$
בארץ

צו: אסור לייצא מכונות הנשמה, מטושים ואלכוג'ל עד סוף החודש

השר פרץ חתם על הצו עקב העלייה ברמת התחלואה. כיום יש בישראל 3,700 מכונות הנשמה ויעד הממשלה הוא ל-5,000 עד 7,000

נווית זומר 21:4005.07.20

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ חתם הערב (א') על צו האוסר שיווק מכונות הנשמה ומוצרי חיטוי נלווים המיוצרים בישראל למדינות העולם עד סוף החודש. מלבד מכונות הנשמה, הצו כולל הגבלת יצוא בהתאם לרישיון למוצרי אלכוהול - למעט אלכוהול לשתייה - מסכות, מטושים ומוצרים לחיטוי המכילים 60% אלכוהול ומעלה.

 

 

פרץ אמר עם החתימה על הצו: "החלטתי לחתום על הצו לאיסור ייצוא מכונות הנשמה לחודש הקרוב, כיוון שמחד, אני בעד לפתוח את המשק לשיווק בחו"ל, אולם, מחובתי גם לדאוג לאזרחי ישראל ולהיות ערוכים, במידה ונקלע למצב חירום שבו מספר החולים הקשים יעלה בצורה קיצונית".

 

מכונת הנשמה מכונת הנשמה צילום: איי אף פי

 

 

החלטתו של השר לחתום על הצו נובעת עקב העלייה בתחלואה בישראל, והצורך במכונות הנשמה ושאר המוצרים לצרכים המידיים של אזרחי ישראל. כאמור, תוקפו של הצו עד סוף יולי 2020. במהלך תקופה זו, נאסר יצוא מכונות הנשמה - אלא אם היקף ייצורן יגדל ובמקביל התחלואה בישראל תרד.

 

החלטות הממשלה מכוונות ליעד של 5,000 עד 7,000 מכונות הנשמה לשוק המקומי. נכון להיום, בהתאם לנתוני משרד הבריאות שהוצגו הן למל"ל והן לוועדת הקורונה, יש בישראל 3,700 מכונות הנשמה בלבד, מתוכן 556 מכונות הנשמה מייצור מקומי.

 

כמו כן נאסר לייצא אלכוג'ל, מסכות ומטושים המיוצרים בארץ - אלא אם כן הייצור המקומי עבר את המכסה שנקבעה לתצרוכת המקומית. לדוגמה, נקבע כי אלכוג'ל בכמות של 720 אלף טון לשלושה חודשים נדרש לתצרוכת של השוק המקומי. אם ייוצר מעבר לכך - ניתן יהיה לייצא את הכמות העודפת. 

x