סגור
מוסף שבועי 23.11.23 צוות זק"א בקיבוץ כפר עזה
צוות זק"א בקיבוץ כפר עזה (צילום: זיו קורן)

רומן אברמוביץ' וזק"א נגד מזרחי טפחות: "מונעים העברת תרומות במלחמה"

איש העסקים הישראלי-רוסי טוען כי סורב ע"י הבנק להעביר תרומה של 8 מיליון שקל לזק"א לטובת פעילותם במלחמה; ע"פ כתב התביעה שהגישו, הבנק סירב לבקשה בטענה כי חשבונו של אברמוביץ', שנחשב מקורב לפוטין, חסום עקב סנקציות מהאיחוד האירופי ובריטניה

איש העסקים הישראלי רומן אברומביץ׳ וארגון זק"א, הגישו היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה כנגד בנק מזרחי טפחות. זאת, בטענה כי הבנק מסרב כביכול להעביר תרומה על סך 8 מיליון שקל לארגון זק"א לטובת פעילותם במלחמה והיערכותם להמשכה.
"עניינו של ההליך שבא לעולם בלית ברירה, הוא בסירובו הבלתי סביר של הבנק לאפשר מתן תרומה לארגון זק"א שנדרשת לארגון באופן בהול, הן על מנת למנוע קריסתו של הארגון והן על מנת לסייע בהתמודדות הנפשית הקשה של מתנדבי הארגון בעקבות המלחמה", כך בכתב התביעה.
בכתב התביעה דורש אברמוביץ לחייב את בנק מזרחי טפחות להעביר את התרומה לאלתר. ע"פ כתב התביעה, הבנק סירב לבקשה בטענה כללית לפיה חשבונו של מר אברמוביץ' חסום בשל הסנקציות שהטילו עליו האיחוד האירופי וממשלת בריטניה, ולכן, לגישת הבנק, לא ניתן לבצע בו שום פעולה שהיא.
עוד נטען כי ממשלת ישראל לא מטילה סנקציות נגד אנשי עסקים באשר למלחמה באוקראינה, וגם ממשלת ארה"ב בחרה שלא להטיל על אברמוביץ' סנקציות כלשהן.
לפיכך נטען כי עמדת הבנק בעניין חסימת החשבון של אברמוביץ' כנובע מהסנקציות, הנה עמדה שגויה מיסודה וחסרת כל בסיס משפטי. כמו כן נטען כי אברמוביץ', אזרח ישראלי, פתח את חשבון הבנק לפני שנים והכסף שברצונו לתרום לזק"א הופקד אז בחשבון.
עוד מצוין בכתב התביעה כי "החל מה-7 לאוקטובר פועלים מתנדבי זק"א ללא לאות במשימה לאומית נעלה. המתנדבים המסורים עזבו את ביתם, עבודתם והסביבה הטבעית שלהם, על מנת לעבור בין זירות הזוועה בעוטף עזה ובכל מרחב הדרום ולבצע את המלאכה הקשה מכל של איתור, ואיסוף גופות החללים שחלקם הרב במצב פיזי מחריד".
בנוסף נטען כי משאבי הארגון ומחסני הציוד המשמש אותו התרוקנו כליל. הארגון נדרש בנוסף להפעיל תוכנית טיפול נפשי למתנדביו אשר נחשפו לאירועים ומראות קשים, זוועתיים ובלתי אנושיים, וזאת אפילו בסטנדרטים בהם פועלת זק"א בשגרה. זק"א הוא ארגון חילוץ והצלה מוביל בישראל שפועל גם באזורי אסון ברחבי העולם. מתנדבי זק"א כוללים יהודים, נוצרים, דרוזים, בדואים ומוסלמים. זק"א מעניק סיוע לכל האנשים, ללא הבדל דת, גזע או מין. כך נטען בכתב התביעה.
עורכי הדין של אברמוביץ', שמוליק קסוטו ובלה פלד, הדגישו בכתב התביעה כי "לא יעלה על הדעת שבשעתו הקשה ביותר של היישוב, של הציונות, בשעה שכולם נרתמים ונלחמים, מי בחזית ומי בעורף, בנק המזרחי חוסם תרומה כה חיונית, לאחד המפעלים החשובים ביותר בקהילתנו". טרם הוגש כתב הגנה מצד הבנק.
דובר בנק המזרחי טפחות מסר כי "לא נוכל להתייחס ללקוחות ספציפיים, מטעמי סודיות בנקאית. ככל שתוגש תביעה, נמסור את עמדתינו בבית המשפט".