$
בארץ

מזרחי טפחות מוכר למנורה תיק משכנתאות של 770 מיליון שקל

מדובר בתיק הלוואות לדיור משנת 2013. המהלך - במטרה להגיע ליחס הלימות הון שנדרש מבנק ישראל

רעות שפיגלמן 17:5431.12.15

עסקה ראשונה מסוגה בישראל, למכירת תיק משכנתאות על ידי בנק לגורם בשוק ההון, יצאה היום לדרך: בנק מזרחי-טפחות הודיע כי ימכור בעסקת "מכר אמיתי" (TRUE SALE), נתח מתיק הלוואות, בהיקף של 770 מיליון שקל לגורמים מוסדיים מקבוצת מנורה-מבטחים.

 

למזרחי תיק משכנתאות הגדול במערכת הבנקאית בישראל בהיקף של 100 מיליארד שקל - מה שמגלם מכירה של 0.8% מהתיק. צעד זה שנעשה לראשונה קיבל אור ירוק מבנק ישראל.

 

מזרחי כמו בנק לאומי ופועלים, לא עומד עדיין ביעד הלימות ההון שהוגדר לו לסוף 2016 וכמו כן למזרחי בעיית נזילות, ולכן מהלך זה יאפשר לבנק להגיע ביתר קלות להגיע ליעד הלימות הון של 9.8% לעומת רמה של 9.3% שיש לבנק נכון לסוף ספטמבר האחרון. הגדלת יחס הלימות ההון - פירוש הדבר להגדיל את היקפי ההון שהבנק שומר בצד, ביחס להיקף נכסי הסיכון שלו. הלימות ההון מחושבת כהיקף ההון שהבנק שם בצד ומרתק, לעומת היקף נכסי הסיכון שיש לבנק כמו משכנתאות או תיק ניירות ערך של הבנק שחשוף לשינויים בשווי.

 

חלק התיק שנמכר כולל הלוואות שהבנק ביצע בשנת 2013, ושמשולמות באופן תקין ורציף וללא שום פיגור. על-פי ההסכם, חלוקת הסיכון מתבצעת באופן שבו 80% מהזכויות וההתחייבויות בתיק נמכרו לרוכשים, בעוד 20% ממנו נותרים בידי הבנק, שאף ימשיך לנהל ולתפעל את התיק הספציפי עבורם.

 

 

אלדד פרשר אלדד פרשר צילום: אבשלום ששוני

 

לא ידוע מה הסכום שמנורה מבטחים שילמה תמורת התיק אולם הרכישה תאפשר למנורה מצד אחד תשואה נאה על ההשקעה ומצד שני מכיוון ש-20% מהזכויות והחובות של ההלוואות שנמכרו ישארו באחריות מזרחי-טפחות, דבר זה מפחית את הסיכון למנורה מבטחים מחשש לאיכות ההלוואות וסיכוי פרעונן. מדובר בהלוואות שנלקחו ב-2013 שכולן כבר החלו להיות משולמות. הבנק ימשיך גם לנהל ולתפעל את תיק ההלוואות שנמכר.

 

לדברי מנכ"ל הבנק, אלדד פרשר, עסקת מכירת נתח מתיק המשכנתאות כמו-גם הנפקת אגרות החוב מסוג COCO – שני מהלכים חדשניים, ככל שמדובר בשוק הישראלי, שמזרחי-טפחות השלים בימים אלה, יאפשרו לבנק להתמודד באופן מיטבי עם האתגרים שעומדים לפתחו בשנת 2016 ובראשם המשך הצמיחה וההתרחבות בעסקי הבנק, תוך עמידה ביעדי הלימות ההון הרגולטוריים. "מזרחי-טפחות רואה בגופים המוסדיים שותפים והוא ימשיך לפעול לקידום שיתופי פעולה שכאלה, שמייצרים ערך אמיתי הן לבנק והן למוסדיים שמעוניינים באפיקי השקעה משתלמים ואטרקטיביים, ולא פחות חשוב מכך, בטוחים ובעלי סיכון נמוך באופן משמעותי", אמר פרשר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x