סגור

דעה
עצה לממשלה החדשה: לא לחפש ניצחונות

הממשלה החדשה צריכה לנקוט בנושאי דת ומדינה צעדים מעשיים ומדודים, רצוי בלי חקיקה מסובכת ולא צעדים סמליים שמעוררים מלחמות דת. מיותר, למשל, להרחיב את חוק ברית הזוגיות שבקושי נעשה בו שימוש

הקושי בניהול ממשלת בנט־לפיד יהיה גדול במיוחד, בשל הפערים הגדולים בין החברים ובגלל מפלגות האופוזיציה חסרות המעצורים שמוכנות לשבור כל חוק וכלל. לכן אסור שבתוך הממשלה יהיו מנצחים ומנוצחים. היא חייבת להיות ממשלה של מתפשרים. האופוזיציה תעשה הכל כדי לזרוע מכשולים בדרכה של הקואליציה, בעיקר בנושאים שנמצאים במחלוקת פנימית בתוך הקואליציה, כמו דת ומדינה.

המחשה ראינו במופע האימים של סיעת יהדות התורה. שם הציגו את הממשלה כממשלת שמד, למרות ההתחייבויות המפורשות שלה לא לפגוע בסטטוס קוו ולא לפגוע בתקציבי החינוך החרדי.
1 צפייה בגלריה
נפתלי בנט יאיר לפיד ישיבת ממשלה ראשונה 13.6.21
נפתלי בנט יאיר לפיד ישיבת ממשלה ראשונה 13.6.21
נפתלי בנט ויאיר לפיד בישיבת הממשלה הראשונה
(AFP)
השאיפה לפשרות אין פירושה שמפלגות הקואליציה יוותרו על האידאולוגיה שלהן. בין היתר, הממשלה הזו הסכימה על שתי רפורמות דת ומדינה: ביטול המונופולים של הרבנות הראשית על הכשרות ועל הגיור. הנהנים מהמהלך הם רבנים אורתודוקסים מתונים, ולכן המפלגות החרדיות יתקשו לטעון שמדובר בפגיעה בדת. בשאר הנושאים צריך יהיה לנקוט צעדים מעשיים ומדודים ולא צעדים סמליים שמעוררים מלחמות דת. הממשלה צריכה, כפי שהתחייב שר האוצר אביגדור ליברמן, לעודד חינוך ממלכתי חרדי עם לימודי ליבה. לעומת זאת, זה לא הזמן לניסיון לכפות לימודי ליבה בבתי הספר החרדיים. חוק שיקדם הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ממילא לא יעבור.
שרת התחבורה מרב מיכאלי יכולה לעומת זאת לשחרר מקיפאונם את מכרזי מוניות השירות שאמורות לפעול בשבת. אין כל צורך להרחיב את חוק ברית הזוגיות המגוחך שבקושי נעשה בו שימוש. אבל המדינה צריכה להסיר את התנגדותה להכרה בנישואים אזרחיים בווידאו שנערכים כאן ונרשמים בחו"ל. ועוד משהו. ראשי המפלגות החרדיות וגם נפתלי בנט היו שותפים למתווה הכותל ששדרג את מעמדה של רחבת הכותל המעורבת. נתניהו הקפיא את המתווה אחרי שהחרדים נבהלו מעצמם. זה הזמן לחדש אותו.