$
בארץ

מנכ"ל משרד החקלאות: המחסור בעגבניות יימשך עד דצמבר

שלמה בן אליהו אמר את הדברים בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה על המחסור במוצרי מזון; לדבריו, גם פתיחת הייבוא לא סייעה להורדת המחירים מאחר והמחיר לקילו עגבניות בשער הנמל עומד על 8 שקלים

רוני זינגר 16:5012.10.15

המחסור בעגבניות יימשך עד חודש דצמבר, כך אמר היום מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו בדיון שיזם ח"כ איתן כבל בוועדת הכלכלה בדבר המחסור במוצרי המזון.

 

לדברי בן אליהו גם פתיחת הייבוא לא סייעה להורדת המחירים מאחר שמחיר הייבוא לקילו עגבניות בשער הנמל עומד על 8 שקלים, והיבואנים שקיבלו אישור חששו שהמחיר יירד והם יאלצו לספוג הפסדים. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר כי החקלאים הקטינו שטחי גידול ויצאו מגידולי העגבניות כי תנאי הסחר שלהם הורעו, ולכן נוצרו חוסרים.

 

באשר לעופות אמר בן אליהו כי לא היה מחסור בעופות לשחיטה, אך אין אפשרות לחייב שוחטים לעבוד בחול המועד.

 

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, הוסיף כי החקלאים בישראל עומדים בראש הטכנולוגיה העולמית עם התפוקה הטובה ביותר, אך "לאורך זמן פגענו במשקים קטנים ובינוניים". לדבריו, "האחריות היא על משרד החקלאות בלבד והוא צריך לעשות בדק בית. חייבים תכנון וזה באחריות משרד החקלאות", אמר.

 

עגבניות בשוק. המחירים לא יירדו בקרוב עגבניות בשוק. המחירים לא יירדו בקרוב צילום: נמרוד גליקמן

 

אלי אהרון, מגדל עגבניות מעמיעוז שהופיע בפני הוועדה אמר כי לפני 30 שנה היו 60 אלף חקלאים ואילו היום יש רק כ-9,000. לדבריו, עלות גידול קילו עגבניות עומדת על 3 שקלים בעוד המגדלים מקבלים 0.90 אגורות עד שקל וחצי לקילו. "לא היו מספיק שוחטים לשחוט את העופות אבל היו מספיק שוחטים לשחוט את החקלאים", אמר.

 

נציג האוצר, אלון מסר, אמר כי הוקם צוות יחד עם משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל שאמור לבחון את שינוי מדיניות התמיכות לחקלאים ומעבר לתמיכה ישירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x