$
בארץ

דרעי התפטר "בצער" ממשרד הכלכלה; הממשלה אישרה העברת סמכויותיו לרה"מ

אישור הממשלה יאפשר לנתניהו להעביר את מתווה הגז; בנוסף סוכם כי לא ייפגעו סמכויות שר החינוך בנט עקב הגדלת הסמכויות של המשרד לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה בראשות דרעי; כן תיבחן העברת הסמכות על המעונות לבני 3-0 למשרד החינוך

רוני זינגר 13:3401.11.15

שר הכלכלה אריה דרעי הודיע היום (א') בצהריים על התפטרותו. בהמשך הממשלה אישרה את העברת סמכויותיו לראש הממשלה בנימין נתניהו ובכך נסללה הדרך לאישור מתווה הגז.

 

קודם לכן נפתר המשבר הקואלציוני שבו איימה הבית היהודי לא להצביע בכנסת על העברת סמכויות השר אריה דרעי כשר הכלכלה לידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הסיכום, לא ייפגעו סמכויותיו של שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי, בעקבות הגדלת הסמכויות של דרעי במשרד לפיתוח הנגב הגליל והפריפריה. בכך תיסלל הדרך לאיש מתווה הגז ע"י נתניהו עצמו, שיעקוף את סמכויותיו של הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

 

על פי הסיכום בין נתניהו לבנט, תוקם ועדה מיוחדת בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר והיא תבחן את העברת האחריות על גילאי 3-0 שנמצאת באופן היסטורי תחת אחריות משרד הכלכלה לאחריותו של משרד החינוך. במשך שנים יוצאים שרים ממשרד החינוך בדרישה לקבל לידיהם את האחריות על מעונות היום והפעוטונים בגילאים אלה בטענה כי מקומם הטבעי הוא תחת משרד החינוך.

 

בנט היה שר כלכלה בעצמו כשנתיים ומכיר היטב את תחום מעונות היום, בזמן המשא ומתן הקואלציוני שהתנהל בנט לא רצה את משרד החינוך וממילא לא דרש את צירוף מעונות היום לתיק זה. ואולם כעת כאמור הדרישה הגיעה אולי לאור הכוח הרב שמגלמת בתוכה האחריות על מעונות היום. בוועדת טרכטנברג סוכם על תקציב של 1.2 מיליארד שקלים עבור בינוי מעונות ועוד מיליארד שקלים עבור סבסוד הורים. בתקופתו של בנט כשר הכלכלה נשמעה ביקורת על בנייה רבה של מעונות יום בהתנחלויות. גילאי 3-0 לא נמצאים תחת חוק חינוך חינם ולכן רשויות מקומיות לא מחויבות לבנות, אלא אם הן בוחרות לעשות כן. מרגע שהוחלט על כך, הן זוכות לסבסוד מהמשרד האחראי - שמחזיק בכך כוח מול הרשויות.

 

דרעי: "לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר"

 

בתוך כך, דרעי הודיע בצהריים על התפטרותו ממשרד הכלכלה. "אני עושה זאת בצער והסיבה היא שלא נמצאה דרך לפתור את הוצאת מתווה הגז לדרך. הודעתי מהיום הראשון במשרד הכלכלה כי לא אחתום על סעיף 52 שמשמעותו - עקיפת הממונה על ההגבלים, וכשלא נמצא רוב בכנסת ללקיחת הסמכויות ממני, לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר, כי המדינה חייבת לצאת לדרך עם מתווה הגז. המתווה, שפעלתי כדי להכניס בו שיפורים, הוא הרע במיעוטו והמדינה זקוקה למיליארדי השקלים שיכניס לה הגז.

 

"כיהנתי כחצי שנה כשר הכלכלה: היום הגשתי לועדת שרים לענייני חקיקה את הצעת החוק להעלאת שכר המינימום ל-5,300 שקל, ואת חוק שוטף פלוס 30 שיחייב את כולם לשלם לעסקים את שכרם תוך 30 יום מקסימום.

 

"אני מתפטר היום ממשרד הכלכלה אך מבטיח להמשיך לפעול בממשלה ובכל מקום ללא לאות וללא פשרות למען העם והמדינה ובעיקר למען השכבות החלשות, בנגב ובגליל, בשכונות ובפריפריה ולמען כל אלה שאין להם", אמר דרעי.

 

נתניהו: "משרד הכלכלה יעבור אליי ואני אאשר את מתווה הגז"

 

"השר דרעי הודיע לי על כוונתו להתפטר ממשרד הכלכלה כדי להשלים את המהלך, המשרד יעבור אליי ואני אאשר את מתווה הגז. למשרד לקידום הנגב והגליל יתווסף הטיפול גם בפריפריה החברתית - הוא ייקרא 'המשרד לקידום הפריפריה, הנגב והגליל'". כך אמר הבוקר נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה שבמסגרתה מתבקשים השרים לאשר את הגדלת סמכויות המשרד לפיתוח הנגב והגליל. לדבריו, "בהמשך אני בטוח שנמצא דרך לתת ביטוי הולם נוסף למעמדו של השר דרעי כראש מפלגה חשובה בקואליציה, הוא שר ותיק ומנוסה בממשלות ישראל".

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט" דרעי הסכים להתפטר מתפקידו כשר הכלכלה וזאת תמורת הרחבת משרד פיתוח הנגב והגליל והגדלת תקציבו אך גם לאור הסכמה מול נתניהו כי יקבל תיק אזרחי משמעותי נוסף. בש״ס דרשו תיק בכיר השווה בערכו לערכם האלקטורלי, הדומה לזה של הבית היהודי. ככל הידוע בשבועות הקרובים מתכנן ראש הממשלה סבב תיקים ובהם גם התיקים בהם הוא מחזיק כתיק התקשורת ותיק הכלכלה, אך ככל הידוע לא יכלול את תיק החוץ.

 

אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון) אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

נתניהו הוסיף ואמר בעניין קידום מתווה הגז, שיתאפשר כעת משסמכויות שר הכלכלה יועברו אליו: "היום אנחנו עושים צעד גדול לקידום אספקת הגז במדינת ישראל. הגז הוא מנוע צמיחה מספר אחת של ישראל בשנים הקרובות. מדובר קודם כל

בהשקעות של הרבה מאוד מיליארדי דולרים כבר בשנתיים הקרובות ויצירת תעשיות נלוות, מה שייתן מקומות עבודה רבים לאזרחי ישראל. אספקת הגז תסייע בהורדת מחירי האנרגיה והורדת יוקר המחיה.

 

"הדבר ייתן גם עצמאות אנרגטית למדינת ישראל. לא נהיה תלויים במקורות אנרגיה זרים - דבר שהוא חשוב מאוד למדינת ישראל. זה יזרים גם מאות מיליארדי שקלים לאורך 20 השנים הקרובות לאזרחי מדינת ישראל, לתקציבי רווחה, תקציבי חינוך, תקציבי בריאות – דבר חשוב מאוד למדינה.

 

"הוויכוחים שהובילו אותנו לנקודה הזאת מזכירים לי את הוויכוחים שהיו בזמנו על כביש 6. היו ויכוחים סוערים על כביש 6 והיום אף אחד לא מבין בכלל איך המדינה הסתדרה בלי כביש 6, והיא באמת לא הסתדרה. אותו הדבר יקרה גם במתווה הגז. אני חושב שכעבור שנה, שנתיים, שלוש, כולם יבינו שזה היה צעד הכרחי. אני הבטחתי שנעביר את המתווה, והיום אנחנו עושים את הצעד המשמעותי ביותר כדי לעשות זאת", אמר ראש הממשלה. 

 

תגובות

 

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה אמר בתגובה: "זה לא תרגיל מסריח. זה שוחד בין שני נבחרי ציבור. אריה דרעי מעניק לראש הממשלה את תיק הכלכלה והאפשרות להפעיל את סעיף 52 בתמורה לתקציבים שעל גובהם מתנהל מו״מ עד לרגע זה. אני פונה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה לפתוח בחקירה פלילית או לעצור את התהליך לאלתר".

 

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון: "מדובר בדיל שמסריח עד השמיים משחיתות ומקשרי הון-שלטון, שמשרת בלי בושה את יצחק תשובה ונובל אנרג'י. נתניהו ודרעי מפקירים את הציבור והופכים את הדמוקרטיה הישראלית לאוליגרכיה שבה טייקוני הגז שולטים במקורות האנרגיה, בכלכלה, בפוליטיקה ובתקשורת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x