סגור

משפט נתניהו
כשתמונה שולית שיורטה מפייסבוק גורמת לצונאמי

ביום השני של החקירה הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, המשיכה ההגנה לנסות להציגו כמנכ"ל עוצמתי ועצמאי, ולא רק כמשרתו הנרצע של אלוביץ'. ישועה: "הכל מתנקז לפסטיבל בנט מרוכז בסוף השבוע שלפני הבחירות. פה התחילה הטרגדיה הבלתי סבירה בעליל"

1. הדיון היום (רביעי) בחקירה הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, החל בנקודה שנפסקה אתמול: סוף שבוע בנט בוואלה. סוף השבוע שלפני הבחירות של 2013, ימי השיא במאמץ שתיית המנדטים כשוואלה היא אחת הקשיות שנתניהו הפעיל נגד בנט. ״העלינו לא פחות משמונה ידיעות נגד בנט באותם ימים״, סיפר ישועה ואז הגיע סוף השבוע עם שלוש ידיעות אנטי-בנט ברצף. הסיפור על אביו שהשתתף בהפגנות נגד רבין, אשתו שעבדה פעם במסעדה לא כשרה, ומשהו על אלדד יניב שתמך בו. ודרישה לא לפרסם סקר שבנט עולה בשני מנדטים. שרשרת החד-גדיא הופעלה בכל עצמתה: זאב רובינשטיין רודף אחרי שאול אלוביץ' שרודף אחרי ישועה שרודף אחרי המערכת. ״והכל מתנקז לפסטיבל בנט מרוכז בסוף השבוע שלפני הבחירות. פה התחילה הטרגדיה הבלתי סבירה בעליל של סוף השבוע הזה״, אמר ישועה, ״המערכת נטרפת, אנשים הודיעו שיתפטרו״. סניגורו של אלוביץ', עו״ד ז׳ק חן, טען שאת האירוע כולו ניהל ישועה: ״שאול השאיר לשיקול דעתך״. ישועה התעקש: שאול יכול היה להתעקש ולא להעביר אלי את ׳אוסף השטויות׳ כפי כינה את הסיפורים שהעביר לו רובינשטיין. אבל הוא העביר לי עם ׳הגדול מחכה ואנחנו לא מצליחים להעלות ידיעה׳״.

2. הגענו למפגש בין שני מחוללי תיק 4000: בין התחקיר של גידי וייץ ב׳הארץ׳ על שעבוד וואלה לראש הממשלה לבין הזרוע המבצעת של השעבוד, המנכ״ל אילן ישועה. חן מצטט את ישועה מחקירתו: קיבלתי הוראות וכולם ידעו מה מתרחש. לקחתי כדורים נגד בחילה. מופעלים עלי לחצים כבדים משאול ואיריס. זה לא שגידי שוייץ פיצח את מסמכי ווטרגייט, אלה דברים נכונים. גם הפוליטיקאים, לא רק הברנז׳ה, התחילו לדבר על זה״, ואז רעם ז׳ק חן: "ולמרות שכולם ידעו, אף אחד לא רץ לחייג 100 למשטרה״? כלומר – אף אחד לא חשב שמדובר בעניין פלילי.

2 צפייה בגלריה
אילן ישועה בבית משפט 19.4.21
אילן ישועה בבית משפט 19.4.21
אילן ישועה
(צילום: יואב דודקביץ)

את העדר הפליליות שואב חן גם מחקירותיו המרובות של ישועה במשטרה. מעולם לא נחשד, הוזהר ואפילו לא נרמז לו שהוא מעורב בכלל בפעילות בעלת אופי פלילי. את ה״קלירנס״ שלו קיבל מחוקריו. מחוקר המשטרה אורי קנר שאמר לו: ״אתה במצב הכי טוב בעולם״. וחוקר רשות ניירות הערך יריב עמיעד הרגיע בדרכו: ״אתה כמו עד שראית תאונת דרכים״. אפילו לא היית באוטו, כמו אחד שצפה במדרכה ממול, חידד חן. וכאן תעלה בהמשך המשמעות של היחס המשטרתי והפרקליטותי לישועה - האם גם הם לא זיהו התנהגות פלילית, או שזיהו את ישועה כמקף המחבר בין ההון (אלוביץ') לשלטון (נתניהו), ואת הקו המחבר הזה יש לאתרג ולשמור מכל משמר כי בכוחו להקים את הצד של מתן השוחד. לישועה היה הסבר קצת אחר ליחס הלבבי שקיבל: ״ניסו לשכנע אותי לעשות האזנות סתר. לניר חפץ, לאלוביץ, סירבתי. זה לא היה נוח לי״. אבל, לפחות נרשמה כאן הסכמה בין חן לישועה - העובדה שישועה לכל אורך הדרך לא היה חשוד.
3. לאורך כל החקירה הנגדית מוצפת האסטרטגיה שלה: להציג את ישועה כמנכ״ל עוצמתי ועצמאי ולא רק כמשרתו הנרצע של אלוביץ'. וידו לא הייתה רק בצד של הסיקור המוטה אלא גם בצד הרגולטורי. חן: "במקביל לסיקור משפחת נתניהו, ידעת שבבזק היו סוגיות רגולטוריות, למשל אתה מספר על רכישת yes בידי בזק, על ביטול ההפרדה המבנית. כשחוקרים אותך על שעבוד מניות ביקום לא זכרת״. ישועה: ״לא הסתרתי בשום שלב שהאישיו הרגולטורי הוא זה שמעניין את שאול שהיה פונה אלי 'תמנע פרסום בכל מחיר אני הורג אותך כי הוא צריך לחתום לי׳. אני הייתי בצד של הסיקור המוטה לא הייתי בצד של בזק, לא פגשתי אף אחד ממשרד התקשורת. הייתי בצד שנלחץ מדי פעם בידי שאול. רצו ידיעות חיוביות על רוה"מ בגלל הציפייה להטבות רגולטוריות״.

2 צפייה בגלריה
מימין שאול אלוביץ' ו בנימין נתניהו 12.8.19
מימין שאול אלוביץ' ו בנימין נתניהו 12.8.19
מימין שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו
(צילום: אוראל כהן, אלעד גרשגורן)

חן שביקש להעצים את המעורבות הרגולטורית של ישועה הצביע על אירוע שהמנכ״ל היה שותף בו: ״סייעת לאלוביץ' בכל מה שקשור למו״מ מול הממונה על ההגבלים העסקיים״. ישועה אישר: "זה בסוף 2011 עד מאי 2012 כששאול צירף אותי לצוות שעבד מול הממונה כדי להפיג את חששותיו שגם בזק וגם יס ישלטו על תשתיות חיוניות״.
4. ולקינוח העסיסי - המהומה למניעת פרסום תמונת חברתו של יאיר נתניהו מתנשקת עם חברה. חומר נפץ שהדליק את כל תחנות הבעירה, מלמעלה עד למטה. זאב רובינשטיין לשאול אלוביץ שמריץ מסר בהול לישועה: ״אילן תמנע זאת בכל מחיר. מחר הוא אמור לחתום על האישור להנפקה״. ישועה אוסר להעלות את התמונה אבל חושש מעורכי ׳וואלה סלבס׳. ישועה: ״במערכת כבר זיהו שזה חומר נפץ. זו לא ידיעה חשובה, ומי שכפה את ההתערבות הלא סבירה בידיעות מהסוג הזה והפך לתהליך מטורף זה הצד השני של נתניהו״.
והטירוף הונחל למערכת. אלוביץ' וישועה חוששים מהעורך ינון מגל וכולם חוששים מהחבר׳ה של ׳סלבס׳. ״זו חבורה של עקרבים שינון צריך לדעת לנהל״, מסביר ישועה, ״חברה ססגוניים שאם לא נותנים להם משהו, הם מסוגלים לעקוף את ינון״. ועולם הדימויים הולך ומשתפר. ישועה לינון: ״תבדוק מי שם לנו מטען, החברה שלך מחרבנים במקום בו הם אוכלים״.
והסיפור הקטן הזה סוגר סוג של מעגל. תמונה שולית שיורטה מעמוד פייסבוק מתניעה צונאמי שמתחיל מהחשש שנתניהו יתרגז, והחשש הזה מצטרף לרגישות שנוגעת לבן שלו שאותה מוריד איש הקשר רובינשטיין על בעל השליטה בבזק שמוריד למנכ״ל שמוריד לעורך וכולם חוששים מהחבר׳ה של וואלה סלבס שמא יעזו לחבל בהנפקה עם התמונה של החברה המתנשקת. קפסולה קטנה לטרלול הקוסמי. אבל גם עדות ביזארית לשאלות הגדולות באמת שעולות בפרשה: החופש של כלי תקשורת לשלוט בתכניו כדי לרצות רגולטור או ראש ממשלה כדי שיקבל החלטות לטובתו או לא ״יעניש״ אותו על תקשורת שלילית? ההגנה תטען שווואללה חטאה לכל היותר במיקסום החופש הזה, ללא כל סיכום פלילי מושחת עם ראש הממשלה.