$
פרסום ושיווק

משרד החקלאות: מחיר העגבניות לא יירד דרמטית בשבועות הקרובים

היום כבר יחלו להיכנס לישראל מכולות עם עגבניות מטורקיה במסגרת החלטת משרד חקלאות להרחיב את הייבוא מחו"ל; עם זאת, במשרד מעריכים כי המחירים לא ירדו באופן משמעותי בשבועות הקרובים

נורית קדוש 16:1608.10.15

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מרחיב את חלוקת רישיונות הייבוא לעגבניות הפטורים ממכס לכל מדינות העולם. יחד עם זאת, בכדי לא לפגוע בחקלאים המקומיים, ולמנוע הצפה בשוק אשר "תרתיע" את היבואנים, המכסות יוגבלו עד 1,500 טון לשבוע בהתאם לצורך. כבר היום החלו להיכנס לישראל מכולות עם עגבניות מטורקיה. למרות הרחבת הייבוא, מעריכים במשרד החקלאות כי מחיר העגבניות לא ירד משמעותית בשבועות הקרובים.

 

במשרד החקלאות מסבירים כי לפני חודש וטרום החגים, פתח משרד החקלאות ופיתוח הכפר את השוק לייבוא ללא מכס, אך כמות העגבניות שנכנסה הייתה קטנה ולא מספקת. לאור זאת, פנה המשרד למשרד האוצר בבקשה לנקוט בשיטה שלא ננקטה עד כה, שהינה מתן "ביטוח" ליבואנים למקרה שבו המחיר הסיטונאי בישראל ירד מיום ההזמנה בחו"ל ועד ליום שחרור הסחורה בישראל. כלומר, היבואן יקבל את ההפרש, וזאת לאור עמדת היבואנים כי לא יהיה כלכלי עבורם לייבא ללא רשת ביטחון. אלא שכיוון משרד האוצר ביקש לדחות ההפעלה של תמיכה זו, עד לאחר חג סוכות וטרם אישר את תקצובה וביצועה, ייבוא בהתאם לתמיכה זו, יהיה על המדף בנקודות המכירה לכל המוקדם רק בעוד כשבועיים, מכאן גם ההערכה כימחיר העגבניות לא ירד דרמטית בשבועות הקרובים.

  

עגבניות בשוק הכרמל. המחירים לא יירדו בקרוב עגבניות בשוק הכרמל. המחירים לא יירדו בקרוב צילום: שאול גולן

 

מאשרים ייבוא של כ-40% מהתצרוכת

 

היקף השיווק המקומי של עגבניות בישראל עומד על כ- 17 אלף טון בחודש. כמות היבול צפויה להיות פחותה מתקופות מקבילות בשנים עברו בהיקף של כ- 40% וזאת בשל ימים ולילות חמים בצורה קיצונית שפגעו ביבול, ובצירוף וירוס שפגע בצמחים החלשים (וירוס ToMV). המחסור צפוי להמשך עד תחילת דצמבר. מומחי משרד החקלאות ביקרו בחממות הגידול של העגבניות ובדקו את היקף הפגיעה ביבול. להערכת מומחי המשרד תוך כשבועיים יגיעו לשוק עגבניות שנשתלו בארץ באוגוסט וצפויות להבשיל בימים הקרובים, כך שהגידול במחסור צפוי להתמתן. למרות זאת, המחסור בעגבניות מקומיות יימשך כאמור, עד תחילת דצמבר.

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x