סגור

טענות לניגוד עניינים והתעמרות כלפי סמנכ"לית ברכבת: "מדיחים אותי כדי לבצע מינויים פוליטיים"

דו"ח ביקורת חיצוני: "ורד פרוינד פעלה בניגוד עניינים והתעמרה בעובדים"; פרוינד בתגובה: "יו"ר הרכבת שמעוני מנסה בכל דרך להביא להדחתי ולהדחת המנכ"ל, והכל כאשר לא טובת החברה לנגד עיניו"; המנכ"ל לסמנכ"לית: "אל תדברי בשמי"


ורד פרוינד, סמנכ"לית משאבי אנוש ברכבת, פעלה בניגוד עניינים, ועובדים התלוננו כי היא התעמרה בהם - כך עולה מדו"ח ביקורת חיצוני של רו"ח עופר אלקלעי שהוזמן על ידי דירקטוריון הרכבת. ועדת הביקורת של החברה אימצה את הדו"ח והורתה למנכ"ל מיכה מייקסנר לערוך לפרוינד שימוע.
ניגוד העניינים כולל התקשרויות של פרוינד עם חברה שבבעלות אביה של בעלה, המספקת שירות לרכבת.

פרוינד אומרת בתגובה כי ההדחה נובעת מ"ניסיון פסול להשתלט על תפקיד שמהווה דלת כניסה למינויים פוליטיים". היא קושרת בין ההאשמות נגדה לבין הניסיונות להדיח את מייקסנר על ידי יו"ר הרכבת משה שמעוני.
לדבריה, "סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה הוא תפקיד מרכזי אשר מהווה אפשרות לבצע מינויים פוליטיים, כפי שהיו ניסיונותיה של מירי רגב בתקופת כהונתה כשרת התחבורה. שמעוני מונה על מנת לסייע לה.

1 צפייה בגלריה
עו"ד משה שמעוני יו"ר הדירקטוריון של החברה לשירותי איכות הסביבה
עו"ד משה שמעוני יו"ר הדירקטוריון של החברה לשירותי איכות הסביבה
יו"ר הרכבת משה שמעוני
(צילום: באדיבות החברה לשירותי איכות הסביבה)

"תוך כדי כך מנסה שמעוני בכל דרך להביא להדחתי והדחת המנכ"ל והכל כאשר לא טובת החברה לנגד עיניו. כך עושה שמעוני כשפסל הליך תקין של איוש תפקיד מנהל אגף משאבי אנוש, התערב במו"מ שנערך עם ועד העובדים, וקינח בדרך יצירתית אך לא מקורית, בשיתוף פעולה עם גורמים אינטרסנטיים ברכבת, אשר לא טובת החברה מול עיניהם, כשיזם דו"ח שנערך באופן לקוי, רשלני, כולל טעויות עובדתיות רבות, מגמתי, מטעה, בהליך פסול, תוך טיעונים שאינם מתיישבים עם המציאות.
"לאורך כל הדרך ומאז הגעתו, מעביר לי שמעוני מסרים שמוטב שאפנה את מקומי, אחרת אעמוד לשימוע. אני דוחה מכל וכל את הטענות שהובאו בדו"ח המוזמן ובמידת הצורך אעמוד נחושה אל מול הזמנה לשימוע כאשר אני גאה ובטוחה בעצמי".
מרכבת ישראל נמסר: "רכבת ישראל אינה מתייחסת להחלטות ונושאים משמעתיים הנוגעים לעובדי החברה".
לכלכליסט נודע כי בעקבות תגובתה של פרוינד, פנה אליה מנכ"ל הרכבת מייקסנר ודרש ממנה שלא לקשר בין ענייניה האישיים לבינו בשום צורה. מייקסנר הבהיר לפרוינד כי הוא אוסר עליה להשתמש בשמו או לדבר בשמו ללא אישור מראש בכתב.
פרוינד היא בעלת תואר ראשון בייעוץ חינוכי ותואר שני במנהל עסקים. בשירותה הצבאי מילאה כמה תפקידים בתחום משאבי אנוש והשתחררה בדרגת סא"ל. בעבר שימשה גם מנהלת משאבי אנוש בחברת תדיראן.
במקביל, הרכבת הודיעה היום לבורסה על מינוים של רן סטרומזה לסמנכ"ל הכספים, ושל יורי מורוזוב לסמנכ"ל מטענים.
סטרומזה כיהן כמ"מ סמנכ"ל הכספים בשבעת החודשים האחרונים. הוא בעל תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה ממכללת רופין ורו"ח מוסמך ודירקטור פיננסי מוסמך מטעם לשכת רואי החשבון. מורוזוב הוא בוגר תואר ראשון בהנדסת רכבות ותואר שני במנהל עסקים בתחבורת רכבות מהאוניברסיטה לתחבורת רכבות באוקראינה. הוא בעל ותק של 26 שנים בתחום, מהן 20 שנה ברכבת ישראל.