$
בארץ

משבר קואליציוני: אין רוב בכנסת להעברת סמכויות לדרעי

שרי הבית היהודי הודיעו שיצביעו נגד "דיל דרעי", זאת מכיוון שעל פי הצעת המחליטים יהיה אחראי משרד הנגב, הגליל והפריפריה המורחב בראשותו גם על החינוך הבלתי פורמלי בשכונות מצוקה במרכז, והדבר יפגע בסמכויות משרד החינוך בראשות בנט

רוני זינגר 10:0401.11.15

ברגע האחרון: הבית היהודי מתנגדים להגדלת משרד לפיתוח הנגב והגליל והרחבתו למשרד הפריפריה. המשרד המורחב אמור לעלות הבוקר (א') להצבעה בממשלה ועם אישורו, היה אמור שר הכלכלה אריה דרעי להתפטר ממשרד הכלכלה ולעבור לכהן כשר נגב גליל ופריפריה מורחב.

 צילום: אוהד צויגנברג

 

ואולם הבוקר הודיעו שרי הבית היהודי כי יצביעו נגד "דיל דרעי", זאת כיוון שעל פי הצעת המחליטים יעסוק משרדו המורחב של דרעי גם בנושאי חינוך ויהיה אחראי על החינוך הבלתי פורמלי בפריפריה ובשכונות מצוקה גם במרכז הארץ. התנגדות הבית היהודי לא תמנע את אישור הגדלת משרדו של דרעי, שכן בממשלה עדיין קיים רוב לאישור הדיל, ואולם החלטת הממשלה אמורה לקבל גם את אישור הכנסת, שם לא יהיה לנתניהו ודרעי רוב, זאת כיוון שהקואליציה צרה ועומדת על 61 חברי כנסת ובהצבעתם נגד של 8 חברי הבית היהודי אין לנתניהו ודרעי רוב.

 

דרעי עצמו שמע על כך רק הבוקר ועדיין לא ברור האם יעזוב את משרד הכלכלה בכל מקרה, גם אם הגדלת משרד הפריפריה תקלע לקשיים כפי שנראה כעת. אם לא יעזוב את משרד הכלכלה בשל כך, הרי שמדובר למעשה בתקיעה נוספת של מתווה הגז, אחרי שכבר נמצא הפתרון היצרתי בדמות הגדלת משרדו של דרעי והעברת תיק הכלכלה לידיו של נתניהו שהתכוון לקדם כבר בימים הקרובים את מתווה הגז.  

 

בבית היהודי מסרו כי אין מדובר בדרישה תקציבית נוספת מצדם, אלא דרישה על הוצאת כל הסמכויות הנוגעות לחינוך מידיו של דרעי והשארתן במשרד החינוך.

 

הצעת המחליטים הנוגעת לסמכויות החדשות של משרד הפריפריה לוקחות למעשה סמכויות מכמה משרדים, אך נכתב שם כי דרעי לא יוכל לבצע החלטות בלא תיאום עם השרים הרלוונטיים.

 

כך בפועל נראה כי המשרד יסבול מ"תקיעה" מתמשכת לאור העובדה שדרעי יאלץ לבקש את הסכמתם של שרי החינוך, רווחה, שיויוון חברתי ואחרים לכל מהלך שירצה לבצע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x