$
נעמה סיקולר

פרשנות

פרח לרנר מציגה: הדלת המסתובבת, גרסת השלטון-הון

למה המינוי של יועצתו לשעבר של נתניהו לסמנכ"לית הרגולציה בדסק"ש כל כך מכעיס? בגלל שהפעם באמת יש תחושה שמישהו עושה את מה שהוא עושה מהמקפצה

נעמה סיקולר 19:4017.06.17

גולן חזני חשף השבוע ב"כלכליסט" את המינוי של פרח לרנר לסמנכ"לית רגולציה בדסק"ש מקבוצת אי.די.בי ולאחראית קשרי ממשל. פרח לרנר היתה עד לאחרונה יועצת בכירה לראש הממשלה בנימין נתניהו. אלא שלא מדובר בעוד מעבר שגרתי מהממשלה למגזר הפרטי. פרח לרנר הודתה בעבירות משמעת והורחקה לחמש שנים מהשירות הציבורי. כך, האישה שלא כשירה לתפקד על פי הודאתה בשום משרה ציבורית בעתיד הנראה לעין תשרת את ההון במסדרונות השלטון. וכשאני מדברת על הון, אני מדברת על קבוצת אחזקות שכוללת חברת ביטוח – כלל ביטוח, חברת סלולר – סלקום וחברת קמעונאות מזון – שופרסל.

 

והנה הסיפור מראשיתו -

 

1. פרח לרנר היתה אחת הנשים הבכירות בלשכת ראש הממשלה נתניהו. התפקיד הרשמי שלה היה המקשרת בין הלשכה לכנסת, מה שהפך אותה לאחראית על כך שליוזמות החקיקה השונות יהיה רוב במליאת הכנסת ובוועדות השונות. בנוסף, היא היתה אחת הדמויות החזקות של הפוליטיקה הישראלית. אני לא מכירה אישית את לרנר אבל שמעתי מלא מעט אנשים על חוכמתה, חריצותה וגם על היכולת שלה לסגור דילים פוליטיים. אחת הסגולות הנוספות שלה היתה היכולת להישאר אשת צללים. היא היתה כנראה ממשיכה להיות אשת צללים אלמלא חשק שר הקליטה דאז זאב אלקין במינוי שלה למנכ"לית משרדו. מינוי שבמסגרת הליכי האישור שלו נפתחה קופת שרצים שהובילה לכך שלרנר סיימה את עבודתה בממשלה בטונים צורמים.

פרח לרנר ואדוארדו אלשטיין פרח לרנר ואדוארדו אלשטיין צילום: עמית שעלת עמית שאבי

 

2. נגד פרח לרנר נפתחה חקירת משטרה בחשד למרמה והפרת אמונים. החשד שיוחס לה היה העברת מידע שהגיע אליה במסדרונות משרד ראש הממשלה לבעלה, בעליו של משרד יחסי ציבור. המשטרה העריכה שיש תשתית ראייתית להעמיד את לרנר לדין והעבירה את התיק לפרקליטות. או אז הוחלט לסגור את התיק הפלילי במסגרת הסדר שבו הודתה לרנר בעבירות המשמעת שיוחסו לה. היא פוטרה בהסכמה ונאסר עליה כאמור לחזור לשירות הציבורי למשך 5 שנים.

 

3. כיצד לרנר השתמשה בתפקידה כדי לקדם לקוחות של בעלה? כתב האישום המשמעתי חושף כיצד העבירה לבעלה הצעת מחליטים הנוגעת לעניין הקשור בלקוח שלו – ראש העיר ירושלים ניר ברקת. היא גם סייעה ללקוח אחר של בעלה, ראש עיריית שדרות, בעניינים תקציביים הנוגעים לעירייה ובקביעת פגישה עם ראש הממשלה. וגם ניסתה בעקיפין להפעיל לחץ על ראש הממשלה כדי שיתערב אצל שר הכלכלה נפתלי בנט, כדי שזה יתערב מצידו בקידום מיזוג "מקור ראשון" ו"ישראל היום" אצל הממונה על ההגבלים. בסופו של יום היא הודתה כי פעלה במצב של ניגוד עניינים. וכי חלק מלקוחותיו של בעלה שכרו את שירותיו משום שידעו כי רעייתו עובדת בלשכת ראש הממשלה ומקורבת לראש הממשלה. זאת מתוך כוונה שתסייע להם.

 

4. אז למה המינוי של פרח לרנר מכעיס אותי? הרי לא ניתן לטעון שפרח לרנר לא מוכשרת. ואולי לכל בן אדם מגיעה הזדמנות שנייה? ואני חלילה לא טוענת שלפרח לרנר מגיע להיות מובטלת עד סוף ימי חייה. ובכל זאת, מכל התפקידים בעולם, דווקא סמנכ"לית רגולציה? דווקא מי שאחראית על קשרי ממשל?!

 

5. אי.די.בי היא חברה ציבורית. היא מגייסת כסף מהציבור, את כספי הפנסיה של כולנו, ויש לה ממשק רחב עם הצרכן הישראלי. אי.די.בי בגרסה הנוכחית שלה מוחזקת בידי אדוארדו אלשטיין לאחר שקרסה בידיו של נוחי דנקנר שעבד בדיוק באותו אופן. הוא גייס בכירים לשעבר במשרד האוצר או ברשות ניירות ערך ושילם להם הון בתקווה שאולי יקלו עליו את החיים במסדרונות השלטון. השיטה הזו צריכה לעבור מן העולם. היא בעייתית כשמדובר באנשים שלא נפל בהם רבב והיא בעייתית שבעתיים כאשר מגייסים את פרח לרנר שהושעתה משירות המדינה לתפקיד שכל כולו הסרת חסמים וקידום עסקי/רגולטורי מול מוסדות המדינה.

 

6. אני לא יודעת מה בדיוק אמורה לרנר לעשות עבור קבוצת אי.די.בי במסגרת התואר החדש - סמנכ"לית רגולציה, אבל אני כן יודעת על הפוזיציות הפתוחות שיש לקבוצה מול רגולטורים שונים: שופרסל למשל מחכה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים לעסקת מיזוג עם ניו-פארם וכלל ביטוח מנהלת מלחמה נגד החלטה של הממונה על שוק ההון שכופה עליה למכור מניות בשוק החופשי.

 

7. בניסיון המינוי של פרח לרנר יש גם הזדמנות. זו ההזדמנות של חברי דירקטוריון דסק"ש להוכיח שהם לא חותמת גומי. שהם לא רוקדים לפי החליל של הבעלים. שיש להם דעה עצמאית ושהם ממלאים את תפקידם הציבורי ואת חובת הנאמנות שלהם לכסף ציבורי. לרנר, אינה יכולה להיות "לוביסטית" שתשתמש שוב בקשריה הטובים במסדרונות הממשל, והפעם מבחוץ, ובלי המגבלות שחלו עליה כשעוד היתה עובדת מדינה.

 

אז מה אם כולם עושים את זה, אדוארדו אלשטיין במינוי של פרח לרנר עושה את זה מהמקפצה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x