$
סופי שולמן

גודזילה גנרית חדשה

רוברט קורי יצטרך להשקיף מהצד על מהפך הכוחות בגנריקה

סופי שולמן 13:0027.07.15

רבים מבעלי המניות של משולש הפארמה הסוער של החודשים האחרונים טבע-מיילן-פריגו, היו מסכימים לתת לא מעט כדי לראות את פניו של רוברט קורי הבוקר כאשר קרא את פרטי העסקה שנחתמה בין טבע לאלרגן. אותו קורי, יו"ר מיילן, שאותה ביקשה טבע לרכוש ב-43 מיליארד דולר, שבר כמעט כל מוסכמה שקיימת בוול סטריט לגבי התנהגות נאותה בין מנהלי חברות כאשר השתלח הן בטבע והן בהנהלה ובדירקטוריון שלה באופן אישי. 

כעת, לא נותר לו לקורי כנראה, אלא לקחת באופן אישי בהחלט את רומן הבזק בין ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע והרוח החיה מאחורי עסקת הענק לרכישה פעילות הגנריקה של אלרגן ב-40.5 מיליארד דולר לבין ברנט סונדרס, מנכ"ל אלרגן. קורי, שכל כך לא רצה את העסקה עם טבע, יצטרך להשקיף כעת מהצד על היווצרות גודזילה גנרית חדשה שלחלוטין מחזירה לטבע את מעמדה הכמעט אבוד בחברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם. הדגש של טבע בעסקת המיזוג היא על השוק האמריקאי בו התחזקה מאוד מיילן בשנים האחרונות והגיעה למעמד מוביל. מעמד שצפוי להתערער עם השלמת העסקה בין טבע לאלרגן.

 

בעלי המניות, גם אלה שלא ראו את פניו הנופלות של קורי, יודעים לקרוא מהר מאוד את המפה המשתנה ברגעים אלה ממש של שוק הגנריקה העולמי ובעיקר זה האמריקאי. לראיה הזינוק של 11% במניית טבע בטרום מסחר בניו יורק וצניחתה של מניית מיילן ב-12%.

 

רוברט קורי רוברט קורי צילום: בלומברג

 

העלייה החדה במניית טבע היא הברכה הראשונית שהשוק נותן לטבע, אבל מכאן הכל תלוי בחברה. לטבע יש אמנם היסטוריה ארוכה כמצטיינת בעיכול חברות נרכשות, מיומנות נדירה שמרבית החברות כושלות בה, אך ההנהלה הנוכחית עדיין לא נבחנה במבחן מסדר הגודל הנוכחי. למעשה, אף חברה ישראלית לא עשתה מהלך שקרוב לזה מעולם ומעטות גם חברות בעולם שהתנסו ברכישה של 40 מיליארד דולר.

 

לויגודמן ושותפיו להנהלת טבע אין "ספר הוראות" לשילוב של חברה בסדר גודל כזה במערכותיה, אך יש לטבע שלושה יתרונות מובהקים. הראשון הוא ניסיונו של ויגודמן, שנהנה מתדמית של "מנהל-על" במיזוגים ורכישות, השני הוא ניסיונה של טבע כחברה בבליעת חברות תוך שילוב תרבויות, ניצול סינרגיות וקיצוצים מועטים יחסית ויש את היתרון השלישי. היתרון הזה הוא סוג של סוס טרואיני בדמותו של סיגורדור אולפסון, מנהל הפעילות הגנרית של טבע שכיהן עד לפני שנה כמנכ"ל ונשיא פעילות הגנריקה של אלרגן והיה למעשה זה שהקים אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x