$
משפט

רו"ח ברוך מלכה נשפט ל-3.5 שנות מאסר וישלם קנס של 250 אלף שקל

זאת לאחר שהורשע כי סייע ליניב בן דוד להתחמק מתשלום מע"מ בסכום של 15 מיליון שקל. מלכה הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט

עמרי מילמן 18:5508.01.15

השופטת דבורה עטר בבית משפט השלום בפתח תקווה גזרה היום (ה') 3.5 שנות מאסר וקנס כספי של רבע מיליון שקל על רו"ח ברוך מלכה וזאת לאחר שהורשע בסיוע ליניב בן דוד להתחמק מתשלום מע"מ בסך 15 מיליון שקל. מלכה הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט, וזאת לאחר שעשה יד אחת עם אחיו של בן דוד בהעלמת חומר חשבונאי שהיה קשור לחברות שבשליטתו של בן דוד ושיכול היה לשמש כראיה.

 

בית המשפט ייחס בגזר הדין חומרה יתירה לכך שמלכה ניצל את כישוריו המקצועיים כרואה חשבון להוצאתה לפועל של תוכנית עבריינית רחבת היקף שבוצעה בשיטתיות ובמשך שנים ארוכות.

 

בית משפט (אילוסטרציה) בית משפט (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

 

כתב האישום נגד מלכה הוגש בדצמבר 2009 על רקע מעורבותו בפרשת עקיצה ברשת בה נחשפה רשת גדולה שהעלימה מס והלבינה הון, ובמרכזה העבריין בן דוד שנחקרה בשיתוף פעולה של רשות המסים ויחידת להב 433 של משטרת ישראל.

 

במסגרת פרשה זו הפעיל בן דוד מערך של חברות קש במטרה להתחמק מתשלום מס בסכומי עתק. בן דוד, שנעליו גזר בית המשפט המחוזי בתל-אביב 6.5 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון, הורשע בביצוע עבירות מס רבות שכללו הוצאת חשבוניות פיקטיביות בסכומי מס העומדים על עשרות מיליוני שקלים, העלמת הכנסות בסך של 118 מיליון שקל וניכוי מס שלא כדין בסך העולה על 100 מיליון שקל. הוא הורשע בנוסף בעבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ולפי חוק העונשין שכללו איומים ושיבוש מהלכי משפט.

 

מלכה שימש רואה חשבון של שלוש חברות שהיו בשליטתו של בן דוד: בילבו החזקות בע"מ, פיא תעשיות ותקשורת בע"מ, ותקשורת בטוחה בע"מ. בנוסף, הוציא מלכה תלושי שכר עבור שתי חברות נוספות שהיו בפועל בשליטתו של בן דוד, א.ר.מ.ס אחזקות בע"מ וסורמי השקעות ופיתוח בע"מ.

 

לפי גזר הדין מלכה, שידע כי כלל החברות הנן בשליטתו של בן דוד, היה בסוד העניינים של התוכנית העבריינית, רשם חשבוניות פיקטיביות שהוציאו החברות א.ר.מ.ס אחזקות בע"מ וסורמי השקעות ופיתוח בע"מ בספרי הנהלת החשבונות של החברות פיא תעשיות ותקשורת בע"מ ותקשורת בטוחה בע"מ וניכה שלא כדין את סכומי המע"מ המגולמים באותן חשבוניות. מלכה סייע בכך לבן דוד להתחמק מתשלום מס בסכום של 15.8 מיליון שקל .

 

בגזר דינו של בית המשפט נכתב כי "מעבר לפגיעה בערכים המוגנים המפורטים לעיל, הטבועה בביצוע עבירות מס, יש בביצוען על ידי רואה חשבון, כדי לחתור תחת אושיות חברה מתוקנת ולפגוע באופן מהותי באמון לו הינו זוכה מצד הרשויות, כי יפעל כשומר סף, תם לבב ונקי כפיים".

 

עוד נכתב בגזר הדין כי "אין המדובר במעורבות שולית או במעידה חד פעמית. אלא, כמפורט בהכרעת הדין, ניתב הנאשם את כישוריו המקצועיים, לשם הוצאתה מן הכוח אל הפועל, של תכנית עבריינית רחבת היקף, אשר בוצעה בשיטתיות ובמשך שנים ארוכות. כשכל תכליתה הפקת רווחים בסכום עצום, באמצעות התחמקות מתשלום מס ושליחת יד לקופה הציבורית". את התיק ניהל מטעם התביעה עו"ד אורן בר-עוז מהיחידה המשפטית לתיקים מיוחדים ברשות המסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x