$
בורסת ת"א

העסקה הגדולה בהיסטוריה של המשק הישראלי: טבע תרכוש את החטיבה הגנרית של אלרגן ב-40.5 מיליארד דולר

רכיב המזומן יעמוד על 33.75 מיליארד דולר, והיתרה - במניות טבע. החברה, שלמעשה נסוגה מהעסקה לרכישת מיילן, צופה כי העסקה תהיה רווחית ברמה דו ספרתית ברווח למניה החל מ-2016, ותעלה בכ-20% אחרי שנתיים מסגירתה; מנכ"ל טבע: "באמצעות הרכישה נבנה תשתית חזקה לצמיחה ארוכת טווח ובת קיימא"

ניר צליק 11:3027.07.15

טבע,ענקית התרופות הישראלית, הגישה את ההצעה הרשמית לרכישתה של אלרגן. טבע תרכוש את החטיבה הגנרית של אלרגן תמורת 40.5 מיליארד דולר, כאשר רכיב המזומן יעמוד על 33.75 מיליארד דולר והיתרה במניות טבע – 6.75 מיליארד דולר, שמהוות פחות מ-10% ממניות טבע.

 

 

טבע עצמה צופה כי העסקה תהיה רווחית באופן מיידי מבחינת הרווח למניה ותהיה רווחית ברמה הדו ספרתית ברווח למניה החל מ-2016, ותעלה בכ-20% אחרי שנתיים מסגירת העסקה. העסקה אושרה פה אחד על ידי הדירקטוריונים של טבע ואלרגן וצפויה להיסגר ברבעון הראשון של 2016.

 

 

טבע מעלה את תחזית הרווח למניה השנה

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

במקביל הודיעה טבע על תוצאות מקדמיות לרבעון השני. החברה סיכמה את הרבעון עם הכנסות של הכנסות של כ- 4.97 מיליארד דולר, ירידה של 2% לעומת הרבעון השני של 2014. בנטרול השפעתן של תנודות מטבע והמכירה של מפעלי ייצור תרופות ללא מרשם בארה"ב ביולי 2014 ההכנסות עלו ב-6% בהשוואה לרבעון השני של 2014.

 

הרווח המתואם יסתכם בכ-1.43 דולר ברבעון השני של 2015, עלייה של 15% בהשוואה לרבעון השני של 2014. עוד רשמה החברה רווח תפעולי של 1.6 מיליארד דולר, עלייה של 16% בהשוואה לרבעון השני של 2014. ציפיות השוק היו להכנסות של 4.91 מיליארד דולר ברבעון השני ורווח מתואם של 1.31 דולר למניה – כך שהחברה היכתה את ציפיות השוק.

  

טבע מעלה את תחזית הרווח למניה עבור שנת 2015, באופן המשקף את המומנטום החיובי על פני כל עסקיה. עבור שנת 2015, החברה צופה כעת כי הרווח למניה יהיה בתחום שבין 5.15 ל- 5.40 דולר למניה, וזאת בהשוואה לטווח אשר ניתן בעבר של 5.05 ל- 5.35 דולר למניה. ציפיות השוק היו לרווח מתואם של 5.23 דולר למניה בלבד.

 

ויגודמן: "נבנה תשתית חזקה לצמיחה ארוכת טווח"

 

"עסקה זו עולה בקנה אחד עם יעדיה האסטרטגיים של טבע הן בתחום הגנרי והן בתחום תרופות המקור," כתב ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל טבע. "באמצעות הרכישה של חברת הגנריקה הגלובלית של אלרגן, אנו נבנה תשתית חזקה לצמיחה ארוכת טווח ובת קיימא, המבוססת על יכולות מובילות בגנריקה ועל צבר מוצרים מהשורה הראשונה בעולם אשר יאיץ את יכולתנו לבנות פורטפוליו מוצרים ייחודי בתחום הגנרי, בתרופות המקור ובשילוב שביניהם. פורטפוליו התרופות והמוצרים הגנריים של שתי החברות משלימים זה את זה, ומספקים לטבע צמיחה איכותית ורווחיות משופרת, כמו גם את קנה המידה והמשאבים להרחבת יכולותינו בתחום תרופות המקור".

 

ויגודמן המשיך, "בהינתן הידע וההבנה המעמיקים שלנו את עסקיה של חברת הגנריקה הגלובלית של אלרגן, אשר הינם מן השורה הראשונה בעולם, אנו משוכנעים שנוכל לממש עבור בעלי המניות שלנו את הסינרגיות, ולהשיג את הצמיחה הגלומים בעסקת הרכישה וכן לבצע במהירות את האינטגרציה של חברת הגנריקה הגלובלית של אלרגן אל תוך טבע. עם הכנסות על הנייר (Pro-forma) של כ- 26 מיליארד דולר, ו- EBITDA משולב של כ- 9.5 מיליארד דולר החזוי ל- 2016, רכישה זו מחזקת את האסטרטגיה שלנו, מאיצה צמיחה, ומגדילה את הגיוון בהכנסות ממוצרים שונים ומגיאוגרפיות שונות, וזאת באופן התומך במודל העסקי החדש שלנו. אני סמוך ובטוח כי כתוצאה מהפרופיל הפיננסי המשופר בעקבות עסקה זו נהיה ממוצבים טוב עוד יותר לממש את פירות המחקר האינטגרטיבי והחדשני של טבע בתרופות המקור והגנריקה, באופן התומך בצמיחה בהכנסות והמרחיב את פורטפוליו החברה כולה".

 

טבע צופה להשיג סינרגיות בהוצאות וחסכונות מס של כ- 1.4 מיליארד דולר בשנה, הניתנים להשגה עד השנה השלישית ממועד השלמת העסקה. טבע צופה כי החסכונות יושגו מהתייעלות ברמה התפעולית, בהוצאות הנהלה וכלליות, בייצור, בשיווק ובמכירות.

 

  צילום: שאטרסטוק

 

טבע מעריכה שהרכישה תייצר תזרים מזומנים חופשי חזק של כ- 6.5 מיליארד דולר ב- 2016 וכי תגדיל את תזרים המזומנים החופשי בשנים שלאחר מכן. תזרים המזומנים החופשי של טבע יאפשר הפחתת מינוף מהירה, כמו גם את היכולת להמשיך לקדם רכישות עתידיות שירחיבו את הפורטפוליו של החברה, הן בתחום תרופות המקור והן בתחום הגנריקה, וזאת באופן העולה בקנה אחד עם האסטרטגיה המוצהרת של טבע לצמוח באמצעות רכישות מייצרות ערך ורכישות משלימות. טבע תמשיך לבחון הזדמנויות להשיא תשואה אטרקטיבית לבעלי מניותיה על בסיס מתמשך.

 

לטבע יהיו יכולות המחקר ופיתוח המתקדמות ביותר בתעשיית הגנריקה, המוכוונות לעידוד חדשנות, עם כ- 320 בקשות מקוצרות לאישור תרופה (ANDA) תלויות ועומדות בארה"ב, כולל כ- 110 בקשות בלעדיות כתוצאה מ- first-to-file.

 

טבע מוותרת על מיילן

 

במקביל, המשמעות המעשית היא כי טבע מוותרת על רכישתה של מיילן באופן מעשי, וכעת היא תצטרך לבחון את העיתוי בו היא תוותר על האחזקות שהיא כבר צברה במיילן. טבע רכשה 4.6% ממיילן בתמורה ל-1.6 מיליארד דולר. טבע כתבה כי היא אינה מתכוונת להמשיך לפעול לעסקה עם מיילן כעת. החלטתה של טבע להסיר את הצעתה לרכוש את מיילן באה בעקבות ההודעה מהיום על כך שטבע הגיעה להסכם מחייב עם אלרגן לרכישת חברת הגנריקה הגלובלית של אלרגן.

 

"לאור הרכישה האסטרטגית של חברת הגנריקה הגלובלית של אלרגן, אשר תעצב מחדש את התעשייה, החליט דירקטוריון וצוות ההנהלה כי משיכת ההצעה לרכישת מיילן משרתת באופן הטוב ביותר את האינטרסים של בעלי מניות טבע", אמר ויגודמן. "מאז שהודענו על הצעתנו לרכוש את מיילן ביום 21 באפריל, 2015, שמחנו על ההזדמנות לשוחח עם משקיעים רבים שלנו על עתיד התעשייה הגנרית, ואנו בטוחים שהעסקה המוצעת עם אלרגן ממצבת את טבע באופן הטוב ביותר להצליח בתעשייה של היום".

 

ויגודמן המשיך ואמר, "אנו ממשיכים להאמין כי האיחוד בין טבע ומיילן היה נכון עבור החברות שלנו, בעלי מניותינו, ותעשיית הבריאות כולה. עם זאת, על אף מחויבותינו הברורה להשלמת עסקה, ונחישותנו אשר היתה מביאה להצלחת הרכישה של מיילן, אנו מאמינים כי יש בידינו הזדמנות גדולה אף יותר ליצירת ערך בר קיימא עבור בעלי מניות טבע באמצעות העסקה עם אלרגן – ואנו פעלנו במהירות כדי לממש הזדמנות זו. ההסכם שלנו עם אלרגן יחזק את האסטרטגיה של טבע ליצירת מודל עסקי חזק יותר בתעשייה וימצב אותנו היטב להגדיל את העסק ולשרת טוב יותר את לקוחותינו ומטופלינו".

 

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע צילום: אוראל כהן

 

טבע מתכוונת לבחון את האפשרויות העומדות בפניה בכל הנוגע להחזקתה בכ- 4.6% ממניותיה של מיילן.

 

אלרגן: מכירות של כ-4.2 מיליארד דולר ברבעון הראשון

 

אלרגן עצמה נסחרת לפי שווי של 124 מיליארד דולר, והיא למעשה הישות השורדת מעסקה שנערכה בחודש מרץ, אז רכשה אותה אקטוויס תמורת כ-70.5 מיליארד דולר והחליטה להשאיר את שמה של אלרגן כחברה הציבורית.

 

אקטוויס ביצעה את הרכישה כאשר עיקר מעייניה היו הפעילויות של החברה בתחום תרופות המקור, ועל כן היא עשויה למכור את הפעילויות הגנריות כדי להקל על עצמה את נטל החוב שהיא לקחה לשם השלמת העסקה. היקף החוב הנוכחי של אלרגן עומד על כ-44.3 מיליארד דולר.

 

אלרגן עצמה היתה על סף מכירה לוליאנט עוד לפני רכישתה על ידי אקטביס, כאשר אקטביס שימשה כאביר הלבן של אלרגן. למעשה, זה לא המפגש הראשון של טבע עם אקביס, כאשר בשנת 2007, כאשר טבע התמודדה על רכישת החטיבה הגנרית של מרק, אקטביס היתה בין המתמודדות אף היא. בסופו של דבר מכרה מרק את החטיבה הגנרית שלה למיילן בתמורה ל-6.6 מיליארד דולר.

 

סיגורדור אולפסון, המכהן כיום כמנהל הפעילות הגנרית של טבע, כיהן כנשיא אקטוויס בין השנים 2012 ל-2014 ולמעשה הוא מכיר את החברה על בוריה. אולפסון כיהן במגוון תפקידים באקטוויס מאז 2003, כאשר בין השנים 2008 ל-2010 הוא היה מנכ"ל החברה, ובין השנים 2010 ל-2012 הוא כיהן כסגן הנשיא לפעילות הגנרית. על פי הערכות, אולפסון הוא זה שדחף לרכישתה של מיילן, וככל הנראה, הוא גם הדמות הדומיננטית מאחורי ההצעה לרכישת הפעילות הגנרית של אלרגן, שהיא למעשה אקטוויס.

 

את הרבעון הראשון של השנה סיכמה אלרגן עם מכירות של כ-4.2 מיליארד דולר, כאשר מתוך מכירות אלה, היקף המכירות של החטיבה הגנרית הסתכמו ב-1.78 מיליארד דולר, לעומת מכירות של 1.67 מיליארד דולר שנה קודם לכן, כך שהחטיבה הגנרית צמחה ב-7%. מבחינת רווחיות החטיבה, היא רשמה רווח של כ-659 מיליון דולר לעומת 530 מיליון דולר ברבעון המקביל, ושיעור הרווחיות שלה עומד על 37% גבוה בהרבה משיעור הרווחיות של טבע בעסקיה הגנריים. היקף המכירות השנתיות של החברה נאמד בכ-7 מיליארד דולר, והרווח שלה עומד על כ-2 מיליארד דולר בשנה.

 

טבע עצמה רשמה ברבעון הראשון הכנסות של 5 מיליארד דולר, מהן 2.6 מיליארד דולר בתחום הגנרי, לעומת 2.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל. הרווח המגזרי הסתכם ב-799 מיליון דולר לעומת 503 מיליון דולר ברבעון המקביל, ושיעור הרווחיות של הפעילות הגנרית עמד על 30.5%. טבע עצמה צפויה לסיים את השנה עם מכירות של כ-20 מיליארד דולר כך שיחד עם הפעילות המאוחדת של אלרגן, צפויה טבע לעלות לקצב מכירות שנתי של כ-27 מיליארד דולר.

 

תרופות נגד הפרעות קשב

 

בין התרופות הבולטות של אלרגן בתחום הגנרי ניתן למנות את הגירסאות הגנריות של החברה לקונצרטה ואינטוניב, שתיהן להפרעות קשב, ואת ההשקה הגנרית של החברה לאוקסיקונטין, תרופה לכאבים. החטיבה הגנרית של אלרגן ממוקמת במקום השלישי בעולם אחרי טבע וסנדוז, ומיזוג הפעילויות הגנריות של שתי החברות יוביל למכירות שנתיות של כ-16 מיליארד דולר, אולם יש לזכור כי חלק מהתיק הגנרי של אלרגן יצטרך להימכר על רקע בעיות בקבלת האישור מרשות ההגבלים העסקיים האמריקאית. הפורטפוליו של אלרגן מכיל מעל ל-1,000 תרופות גנריות, מהן גם פעילויות של מכירת תרופות מעבר לדלפק, בדומה לפריגו.

 

אחת הנקודות המשעשעות היא כי מנכ"ל אקטביס, ברנט סונדרס, אמר בראיון לבלומברג בחודש מאי כי "השתלטויות עויינות גורמות להשמדת ערך", בהקשר של הצעתה של טבע למיילן, והוסיף כי "השתלטויות עויינות גורמות לדם רע". סונדרס נשאל באותה הזדמנות האם יש סיכוי כי אקטביס תשמש כאביר לבן למיילן, והשיב בשלילה.

 

בנק ברקליס ליווה את טבע בעסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x