$
בארץ

משאל: לשליש מההורים אין מספיק מחשבים ללמידה מרחוק

מתוצאות ביניים של משאל שערכה הנהגת ההורים הארצית עולה כי מעל ל-70% מההורים נדרשים לעזור לילדים ביסודי להתחבר ללמידה מרחוק. מרבית המשתתפים במשאל מתגוררים במרכז, כך שסביר להניח שהמצב בפריפריה גרוע בהרבה. ההורים דורשים: אם משביתים את מערכת החינוך - להטיל סגר מלא ולתת פיצוי

שחר אילן 15:2023.09.20

ל-33% מההורים אין מספיק מחשבים ללמידה מרחוק של ילדיהם במקביל; מעל ל-70% העידו על צורך משמעותי במעורבות שלהם בהפעלת המחשבים כאשר מדובר בילדים בגילאי הגנים והיסודי. כך עולה מתוצאות ביניים של משאל הורים שערכה הנהגת ההורים הארצית. למשאל השיבו עד עכשיו 56 אלף הורים - יותר משני שליש (68%) מהם ממרכז הארץ. בנוסף, המשאל מחייב חיבור לתשתית אינטרנט - כך שסביר להניח שלמשאל הטיה ברורה כלפי הורים חזקים, והמצב בפועל גרוע בהרבה.

 

33% מהמשיבים ענו שאין בבית מספיק מכשירי קצה ללמידה במקביל, 10% ענו שתשתית האינטרנט לא עומדת בעומס. רק 1% מההורים השיבו שאין תשתית אינטרנט בכלל. הסיבה לכך היא כמובן שהיעדר תשתית אינטרנט מונע מרוב המשיבים לענות על השאלון.

 

 

למידה מרחוק למידה מרחוק

 

71% מהוריים חושבים שהלמידה מרחוק בגנים אינה יעילה, ו-58% חושבים שאינה נותנת לילדים בגנים מענה ריגשי. התוצאות גרועות פחות בכיתות א-ב: 40% חושבים שהלמידה מרחוק אינה יעילה ואינה נותנת מענה ריגשי. מכיתה ז' ומעלה פחות מ-30% מההורים חושבים שהלמידה מרחוק אינה יעילה, אבל חלק ניכר מהיתר חושבים שהיא יעילה חלקית. רק כחצי (53%) מתלמידי כיתות ה'-ו' מקבלים שלוש שעות למידה מקוונת בזמן אמת.

 

מעל ל-70% מההורים העידו על צורך משמעותי במעורבות שלהם בתפעול המערכת כאשר התלמידים בגילאי הגן והיסודי, מה שאומר שהלמידה בעצם תלויה בנוכחות שלהם. 30% ענו שהפעלת המערכת מחייבת מעורבות שלהם בעל יסודי.

 

סגנית יו"ר הנהגת ההורים הראצית צופית גולן, אמרה ש"מסקנה ברורה אחת שעולה מהסקר היא היקף הסיוע הרב שההורים נדרשים להעניק לטובת קיום הלמידה, בעיקר בשכבות הגיל הנמוכות - אך לא רק. משמעות הדבר ברורה - הורה בבית לא עובד מהבית, אלא מלמד מהבית". לדבריה, "אם החלטתם להשבית את הלימודים, תשביתו הכל, תדאגו לנו ולמעסיקים שלנו לפיצוי ותשמרו לנו על מקומות העבודה. אי אפשר גם לעבוד וגם לדאוג שהילדים ילמדו מהבית. זה פשוט לא עובד".

 

ועדת החינוך תחדש בהמשך היום את הדיון שלה בתקנות המאריכות את תוקף השבתת מערכת החינוך ממחר ועד חופשת סוכות. יו"ר הועדה ח"כ רם שפע מכחול לבן דורש פיצוי להורים, וכן הגנה עליהם מפיטורים. הוועדה דרשה לפתוח את גני הילדים, אבל הממשלה התעלמה.

x