$
דעות

שיטת הליגה? לא בניהול השקעות

אנשים מעבירים את כספם לבתי ההשקעות מבלי לקחת בחשבון את תחומי ההתמחות השונים שלהם - מידע חיוני לניהול נכון

יאיר ספיר 08:0813.05.16

כיצד אנו בוחרים את בית ההשקעות או מנהל ההשקעות שינהל עבורנו את הכסף? נוהג מקובל אצל רבים מבעלי הממון, כולל אלה נחשבים למשקיעים מתוחכמים, מפזרים את כספם בין בתי השקעות והבנקים השונים - ופועלים בהתאם ל"המלצה" הידועה לפיה לא שמים את כל הביצים בסל אחד. עד כאן הכול טוב ויפה.   

הפספוס הגדול של משקיעים אלה נוגע לחוסר יכולתם לזהות את ההתמחות של בתי ההשקעות (או קרנות ההשקעות) השונים, כמו של של המנהליםו. לנוכח היעדר המידע בוחרים המשקיעים לנקוט בשיטת הליגה, שבמסגרתה הכללים חלים באופן שווה על כלל הקבוצות המתחרות.

 

שיטת הליגה עובדת יפה מאוד בספורט. בניהול השקעות, דירוג בתי ההשקעות על פי אותם כללים - ובחירתם לצורך ניהול הכסף על פי דירוגים אלה, הם גם קשים לביצוע וגם מוטעים מהותית - עד כדי הפיכת כספו של המשקיע לשפן נסיונות. 

 

לגופי השקעות שונים ולמוצרי השקעה שונים, כמו גם למנהלי ההשקעות עצמם, יש התמחויות שונות. קביעת מדדים זהים לדירוגם גורמת לאיבוד היתרון היחסי שיצרה התמחותו של גוף ההשקעות זה או אחר.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

כל משקיע בוחר לחלק את כספו בין אפיקי השקעה שונים, על פי שיקולים שונים: אג"ח ממשלתי, מניות, השקעות אלטרנטיביות, אג"ח קונצרני וכו', תוך חלוקה להשקעות מקומיות ובעולם. רוב המשקיעים בוחרים להשית את אותו פיזור בדיוק בין בתי ההשקעות והבנקים השונים כך שכל גופי ההשקעה בהם בחר המשקיע עובדים על אותו פיזור.

 

אך מה אם בית השקעות (או קרן השקעות) אחד מתמחה יותר מהשני בניהול החלק של השקעות אלטרנטיביות? האם יהיה זה נבון שכל אחד מגופי ההשקעה ינהל את החלק שהופנה להשקעות האלטרנטיביות? כמובן שלא. עדיף בהרבה לבחור את הגוף (או הגופים) המתמחה בניהול השקעות אלטרנטיביות ולהעביר לו (או לחלק ביניהם) את הנתח שאותו החלטנו מראש להפנות לאפיק זה.  

 

הבעיה היא שלמשקיע אין פעמים רבות היכרות מלאה עם סוגי ההתמחות השונים של בתי ההשקעות. גם את ביצועיהם קשה לעתים לאמוד, לנוכח איסור פרסום התשואות החל על מנהלי התיקים בישראל.

 

פתרון אפשרי עבור המשקיע יכול לבוא בדמות מלווה פיננסי בלתי תלוי שמתוקף היכרותו את גופי ההשקעה ואת תחומי התמחותם, לצד יכולתו לבחון ביצועי השקעה, יוכל לבחור טוב יותר עבור המשקיע את גופי ההשקעה שינהלו עבורו את ההשקעות. מלווה שכזה יוכל גם למנוע קבלת החלטות על בסיס המלצות בתי ההשקעות עצמם, שמשווקים את מוצריהם שלהם.  

 

 הכותב הוא מנכ"ל ובעלים אולימפוס אסטרטגיה פיננסית

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x