$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הליכוד יפרסם מצע כלכלי: יבטיח סייעת שלישית בגנים וסבסוד תמ"א 38

על רקע המאבק התקשורתי מול דו"ח מבקר המדינה על הוצאות בתי רה"מ, ולאחר 5 שנים בהן לא עשה זאת, הליכוד מתכוון לפרסם מצע כלכלי. לידי כלכליסט הגיעו חלק מהנקודות של התכנית המתגבשת, שמקורות המימון שלה עוד לא ידועים

רוני זינגר 06:4318.02.15

הוספת סייעת שלישית לגני הילדים מגיל שלוש ועד חובה, הקטנת מספר התלמידים בכיתות הלימוד ותמריצים כספיים ליזמים בתמ״א 38 – אלו חלק מהנקודות שנוסחו בתוכנית הכלכלית שיפרסם הליכוד בימים הקרובים, כך נודע ל״כלכליסט״. בשל העובדה שמדובר בתכנית מתגבשת שטרם פורסמה באופן רשמי, עדיין חסרים בה מספר פרטים כמו למשל מקורות המימון שלה או פירוט בנוגע לנקודות שכבר סוכמו. מקורות הנוגעים לדבר אמרו כי מקורות המימון יוצגו בקרוב, וזאת כדי לעגן את ההבטחות ולא להציגן כסיסמאות.

 

ברקע המאבק התקשורתי מול דו"ח מבקר המדינה על הוצאות ראש הממשלה, ואחרי ביקורת ציבורית שספגו בליכוד על כך שמפלגת השלטון לא מציגה מצע כלכלי שיפרט את תוכניותיה לאחר הבחירות, ניסחו במפלגה תוכנית כלכלית שתפורסם בימים הקרובים. חלק מהתכנית שנודעה ל״כלכליסט״ כולל שורה של צעדים שהליכוד יבטיח לקדם ולבצע מרגע שייבחר לשלטון. התכנית נוסחה על ידי צוות של שרים וחברי כנסת, ובסיועו של הכלכלן פרופ׳ אבי שמחון. ראש הממשלה מעורב בניסוחה ומאשר כל מה שמפורסם.

 

שר הפנים גלעד ארדן שר הפנים גלעד ארדן צילום: נמרוד גליקמן

 

ההצעות דומות למחנה הציוני

 

בתחום החינוך מתכוונים להודיע בליכוד על קידום הוספת סייעת שלישית לגני הילדים מגיל שלוש ועד גיל חובה. הבטחה דומה ניתנה כבר באחרונה על ידי המחנה הציוני, והיא אף מונפה היטב במסגרת שלטי החוצות של המפלגה ברחבי הארץ ולא בכדי: בימים אלה מתרחבת מחאת הורים שהחלה בתל אביב, שזוכה לתמיכה רחבה במקומות רבים בארץ, ובמרכזה קריאה לרשויות המקומיות ולמדינה להוסיף סייעת שלישית לגני הילדים בגילאי 3-4. כלל לא בטוח שזוהי הבעיה הדחופה ביותר במערכת החינוך, אבל גם בליכוד, כמו במפלגות אחרות, זיהו את הפופולאריות של הבעיה והחליטו לפעול בכיוון זה. על פי החישוב שערכו מנסחי התוכנית יתוקצב המהלך הזה בכחצי מיליארד שקל. אמדן תקציבי זהה פירסם גם פרופ׳ מנואל טרכטנברג שחיבר את המצע הכלכלי למחנה הציוני, לפי אמדן גס של העסקת כ־5000 סייעות נוספות ברחבי הארץ.

 

התחייבות נוספת שתופיע בתוכנית הכלכלית של הליכוד תהיה לפעול לצמצום מספר התלמידים בכיתות הלימוד, כשהיעד שיוצב הוא 32 תלמידים בכיתה לכל היותר. התכנית אמורה להציעה מתווה שייפרש על פני כמה שנים ובו תוצע הדרך לביצוע הפחתה זו. גם הערכת התקצוב לעניין זה עומדת על כחצי מיליארד שקל.

 

בתחום הדיור, מאמץ הליכוד את הצעתו של שר הפנים גלעד ארדן ומתכוון להודיע על סבסוד מדינה ליזמים שיקדמו בנייה על פי תכנית תמ״א 38 בפריפריה. ההצעה באה לפתור את העובדה שפרוייקטי תמ״א 38 לחיזוק מבנים ובניית יחידות נוספות על בנייני דירות קנתה אחיזה באזורי הביקוש, אך באזורי הפריפריה היזמים והקבלנים לא מקדמים את הפרויקטים כיוון שהם לא משתלמים להם. לפיכך, הליכוד יקדם השתתפות מיוחדת של המדינה בבנייה בתחום בפריפריה, כך שתעודד יזמי בנייה לבנות על פי תמ״א 38. ככל הנראה תשתלב תכנית זו עם תוכנית בנייה גדולה יותר שמבקש ארדן לקדם, ואשר אמורה לשים דגש על חיזוק התחדשות עירונית על פני בנייה חדשה; כלומר, הגדלת יחידות דיור במרכזי הערים והאצת בנייה על פני בנייה בשטחים פתוחים חדשים.

 

הכלכלן פרופ' אבי שמחון שסייע בהרכבת התוכנית הכלכלן פרופ' אבי שמחון שסייע בהרכבת התוכנית צילום: גיא אסיאג

 

בתחום יוקר המחיה יקדם הליכוד את תוכנית 0% מע"מ על מוצרי מזון עליה כבר הכריז נתניהו. בתחום הטיפול בבנקים, יודיעו בליכוד כי יקדמו את הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ששולטים בהן כיום, על מנת להגביר את התחרות בשוק זה. בליכוד יטענו כי היו הראשונים לקדם חקיקה בעניין, על רקע הבטחות מפלגות אחרות לקדם את העניין.

 

הצעת המפלגה מתבססת על הצעת חוק שהגישה ח״כ גילה גמליאל שדיברה על הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, ואשר עלתה בחודש נובמבר האחרון לוועדת השרים לענייני חקיקה. אלא שהוועדה לא תמכה בהצעת החוק, זאת לאחר ששר האוצר דאז יאיר לפיד ויתר שרי יש עתיד התנגדו לה. בנוסף, התנגדו להצעת החוק גם בבנק ישראל, בפיקוח על הבנקים ובאיגוד הבנקים. אם נתניהו יבחר לקדם את הצעת החוק הזו סביר להניח שהוא יתקל בקשיים לא מעטים.

 

אפקט הלחץ הציבורי

 

מאז שנת 2010 לא פרסם הליכוד מצע, מצע כלכלי או הצהרת כוונות. עד כה נטען במפלגה כי ״המעשים ידברו ולא ההבטחות״. אולם כעת, בניגוד למערכת הבחירות הקודמת, נכנעו בליכוד ללחץ הציבורי והחליטו לנסח שורה של נקודות עשייה כלכלית להן יתחייבו במפלגה אם הם ייבחרו לשלטון שוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x