$
בורסת ת"א

עמית קופת גמל שיפרוש לא יצטרך לעבור לקרן פנסיה

אגף שוק ההון יאפשר לקופת הגמל לשלם לגימלאי קצבה חודשית, מבלי שייאלץ לעבור לקרן משלמת ולהתמודד עם זינוק בדמי הניהול. הקצבה תשולם 20 שנה, אך הוא יחויב לרכוש ביטוח למקרה שהתשלומים (אנונות) יסתיימו

רחלי בינדמן 08:0021.04.16

אגף שוק ההון פותח את שוק קצבאות הפנסיה לתחרות. אתמול פרסם האגף טיוטת חוזר, שמאפשרת לראשונה לקופות הגמל לשלם קצבת פנסיה לעמית. עד עתה לא הורשו הקופות לשלם קצבה, ועמית שהגיע לגיל פרישה נאלץ לחפש קרן פנסיה או חברת ביטוח שתשלם לו אותה, תוך שהן גובות את דמי הניהול המקסימליים בחוק — 0.5%.  

קופת הגמל לא תשלם לגמלאי קצבה לכל ימי חייו, כמו בביטוח או בפנסיה, אלא תיתן לו אנונה — תשלומים חודשיים שלא יעלו על 240 חודשים (20 שנה), בהתאם להסכמות איתו. אך אגף שוק ההון מבקש להבטיח שחוסך שיאריך ימים לא יישאר ללא קצבה, ודורש כי הוא יקנה גם ביטוח למקרה שתשלומי האנונה יסתיימו. ככל שיבחר בתשלומי אנונה גבוהים לתקופה קצרה יותר, תגדל עלות הביטוח שיידרש לרכוש.

 

כיום מושכים מרבית החוסכים בקרנות הפנסיה את הקצבה מהקרן שבה חסכו מבלי להשוות בין הקרנות השונות בניסיון לקבל דמי ניהול נמוכים יותר. למעשה, כל החוסכים שפורשים מתמודדים עם זינוק בדמי הניהול למקסימום של 0.5%, דווקא בעת הפרישה, כשחסכונותיהם בשיא.

 

כעת יוכלו גם חוסכים בקרנות פנסיה ובביטוחי המנהלים להעביר את כספיהם לפני הפרישה לקופת גמל, ולבחור במשיכת אנונה, ואילו קרנות הפנסיה וחברות הביטוח שירצו לשמר אותם יצטרכו להוזיל את דמי הניהול. יתרה מכך, החוסך ייהנה מיתר גמישות ושליטה על גובה הקצבה החודשית שלו.

 

יתרון נוסף של משיכת האנונה מקופת גמל הוא כי במקרה פטירה השארים יוכלו לקבל את הסכום שנותר בתשלום אחד, בעוד בקרן פנסיה יקבלו אותו רק כקצבה חודשית. עם זאת, קרן פנסיה כוללת אג"ח מיועדות בשיעור שצפוי לעמוד על 70% מהסכום הצבור. אלה מקנות תשואה מובטחת של 4.86% בשנה, בעוד קופת הגמל תשקיע את כספו של הגימלאי באפיקים סולידיים, אך גם אלה לא בהכרח ישיגו תשואה שוות ערך.

 

לדברי איתי ברדה, מנכ"ל הגמל והפנסיה בהלמן־אלדובי: "מדובר בצעד ראשון ומשמעותי בדרך לרפורמה אמיתית בשוק החיסכון ארוך הטווח".

  

דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x