סגור

בתגובה על בלוני התבערה: תקיפה אווירית בעזה, לראשונה בעידן בנט

תקיפה ראשונה בהוראת ראש הממשלה החדש: לאחר ש-26 שריפות פרצו בעוטף בעקבות הפרחת בלוני נפץ, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מתחמים צבאיים של חמאס. "ערוכים לכל התרחישים, ובהם חידוש הלחימה", אמרו בצה"ל. לפני כן התריסו בחמאס: "כפינו על ישראל משוואה חדשה"

חיל האוויר תקף הלילה (בין שלישי לרביעי) מטרות של חמאס ברצועת עזה. זאת בתגובה על בלוני התבערה שהפריחו אתמול הפלסטינים מהרצועה אל שטח ישראל. זוהי התקיפה הראשונה של צה"ל מאז נכנס נפתלי בנט לתפקיד ראש הממשלה לפני יומיים, וכן מאז נכנסה לתוקף הפסקת האש בסיום מבצע "שומר החומות".
מדובר צה"ל נמסר כי "מטוסי קרב תקפו מתחמים צבאיים של חמאס ששימשו כמחנות ואתרי מפגש של פעילי טרור בחטיבות חאן יונס ועזה. במתחמים שהותקפו התקיימה פעילות טרור. התקיפה בוצעה בתגובה להפרחת בלוני התבערה לשטח ישראל". עוד נמסר כי "צה"ל ערוך לכל התרחישים וביניהם חידוש הלחימה, למול המשך פעולות הטרור מרצועת עזה".
2 צפייה בגלריה
תקיפה ב עזה
תקיפה ב עזה
תקיפה בעזה הלילה
(AFP)
אמש נמסר מעובדי ויערני קק"ל כי לאורך היום פרצו 26 שריפות ביערות הנגב המערבי, בהן 15 שריפות ביער בארי. באחד המקרים התפוצץ אתמול בערב בלון נפץ מעל קיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. פיצוץ חזק נשמע באזור וילדים שהיו בגן השעשועים בישוב רצו למרחב המוגן.
בלוני התבערה האלו שוגרו בעקבות איומי חמאס, על רקע מצעד הדגלים בירושלים. שר הביטחון בני גנץ קיים אמש דיון הערכת מצב עם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש אמ"ן אלוף תמיר הימן, רח"ט מחקר תא"ל עמית סער וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון זהר פלטי.
בעבר השמיע בנט התבטאויות לוחמניות מאוד בנוגע לתגובות הנדרשות לדבריו בעקבות שיגורי בלוני תבערה. במרץ 2019 פנה בנט - אז יו"ר מפלגת "הימין החדש" - לראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, ודרש ממנו לכנס דיון חירום בקבינט בעקבות הפרחת בלוני התבערה: "לו היו עפים בלוני נפץ על בתים בתל אביב או שטיל היה משוגר לעברה, צה"ל היה עוצר זאת", אמר אז.
בציוץ באותו חודש כתב: "ברגע זה, עוד מתקפת בלוני נפץ על הדרום. הפעולה הראשונה שלי כשר ביטחון תהיה לבטל את הפקודה ההזויה של הרמטכ"ל הקודם לפיה 'לא יורים לעבר משגרי בלוני תבערה'. מחבלים? מחסלים". ביוני 2019 אמר דברים דומים: "הדרום נשרף והממשלה עסוקה בבחירות. מדיניות הממשלה, לפיה לא מחסלים מחבלים שמשגרים בלוני נפץ, מסכנת חיים ופוגעת בהרתעה. בלון נפץ הוא כמו טיל נ"ט, מי שמשגר אותו הוא מחבל שמנסה לרצוח ישראלים ויש לפגוע בו".
2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ראש הממשלה
נפתלי בנט ראש הממשלה
נפתלי בנט ראש הממשלה
(AFP)
כ-5,000 איש השתתפו אתמול במצעד הדגלים בירושלים, שאובטח בידי 2,000 שוטרים. בשולי הצעידה התפתחו עימותים בין צועדים לפלסטינים שהניפו דגלים, ובמזרח העיר נפגעו כ-20 תושבים בהתכתשויות עם המשטרה. רובם במצב קל. שני שוטרים נפצעו באורח קל. במקביל הפגין קומץ של כ-30 פלסטינים בגבול רצועת עזה. הצועדים בירושלים חלפו ליד שער שכם אך לא נכנסו דרכו אל הרובע המוסלמי בעיר העתיקה, אלא נכנסו דרך שער יפו ומשם צעדו את הכותל המערבי.
חמאס פרסם אמש את התייחסותו לאירוע מצעד הדגלים בירושלים - במה שנראה כ"סיום האירוע" מבחינתו - אך גם הדגשה של המאזן החדש שנוצר מאז מבצע "שומר החומות". מארגון הטרור נמסר: "עמדת ההתנגדות והחלטותיה הכריחו את ישראל לשנות את תוואי מצעד הדגלים הרחק ממסגד אל-אקצא, לשנות את נתיבי הטיסות האזרחיות ולעבות את פריסת מערכות כיפת ברזל. זוהי הוכחה להשגת משוואת ההרתעה שהצבנו במערכה האחרונה והצלחתנו לכפות משוואה חדשה על ישראל".