סגור

האסון במירון: איילון ביטחה את ההילולה, גבול האחריות - 18 מיליון שקל

מארגני האירוע מחזיקים בפוליסה מסוג ביטוח חבויות, שמתייחס לאחריותם כלפי המשתתפים בכל הנוגע לפגיעות פיזיות או נזק לרכוש; לפי הערכות, הנזק מהאסון מסתכם במאות מיליוני שקלים

האסון בהר מירון הוא קודם כל טרגדיה אנושית, אבל יש לו גם השלכות עסקיות.


בשעות האחרונות מנסים לברר בחברת הביטוח מהן ההשלכות הביטוחיות לאסון שבו נהרגו לפחות 45 בני אדם ויותר מ-100 פצועים.
מארגני האירוע - אגף המקומות הקדושים שפועל תחת משרד הדתות - מחזיקים בפוליסה מסוג ביטוח חבויות, שמתייחס לאחריותם כלפי המשתתפים בכל הקשור לפגיעות פיזיות או נזק לרכוש. לפי הערכות, הנזק מהאסון מסתכם במאות מיליוני שקלים. איילון מסרה לכלכליסט כי הפוליסה המבטחת את האירוע כוללת גבול אחריות של 18 מיליון שקל. הפסד זה עבור חברת הביטוח מכוסה ברובו על ידי מבטחי המשנה, אך דיווחים אלו עדיין לא אומתו למול מארגני הכנס.
איילון תבקש בימים הקרובים לבחון אם מארגני הכנס התרשלו בעבודתם עם הצפת האתר והכנסת מספר משתתפים גדול מדי. במקרה שכזה, ביטוח החבות אינו תקף, או תקף חלקית בלבד, למתן פיצויים. גם מיקום האסון המדויק יהיה תחת דיונים מאחר שהקבר מחולק לכמה מתחמים, דבר העשוי להשפיע בהמשך על מהות הכיסוי הביטוחי.

1 צפייה בגלריה
פינוי פצועים בית חולים רמב"ם לאחר נפילה הילולה הר מירון ל"ג בעומר עומס מנחת
פינוי פצועים בית חולים רמב"ם לאחר נפילה הילולה הר מירון ל"ג בעומר עומס מנחת
פינוי פצועים מהאירוע
(צילום: אלעד גרשגורן)

מדובר בתקופה רגישה עבור איילון. החברה נמצאת על מדף המכירה מאז פטירתו של בעל השליטה בחברה, לוי רחמני שלא הותיר יורש עסקי בחברה. עו"ד אפרים אברמזון, מנהל עזבונו של רחמני, ישמש ככזה עד לסוף 2022. בתקופה זו הוא אמור למצוא רוכש לחברה.
קבר הרשב"י במירון הוא האתר היהודי המתויר ביותר בישראל אחרי הכותל המערבי: למעלה ממיליון מבקרים מגיעים למקום מדי שנה. בראש כל חודש באים לקבר עשרות אלפים, ושיאה של העלייה לרגל בהילולה בל"ג בעומר, אז פוקדים את האתר כחצי מיליון איש.
קבר הרשב"י מצוי במשך שנים רבות בסכסוך לגבי השאלה לבעלות על האתר בין ההקדש הספרדי לבין ההקדש האשכנזי (הקדש הוא גוף משפטי עתיק). המדינה מצידה טוענת כי אין להכריע בין הצדדים וכי הקבר הוא בכלל ברשותה. בסוף 2013 חתם שר האוצר אז יאיר לפיד על צו המפקיע את הבעלות על המקום מידי ההקדשות, ומעביר אותה לידי חברה ממשלתית חדשה. בינואר 2016 החליטה הממשלה לפרק את החברה ולהעביר את תחומי אחריותה לעמותה הממשלתית, המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים. בג"ץ התערב בהחלטה וקבע כי הצדדים צריכים לנהל משא ומתן כדי שלא להגיע לידי הפקעת ההר. שאלת הבעלות גם היא יכולה להביא לידי מורכבות משפטית בנוגע למתן פיצויים.
מחברת איילון נמסר: "איילון משתתפת באבלן הכבד של משפחות נפגעי האסון במירון ומאחלת החלמה מהירה לפצועים. החברה מבטחת מתחם מסוים בהר עם גיבוי משמעותי של ביטוח משנה מחו"ל. ככל שתיקבע זיקה לאחריות הביטוחית, איילון תטפל באירוע במקצועיות ובהתחשבות מרבית בנפגעים".