סגור

תחבורה בצל הטילים והמהומות: עלות הפגיעה בתשתיות מוערכת בעשרות מיליוני שקלים

אלימות כלפי נהגים בבית שמש, טבריה ובת עין, תקריות של יידוי אבנים וחסימות כבישים, נזק תשתיתי חמור נגרם לכבישים, מערכי תקשורת נפגעו ברכבת וקווי אוטובוסים בוטלו או צומצמו


העימות הביטחוני והמהומות בערי ישראל פוגעים בנוסעי ונהגי התחבורה הציבורית ומקרי האלימות נגד נהגי האוטובוסים מתרבים. לכך יש להוסיף את הפגיעה התשתיתית הנרחבת מהרקטות והטילים מעזה והעימותים בין יהודים לערבים.
בנוסף, ערב הפגיעות ברכוש ובנפש, פעילותם של קווי תחבורה רבים הופסקה ותדירות הנסיעות צומצמה משמעותית. הפגיעה בתחבורה הציבורית פוגעת בביטחונם ובניידותם של אזרחים רבים.
משרד התחבורה מסר כי מתחילת ההסלמה נפגעו למעלה מ-150 אוטובוסים של התחבורה הציבורית. למעט אוטובוס אחד של אגד שנפגע כתוצאה מפגיעת טיל, שאר האוטובוסים נפגעו כתוצאה מהתפרעויות ויידויי אבנים. מדובר בכ-60 אוטובוסים של אגד וחברת קווים, 9 אוטובוסים של מטרופולין, 5 אוטובוסים של סופרבוס, 4 אוטובוסים של נתיב אקספרס, 3 אוטובוסים של אפיקים, ואוטובוס 1 של ג'יבי טורס.
האוטובוסים נפגעו מהתפרעויות בכל רחבי הארץ, בין השאר בירושלים, חיפה, רמלה, לוד, חולון, יפו, ערד, שגב שלום, רמת חובב, יפיע, איבטין, ג'יסר א-זרקה, פרדיס, אום אל פאחם, בקה ג'ת, בת עין, טל אל, אשכול שומרון, עראבה, יישובי המשולש, זמר, שוקת, לקיה, קלאנסווה, ערערה בנגב, כביש 40 מבאר שבע-ירוחם, אום אל גנם, בסמת טבעון, סכנין, ואדי ערה, כפר מנדא, יפיע, משהד, כפר כנא, טורען, סחנין, שפרעם ועוד.

לכלכליסט זרמו תיעודים רבים של מקרי אלימות נגד נהגי אוטובוס. בין היתר מדובר ביידויי אבנים, חסימות כבישים ואלימות פיזית ומילולית כלפיי נהגים. בערים המעורבות עכו, לוד ורמלה הדבר אף הוביל להפסקה זמנית של שירותי התחבורה הציבורית.
4 צפייה בגלריה
פגיעת טילי חמאס ב אוטובוס בעורף הישראלי
פגיעת טילי חמאס ב אוטובוס בעורף הישראלי
האוטובוס שנפגע בחולון
(צילום: יאיר שגיא)
במקרה אחד נהגי חברת סופרבוס בטבריה נאלצו להסתגר בתחנה המרכזית בעיר, לאחר שהמון אלים איים לפגוע בהם. נהגי החברה היהודים חילצו אותם. "אנחנו חוששים לחיינו, ראינו אנשים עם דם בעיניים", סיפרו הנהגים שחולצו. מקרה דומה התרחש אמש גם בתחנה המרכזית בבית שמש. לפני כיומיים נהג אוטובוס רוסס בגז מדמיע בהתנחלות בת עין ונפגע בעיניו, ובעקבות זאת הושבתה התנועה ליישוב ליומיים.
4 צפייה בגלריה
נזקים בכבישים חברת נתיבי ישראל מהומות של ערביי ישראל ירי מעזה 1
נזקים בכבישים חברת נתיבי ישראל מהומות של ערביי ישראל ירי מעזה 1
נזקים בכביש חברת נתיבי ישראל
(צילום: חברת נתיבי ישראל)
לכל אלו יש להוסיף את הפגיעה התשתיתית הקשה שספגו חברות התחבורה הציבורית. בשל התפרעויות, נזק רב נגרם לתשתיות התחבורה, הנאמד בעשרות מיליוני שקלים. מדובר בעקירת רמזורים, עמודי חשמל ותאורה, שריפת תחנות אוטובוס ומרכזי תקשורת. אחד הכבישים שניזוקו באופן קשה הוא כביש 31 העובר בין מחלף להבים לערד, שאף נחסם חלקית לתנועה.
גורם בכיר בחברת נתיבי ישראל אמר לכלכליסט: "מראות מזעזעים ומחשבות בלתי נתפסות, על כך שאותו שאנשים משחיתים את הציוד שנועד לשמור על חייהם מפני הקטל בתאונות הדרכים. הכביש נחנך לפני 3.5 שנים בהשקעה של מעל מיליארד שקל".
4 צפייה בגלריה
נזקים בכבישים חברת נתיבי ישראל מהומות של ערביי ישראל ירי מעזה 1
נזקים בכבישים חברת נתיבי ישראל מהומות של ערביי ישראל ירי מעזה 1
נזקים בכבישים
(צילום: חברת נתיבי ישראל)
נזקים ברכבת ישראל
ברכבת ישראל דווח על שיבושי מסילה ופגיעה בתשתיות החשמול בלוד, פגיעה בתשתיות תקשורת בעכו בעקבות המהומות בערים המעורבות. כמו כן, נפגעו מספר גדרות של הרכבת הקלה בשדרות ירושלים ביפו ובבת-ים, וכן היה ניסיון להצתה של חומרי עבודה בשטח. הנזק אינו נחסך גם מכלי התחבורה עצמם ולפני כיומיים פגעה רקטה פגיעה ישירה באוטובוס נוסעים של אגד בחולון ושרפה אותו לחלוטין.
4 צפייה בגלריה
נזקים בכבישים חברת נתיבי ישראל מהומות של ערביי ישראל ירי מעזה 1
נזקים בכבישים חברת נתיבי ישראל מהומות של ערביי ישראל ירי מעזה 1
נזק לרמזורים
(צילום: חברת נתיבי ישראל)
הנזקים התשתיתיים, יחד עם האלימות הגואה והמצב הביטחוני הבעייתי הובילו לשיבושים רבים בתחבורה הציבורית. בין היתר הופסקו כליל הנסיעות במסילת הנגב המערבית המחברת בין אשקלון לבאר שבע. הפרות הסדר בעכו הובילו לכך שרכבות אינן יכולות להמשיך מתחנה זו לכרמיאל ונהריה ותחנות אלו מושבתות. קווים רבים בוטלו או השתנו. שיבושים וביטולים קיימים גם בתנועת האוטובוסים שהיקפה צפוי להצטמצם בשליש.
כמו כו, בעקבות המצב הביטחוני. נחסמו לתנועה כבישים רבים בעוטף עזה, בהם מדובר בכביש 4 מצומת זיקים דרומה, כביש 34 מצומת יד מרדכי עד צומת שדרות לשני הכיוונים וכביש 232 מצומת מפלסים עד צומת כרם שלום, לשני הכיוונים.
מפורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות נמסר: "התקריות הללו פוגעות בנהגים יהודים וערבים שהגיעו לעבודה תוך סיכון אישי כדי לספק שירות לתושבי המדינה. החברות ימשיכו לעשות הכל כדי לשמור על רציפות השירות ורמתו, תוך שמירה על ביטחון הנוסעים והנהגים".
תגובת איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים : "בשל המצב הביטחוני הקשה והחשש הכבד לביטחון הנהגים, ארגון כוח לעובדים קורא לכל הנהגים שחשים סכנה, לסיים את יום העבודה וללכת הביתה. ביטחונכם קודם לכל! אנו קוראים לציבור הנוסעים לא לתת לאווירה המתוחה להשפיע על היחס לנהגים הערבים, המהווים חלק ניכר מציבור הנהגים. נהגים שכל רצונם להתפרנס בכבוד ולהוביל אתכם בבטחה."