$
פרסום ושיווק

העגבניות מטורקיה מתקרבות למדפים והחקלאים זועמים

מצעד המחאה נדחה, אך מאבק החקלאים נגד יבוא העגבניות לא שוכך: דורשים לאסור על מכירת ירקות ופירות במחירי הפסד

נורית קדוש 08:3812.10.15

סיטונאי הירקות התייצבו אתמול לימינם של החקלאים והאיכרים במאבקם נגד החלטת הממשלה לאפשר יבוא עגבניות לישראל. על רקע המצב הביטחוני ובהמלצת המשטרה ביטלו החקלאים את מחאת הטרקטורים שתכננו לערוך מחר וכן את ההפגנה מול הכנסת, אך לטענתם מועד חדש להפגנה ייקבע בהקדם. החקלאים חוששים שהאישור לייבוא עגבניות מהווה צעד ראשון לקראת אישור יבוא ירקות נוספים, וגם החלטת הממשלה לבטל את מס המעסיקים לעובדים זרים לא הפיסה את דעתם.

מדפי ירקות ברשתות השיווק. "יהפכו למונופול" מדפי ירקות ברשתות השיווק. "יהפכו למונופול" צילום: יובל חן

 

"החלטנו להצטרף למאבק החקלאים והאיכרים כדי לאחד כוחות בדרישותינו הבסיסיות לתחרות חופשית והוגנת בשרשרת אספקת התוצרת הטרייה", נמסר מאיגוד משקי הפירות והירקות בישראל, המייצג את הסיטונאים. "מכירת ירקות ופירות במחירי הפסד הוא רווח לצרכן לטווח קצר, אך הפסד גדול לטווח ארוך, שכן לאחר חיסול המתחרים הקטנים יישארו בשוק רק השחקנים הגדולים, הלוא הן רשתות השיווק, שיהפכו למונופול בלעדי בתחום מכירת ירקות ופירות". הסיטונאים קראו לממשלה לאסור על מכירת ירקות ופירות במחירי הפסד הנמוכים מהמחירים הסיטונאיים או ממחירי העלות.

 

דורשים סובסידיות

 

נוסף על הדרישה לבטל את האישור לייבוא העגבניות, החקלאים דורשים מהממשלה לתמוך בחקלאות הישראלית ולסבסד אותה ולהוריד את מחירי המים לחקלאות. בכוונת החקלאים לקשור בין המצב הביטחוני הקשה לפגיעה שלתפיסתם נגרמת בשנים האחרונות לענף ולעוסקים בו.

 

"ב־2005 היו 70 אלף חקלאים בישראל, והשנה יש פחות מ־9,000, והמספר הזה עוד יירד", טען דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים בישראל. לדבריו, הצניחה של 87% במספר החקלאים אינה מורגשת בצורה עזה, משום שהנותרים בענף ממשיכים לעבד 80% מהשטחים החקלאיים.

 

"בנינו את המדינה עם פיזור של משקים לאורך הגבולות, ובאמצעות אותם חקלאים יצרנו חומת מגן בצורה", אמר אמיתי. "היום אנחנו רואים שהחומה הזאת הפכה לגדר מחוררת, ולא מעט שטחים שהיו מעובדים נותרו נטושים, כי החקלאי לא היה יכול לעמוד בקשיים שהמדינה מערימה בדרכו. בקצב הזה לא נוכל להבטיח את הביטחון התזונתי במזון וגם לא בהחזקת הביטחון בגבולות המדינה". אמיתי טוען כי אם תקצה המדינה תמיכה בחקלאות בגובה 5 מיליארד שקל בשנה, יירד מחיר התוצרת החקלאית לצרכן בכ־12%.

 

1,500 טון בשבוע

 

למרות זעמם של החקלאים, בסוף השבוע האחרון הרחיב משרד החקלאות את חלוקת רישיונות הייבוא הפטורים ממכס לכל מדינות העולם לעגבניות. בכדי למתן את הפגיעה בחקלאים המקומיים ולמנוע הצפה בשוק שתרתיע את היבואנים המכסות יוגבלו עד 1,500 טון לשבוע בהתאם לצורך.

 

בשבוע שעבר החלו להיכנס לישראל מכולות ובהן עגבניות מטורקיה, ואלו צפויות להגיע לחנויות בימים הקרובים. למרות הרחבת הייבוא, במשרד החקלאות מעריכים כי מחיר העגבניות, שעמד אתמול על 11 שקל לק"ג בשוק הסיטונאי, לא יירד במידה ניכרת בשבועות הקרובים.

 

כדי להגדיל את כמות העגבניות המיובאות ביקש משרד החקלאות מהאוצר להעניק ביטוח ליבואנים, אם יירד המחיר הסיטונאי בישראל בין יום ההזמנה בחו"ל ועד שחרור הסחורה בישראל. אלא שהאוצר ביקש לדחות את הפעלת תמיכה זו לאחר חג סוכות וטרם אישר אותה. לפיכך, ייבוא בהתאם לתמיכה יגיע לנקודות המכירה לכל המוקדם רק בעוד כשבועיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x