$
חדשות נדל"ן

המועצה הארצית האריכה תוקף תמ"א 38 ל-5 שנים ותרחיב את התוכנית

במסגרת הרחבת התמ"א יוכנס תיקון רביעי אשר יעודד חיזוק מבנים שאינם למגורים, תוספת שימושים ציבוריים ומסחריים במבני מגורים המיועדים לחיזוק וכן הכללת מבנים שנבנו בין 1980 ל-1992 שלא היו כלולים עד כה בתוכנית

דותן לוי 16:0803.02.15

המועצה הארצית לתכנון ובנייה האריכה היום (ג') על הארכת תוקפה של תמ"א 38 לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה ב-5 שנים נוספות והורתה על עדכון נוסף לתוכנית. במשרד הפנים ציינו, כי מדיווחי הועדות המקומיות חלה עלייה משמעותית ביישום התמ"א בעקבות תיקון 3 לתוכנית, אולם הצורך בחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, כמו גם הצורך לשדרוג האזורים האורבנים גבר. 

 

 

במטרה לעודד חיזוק מבנים החליטה המועצה הארצית על מתן הוראה לעריכת תיקון מספר 4, זאת בנוסף לתיקונים 2 ו-3 שכבר קיימים אשר משמעותו תהיה "חיזוק מיגון והתחדשות".

  

תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון) תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

התוכנית החדשה תכלול את הרחבת התמ"א לתחומים נוספים, ביניהם עידוד חיזוק מבנים שאינם למגורים, תוספת שימושים ציבוריים ומסחריים במבני מגורים המיועדים לחיזוק, וכן עידוד תוספת ממ"ד במבנים שנבנו בין השנים 1980 ל-1992. כמו כן התוכנית תעודד שימוש בתת הקרקע ועידוד בנייה למגורים בהישג יד להשכרה. עד כה נכללו בתמ"א 38 מבנים שנבנו עד 1980.

 

במשרד הפנים הודיעו על הרפורמה בתמ"א 38 לאחרונה וכאמור היא אושרה היום במועצה הארצית אך פרטי התיקון יגובשו רק כעת על ידי צוות מטעם המועצה הארצית אשר יגבש את השינויים ויביא אותם לאישור המועצה בתוך 6 חודשים.

  

חלק מהותי בהצעה הוא הכללתם של מבנים שהוקמו עד שנת 1992 במסגרת התמ"א. הסיבה לכך היא שעד שנת 1992 לא הייתה חובה לבנות ממ"ד בבתים, כך שלמעשה מסגרת התמ"א הנוכחית אשר מאפשרת רק לבניינים שנבנו עד ל-1980 להיכנס לתמ"א. עדיין התוכנית לא תכלול עשרות אלפי מבנים ברחבי הארץ אשר אין להם ממ"ד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x