$
בארץ

המסעדנים לשר כץ: "יש להחיל את המענק הגבוה כבר מהיום"

אחרי שבועות ארוכים של דיונים, יום לפני פתיחת המסעדות, ברים ובתי הקפה הופתעו המסעדנים לגלות כי לפי מתווה הפיצויים שפרסם אתמול האוצר הם יפסידו סכומי מענק גבוהים מי מהם שייפתח את בית העסק היום - ולא אחרי שבועות

אורנה יפת 11:2027.05.20

אחרי שחיכו במשך שבועות ארוכים והיו בין הסקטורים האחרונים שאושרו לחזור לשגרה ולפתוח את בתי העסק, הופתעו אמש המסעדנים לשמע מתווה הפיצויים של שר האוצר הנכנס ישראל כץ, שפורסם אתמול (ג').

 

 

במשך שבועות ארוכים הם קוראים להקדים את פתיחת המסעדות, בתי הקפה והברים, מציעים מתווים כאלה ואחרים שיהיו מקובלים על משרד הבריאות, אלא שיום לפני הפתיחה, התברר כי הם יפסידו סכומי מענק גבוהים אם ייפתחו את בתי העסק היום ולא אחרי חג שבועות.

סניף פתוח של סוסו אנד סאנס סניף פתוח של סוסו אנד סאנס צילום: יריב כץ

 

אתמול בערב פרסם משרד האוצר תזכיר חוק לפיו מעסיקים יקבלו מענק של 7,500 שקל עבור כל עובד שיחזירו לשוק העבודה החל מה-1 ביוני. מעסיקים שהחזירו עובדים מה-1 במאי יזכו למענק של 3,500 שקל בלבד.

 

בתעשיית המסעדנות זועמים על המתווה ומבקשים מהשר כץ להחיל את סכום המענק הגבוה יותר עבור החזרת העובדים כבר מהיום. מדובר בתעשייה שמעסיקה כ-250 אלף עובדים שנפגעה קשה במשבר הקורונה.

 

שמחתם לרגע של המסעדנים הפכה לתחושת זעם

 

בשבוע האחרון, לאחר שהממשלה הודיעה כי המסעדות ובתי הקפה ייפתחו ב-27 במאי, נערכו בעלי המסעדות לפתיחה המחודשת, החזירו את העובדים שהוצאו לחל"ת, רכשו חומרי גלם ואוכל, וניקו את המסעדות ובתי הקפה. שמחתם לרגע של המסעדנים, על כך שמשרדי הבריאות והאוצר הגיעו להבנות והממשלה איפשרה להם לפתוח את בתי העסק לפני שבועות ולהרוויח את פדיונות החג, הפכה אתמול בערב לתחושת זעם.

 

ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ שר האוצר צילום: אבי מועלם

 

הודעת האוצר רגע לפני פתיחת המסעדות על כך שיקבלו מחצית מסכום המענק בשביל מספר ימים שבמהלכם גם ייסגרו חלק מבתי העסק לרגל החג, היא ירייה ברגל מבחינת המסעדנים, וחלקם היו מעדיפים לעכב את הפתיחה במספר ימים, ולא היו מקדימים להזמין חומרי גלם, אילולא האוצר היה מודיע על גובה המענק יום לפני הפתיחה.

 

עמותת "מסעדנים חזקים יחד" אף שיגרה הבוקר מכתב לשר האוצר ובו דרישה לשנות את לשון החוק ולהחיל את סכום המענק שעומד על 7,500 שקל, כבר מהיום, ולא מה-1.6.20. "לאור מורכבות המצב הכלכלי של התעשייה ולאור אישור הממשלה לפתוח את העסקים היום ה-27.5.20, אנו מבקשים להחיל את סכום המענק הגבוה להחזרת עובדים מהיום ולא מה 1.6.20", כתב מנכ"ל העמותה תומר מור.

 

"תכלית החוק באה לעודד החזרת עובדים ולאור עידוד הממשלה להחזרת תעשיית המסעדנות ב-1.6.20 והקדמתה ל-27.5.20, מספר ימים מועט אסור שיפגע ביכולת של התעשייה לקדם החזרת 200 אלף עובדים".

 

מהאוצר נמסר: "כחלק מהחזרת המשק לפעילות מלאה ותקינה במהירות האפשרית ובשיח משותף עם המסעדנים ומשרדי האוצר והבריאות, הוקדם תאריך פתיחת המסעדות ל-27 למאי.  יצוין, כי מבחינה תפעולית, ניתן להתייחס לעובד רק מתחילת חודש ועל כן נקבע תאריך ה-1 ליוני. חלק מהעובדים במסעדות יועסקו רק החל מה-1 ליוני, שכן לא כלל העובדים צפויים לחזור מיד עם פתיחת העסק וכן חלק מהמסעדות הודיעו על פתיחה החל מתחילת שבוע הבא. נדגיש, כי המענק יינתן החל מהעובד הראשון, כך שהמענק צפוי להיות משמעותי".

x