$
סופי שולמן

פרשנות

ורינט מוכרת יותר ממה שהיא קונה

ורינט זקוקה נואשות לזריקת מרץ, אולם המהלך שהיא מקדמת עשוי לשנות אותה מהיסוד

סופי שולמן 07:4829.05.18

הרבה כסף זרם בין הרצליה לקליפורניה מאז שוורינט פוצלה בחגיגיות מקומברס ב־2002 כדי להיות הסטארט־אפ המלהיב שלה. קובי אלכסנדר, שהקים את קומברס והפך אותה לענקית עולמית, היה אשף וול סטריט. ורינט, שהחלה את דרכה כחטיבת מודיעין בקומברס, היתה אמורה להציף ערך חבוי למשקיעים באמצעות התנתקות מספינת האם.

ורינט, שהוקמה ב־1996, היתה החלק הסקסי בקומברס, במיוחד לאחר מתקפת הטרור של ספטמבר 2001 והחקיקה שהגיעה אחריה, שאיפשרה מעקב חופשי למדי אחר אזרחים בשטחי ארה"ב.

 

כעבור כמעט שני עשורים, ורינט הזדקנה ומחפשת נואשות אחרי פירוטכניקה שתחזיר אותה למשחק במגרש ה"מלהיבים", שממנו נבעטה מזמן. פעם עולה על הפרק פיצול החטיבה הבטחונית בהשראת המתחרה הגדולה בנייס, פעם היא מבצעת רכישות שיחזירו אותה למסלול של צמיחה. בקיצור, מחפשת להציף ערך. כעת מגיעה רכישת NSO - מהלך קריטי ומשנה חיים עבור ורינט, כזה שעשוי לקבוע תקדימים עבור ההייטק הישראלי כולו - שלא רואה יותר מדי דוגמאות להתגברות הדדית על האגו שתאפשר מיזוג בין שתי חברות ישראליות.

 

 

 

מייסדי NSO שלו חוליו (מימין) ועמרי לביא. כל עוד NSO היתה חברה ישראלית פרטית, היא יכלה לעשות כמעט ככל העולה על רוחה. המציאות הזאת תשתנה עם התמזגותה לתוך חברה אמריקאית שנסחרת בנאסד"ק מייסדי NSO שלו חוליו (מימין) ועמרי לביא. כל עוד NSO היתה חברה ישראלית פרטית, היא יכלה לעשות כמעט ככל העולה על רוחה. המציאות הזאת תשתנה עם התמזגותה לתוך חברה אמריקאית שנסחרת בנאסד"ק צילום: בר כהן

 

אף שחברת הסייבר אפופת הסודיות מוגדרת כסטארט־אפ, היא מגיעה למיזוג הזה מעמדת עוצמה - היא מסקרנת, היא צומחת והיא סקסית. כל מה שוורינט היתה אבל היום כבר לא. ורינט זקוקה נואשות לזריקת המרץ הזאת, אלא שהיא מגיעה עם מחיר גבוה: רוב הסיכויים שכעבור כמה שנים מעט מאוד יישאר מוורינט עצמה. עם הרכישה, ה־DNA של ורינט ישתנה. בפועל, מדובר בהשתלטות של NSO על ורינט, שתספק כר לוגיסטי, פיננסי ושיווקי נוח לפעילות הצעירה והתוססת.

 

מה שמחזק את ההערכה הזו הוא המבנה המתגבש של העסקה, שבמסגרתה תשלם ורינט את מיליארד דולר במניותיה לקרן פרנסיסקו פרטנרס, בעלת המניות הגדולה ב־NSO. בכך, הקרן תהפוך לבעלת השליטה בוורינט ותקבע את עתיד החברה הממוזגת. וכאן טמון האתגר של ורינט בכלל ושל המנכ"ל דן בודנר באופן אישי, אם ירצה לשמור על תפקידו בחברה החדשה.

 

ורינט מגיעה למיזוג כששורת ההכנסות שלה דורכת במקום מאז שהגיעה לראשונה להכנסות של מיליארד דולר ב־2015. הרווחיות נשחקת, המניה גם היא והכל משתקף בשווי שוק שמגרד את ה־3 מיליארד דולר מלמטה. השווי משקף מכפיל של 14 על הרווחים הצפויים ב־2019, מה שאומר כבר לא מתייחס אל ורינט כאל חברת צמיחה. בניגוד ל־NSO הרזה והזריזה, ורינט היא גם עתירת כוח אדם ומעסיקה יותר מ־5,000 עובדים ברחבי העולם.

 

אחד האתגרים המעניינים של החברה הממוזגת יהיה דווקא רגולטורי. מהמעט הידוע על פעילות NSO ניתן להבין כי חלקה מתקיים בשטחים האפורים שקשורים לעולמות הריגול. כל עוד NSO היתה חברה ישראלית פרטית, היא יכלה לעשות כמעט ככל העולה על רוחה. המציאות הזאת תשתנה דרמטית עם התמזגותה לתוך חברה ציבורית, שרשומה כחברה אמריקאית ונסחרת בנאסד"ק. בהחלט ייתכן שבעלי הבית החדשים יגלו מהר מאוד כי מה שעבד טוב תחת מעטה החשאיות והסקס אפיל של יוצאי יחידת 8200 עובד פחות טוב תחת אור הפנסים החזק שמאיר חברה ציבורית אמריקאית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x