרון לובצקי, באת כוח הבנק כי "גם בנק מזרחי ישמח להעביר כספים לזק"א. ההחלטה של הבנק לא לאפשר את התרומה שלא היתה מתאפשרת גם מחשבונות באירופה היא החלטה שהיא כואבת לבנק והוא שקל אותה בכובד ראש והגיע למסקנה שהנזק שיגרם לבנק, ללקוחות הבנק, ללקוחות של בנקים אחרים שעובדים עם הבנק ולמדינת ישראל עולה עשרות מונים על אותם 8 מיליון שקל שיועברו כתרומה". מנגד ציינה השופטת כי "מדובר בעמותה לצרכים פילנתרופיים שמסייעת לקורבנות מלחמה למדינה שנמצאת במלחמה".
באת כוח המזרחי ביקשה מהשופטת לשמוע את עמדת היועצת המשפטית לממשלה: "הבנק עומד תחת רגולציה של בנק ישראל והיועמ"ש בדרך כלל מתייצב לדיונים האלה ונשמע את עמדתו בגלל שיש פה נזק כל כך גדול וסיכון של מדינת ישראל בנושא הזה".
באי כוחו של רומן אברמוביץ׳, עו״ד שמוליק קסוטו ועו״ד בלה פלד, ציינו כי מדובר באבסורד: ״הבנק שנמצא בישראל לא חלות עליו הסנקציות ועל החשבון לא חלות סנקציות ובכל זאת הבנק מחיל אותם באופן גורף. ממשלת ישראל החליטה במודע שלא להצטרף לסנקציות של אירופה ומה עושה הבנק? הוא מחיל את הסנקציות באופן יותר גורף אפילו ממי שנמצא בבריטניה״.
כאמור עמדתו של אברמוביץ' הינה כי משטר הסנקציות שהטילה אירופה אינו חל בישראל ואינו יכול להיות גורף בייחוד לאור העובדה שלא מוטלות סנקציות על אברמוביץ׳ בישראל, ובקשתו היא להעביר כסף ישראלי למטרות פילנתרופיות בשטח ישראל. "אנו דורשים לחייב את בנק מזרחי טפחות להעביר את התרומה לאלתר״, ציינו באי כוחו.
זמן קצר לאחר הטבח הנורא בשביעי באוקטובר, אברמוביץ' הגיע לגבול רצועת עזה לביקור בקיבוץ כפר עזה כדי לראות ממקור ראשון מה אכן קרה. הוא פגש שם את מתנדבי זק״א בעיצומה של מלאכת ליקוט ואיסוף ממצאי החללים ושוחח איתם. כאשר ארגון זק״א פנו אליו על מנת לתרום להם, אברמוביץ' החליט מיד שהוא רוצה לעזור.
בנק מזרחי טפחות הדגיש בתשובה שהגיש שלשום לבית משפט כי "הבנק פועל ללא לאות לסייע לנפגעים במתקפת הטרור הרצחנית של חמאס שהחלה ב-7/10 ..חשיבות פעולתה של זק"א ברורה וידועה.. אך יחד עם זאת אינו יכול לאשר הפרה של משטרי הסנקציות. הפרת משטרי הסנקציות עלולה לגרום נזקים עצומים הן לבנק ולקוחותיו והן למדינת ישראל עצמה, וזאת במידה שהפרה זו תגרור הגבלות שיוטלו על הבנק ועל יכולתו להמשיך לפעול מול בנקים זרים, על ידי אותם בנקים זרים". השופטת הורתה לצדדים להגיש סיכומים ולאחר מכן תיתן החלטה בתיק.
באי כוח בנק המזרחי הם עורכי הדין שרון לובצקי הס ויניב הולצמן .