$
בארץ

יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה ב-14 מיליארד שקל מתחילת השנה

על פי נתוני בנק ישראל ב-8 החודשים הראשונים של השנה היקף ההלוואות לדיור במגזר הפרטי הוסיף לגדול והסתכם ב-317 מיליארד דולר; במקביל, הפיחות בשער השקל ניפח את יתרת החוב של מגזר העסקי

אמנון אטד 13:3425.10.15

היקף המשכנתאות של משקי הבית ממשיך לגדול. בחודש אוגוסט גדלה יתרת החוב לדיור של משקי הבית בכ-2.8 מיליארד שקל נוספים (0.9%), ובסוף החודש היא הסתכמה בכ-317 מיליארד שקל. מתחילת השנה גדלה כבר יתרת המשכנתאות של משקי הבית בסכום כולל של כ-14 מיליארד שקל. זאת בהמשך לעליות של כ-15 מיליארד שקל בשנת 2014, של כ-17 מיליארד שקל בשנת 2013 ושל כ-18 מיליארד שקל בשנת 2012.

 

מהנתונים שמפרסמת היום (א') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, גדלה בחודש אוגוסט בכ- 4 מיליארד שקל (0.9%) והסתכמה בסוף החודש בכ-455 מיליארד שקל. מתחילת השנה גדלה יתרת החוב הכוללת של משקי הבית בכ-22 מיליארד שקל (5.2%). בחודש ספטמבר נרשמה ירידה, עונתית ברובה, בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית בהשוואה לחודש הקודם, והן הסתכמו בכ-4.2 מיליארד שקל, לעומת ממוצע חודשי של כ- 5.6 מיליארד שקל שנרשם בשמונת החודשים הראשונים של השנה. הסיבה לירידה הנקודתית היא עונת החגים.

 

 

היקף המשכנתאות של משקי הבית מוסיף לגדול היקף המשכנתאות של משקי הבית מוסיף לגדול צילום: שאטרסטוק

 

הפיחות בשער השקל ניפח את יתרת החוב של מגזר העסקי

 

עוד מתברר מנתוני בנק ישראל כי בחודש אוגוסט גדלה יתרת החוב של המגזר העסקי בכ-10 מיליארד שקל (1.2%) לעומת החודש הקודם והסתכמה בסוף החודש בכ-824 מיליארד שקל. העלייה ביתרת החוב נבעה הפעם בעיקר כתוצאה מפיחות של 3.9% שנרשם בשער השקל מול הדולר, שהגדיל את השווי השקלי של החוב הצמוד והנקוב במט"ח.

 

בחודש ספטמבר הנפיק המגזר העסקי, ללא בנקים וחברות הביטוח, אגרות חוב קונצרניות בשווי של כ-3.2 מיליארד שקל, רובן בהנפקות של אג"ח סחירות בבורסה. סכום הנפקות זה גבוה מממוצע הגיוסים בשמונת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x