$
משפט

רשות המסים מערערת על קלות העונש של ברוך מלכה - שמערער בעצמו

רו"ח מלכה נשלח ל-3.5 שנות מאסר ונקנס ב-250 אלף שקל לאחר שהורשע כי סייע ליניב בן דוד להתחמק מתשלום מע"מ בהיקף 15 מיליון שקל ובשיבוש הליכי משפט

עמרי מילמן 17:0120.02.15

לאחר שבתחילת ינואר הורשע רואה החשבון ברוך מלכה כי סייע ליניב בן דוד להתחמק מתשלום מע"מ בסכום של 15 מיליון שקל ובשיבוש מהלכי משפט וקיבל 3.5 שנות מאסר וקנס של 250 אלף שקל, הגישו השבוע ערעור ברשות המסים על קלות העונש. מנגד הגישו עורכי דינו של מלכה, עו"ד דבורה חן ועו"ד לירן זילברמן, ערעור על ההרשעה ועל גזר הדין.

 

בגזר הדין שניתן בחודש שעבר, השופטת דבורה עטר בבית משפט השלום בפתח תקווה גזרה 3.5 שנות מאסר וקנס כספי של רבע מיליון שקל על רו"ח ברוך מלכה לאחר שהורשע בסיוע ליניב בן דוד להתחמק מתשלום מע"מ בסך 15 מיליון שקל. מלכה הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט לאחר שעשה יד אחת עם אחיו של בן דוד בהעלמת חומר חשבונאי שהיה קשור לחברות שבשליטתו של בן דוד ושיכול היה לשמש כראיה.

 

השופטת עטר ייחסה בגזר הדין חומרה יתירה לכך שמלכה ניצל את כישוריו המקצועיים כרואה חשבון לצורך תכנון וביצוע תוכנית עבריינית רחבת היקף שתכנן בשיטתיות ובמשך שנים ארוכות.

 

ברוך מלכה. גם הוא מערער ברוך מלכה. גם הוא מערער צילום: שאול גולן

 

כתב האישום נגד מלכה הוגש בדצמבר 2009 על רקע מעורבותו בפרשת עקיצה ברשת שבה נחשפה רשת גדולה שהעלימה מס והלבינה הון. מי שעמד במרכזה של הרשת הוא העבריין בן דוד. הפרשה נחקרה בשיתוף פעולה של רשות המסים ויחידת להב 433 של משטרת ישראל.

 

במסגרת הפרשה הפעיל בן דוד מערך של חברות קש בכדי להתחמק מתשלום מס בסכומי עתק. בן דוד, שעליו גזר בית המשפט המחוזי בתל-אביב 6.5 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון, הורשע בביצוע עבירות מס רבות שכללו הוצאת חשבוניות פיקטיביות בסכומי מס העומדים על עשרות מיליוני שקלים, העלמת הכנסות בסך של 118 מיליון שקל וניכוי מס שלא כדין בסך העולה על 100 מיליון שקל.

 

מלכה שימש רואה חשבון של שלוש חברות שהיו בשליטתו של בן דוד: בילבו החזקות בע"מ, פיא תעשיות ותקשורת בע"מ, ותקשורת בטוחה בע"מ. בנוסף, הוציא מלכה תלושי שכר עבור שתי חברות נוספות שהיו בפועל בשליטתו של בן דוד, א.ר.מ.ס אחזקות בע"מ וסורמי השקעות ופיתוח בע"מ.

 

היה בסוד העניינים

 

לפי גזר הדין מלכה, שידע כי כלל החברות נמצאות בשליטתו של בן דוד, היה בסוד העניינים של התוכנית העבריינית, רשם חשבוניות פיקטיביות שהוציאו החברות א.ר.מ.ס אחזקות בע"מ וסורמי השקעות ופיתוח בע"מ בספרי הנהלת החשבונות של החברות פיא תעשיות ותקשורת בע"מ ותקשורת בטוחה בע"מ וניכה שלא כדין את סכומי המע"מ המגולמים באותן חשבוניות. מלכה סייע בכך לבן דוד להתחמק מתשלום מס בסכום של 15.8 מיליון שקל .

 

בגזר דינו של בית המשפט נכתב, כי "מעבר לפגיעה בערכים המוגנים המפורטים לעיל, הטבועה בביצוע עבירות מס, יש בביצוען על ידי רואה חשבון, כדי לחתור תחת אושיות חברה מתוקנת ולפגוע באופן מהותי באמון לו הינו זוכה מצד הרשויות, כי יפעל כשומר סף, תם לבב ונקי כפיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x