שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עובדי מגדל יקבלו תוספת שכר של 10.5% בשלוש השנים הקרובות

הסכם קיבוצי ראשון מזה שני עשורים בחברת הביטוח של שלמה אליהו מבטיח לעובדים תוספות שכר נאות, העסקה ישירה של עובדי קבלן ובונוסים על רווחים. ניסנקורן: ענף הביטוח עובר מהפך

מיקי פלד ורחלי בינדמן 18:5717.02.15

עובדי חברת הביטוח מגדל יקבלו עליית שכר של כ-10.5% בממוצע בשלוש השנים הקרובות, כך נקבע בהסכם קיבוצי שנחתם היום בחברת הביטוח שבשליטת שלמה אליהו. ההסכם הוא הראשון מאז שנות ה-90', אז חדל לפעול ועד בחברת הביטוח. ההסכם הנוכחי מקיף 2,900 עובדים בחברת הביטוח בלבד, ללא חברות בנות, ויהיה בתוקף עד לסוף 2017. על ההסכם חתמו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ומנכ"ל מגדל, עופר אליהו.

ההסכם למעשה קובע תוספת שכר ממוצעת בשנה של כ-3% ושליש, בדומה להסכם שנחתם לאחרונה עם עובדי בנק לאומי. עד סוף השנה תינתן הפעימה הראשונה של התוספת, בשיעור של 3.5% בממוצע לעובדים עם ותק של שנה וחצי, ותינתן לפי קריטריונים של ותק בגובה שכר, כלומר תוספת בשיעור גבוה יותר למי שמשתכר שכר נמוך יותר.

 

שלמה אליהו שלמה אליהו צילום: עמית שעל

 

שתי הפעימות הן קבועות לכל העובדים בשיעור של 3.5% בשנה. ההסכם גם קובע כי תוך 24 חודשים מגדל תקלוט להעסקה ישירה עובדים המועסקים כיום דרך קבלן חיצוני, ביניהם עובדי התפעול, אנשי אבטחה ועובדי ניקיון ומכאן שההסכם הקיבוצי יחול גם על עובדים אלו.

 

ההסכם מגדיל גם את מכסת ימי החופשה של עובדי החברה ומגדיר שני ימי בחירה שבמהלכם העובדים יהיו רשאים להיעדר בתשלום. עובדי מגדל יקבלו גם הגדלה של ההפרשות הסוציאליות על חשבון המעביד והעלאת גובה דמי ההבראה. ערך יום ההבראה יעמוד מעתה על 150% מגובה דמי ההבראה במגזר הפרטי וכך יהיו גבוהים יותר אף מאלו שנהוגים במגזר הציבורי. בנוסף, כל עובד יהיה זכאי לקרן השתלמות. כמו כן, העובדים יקבלו מענק חתימה במשכורת הקרובה שייקבע על פי ותק ובהסכם נקבע גם כי תקציב הבונוס השנתי לעובדים ישודרג ובשנים רווחיות יוכל לעמוד על 140% מהשכר, כך שככל שהעובדים עוברים את היעדים שהוכתבו על ידי הדירקטוריון אז הבונוס יהיה בהתאם. ההסכם כולל סעיפים נוספים כמו הגדלת סבסוד ארוחות הצהריים והקמת חדר כושר לעובדים תמורת 50 שקל לחודש ותקציב של 200 אלף שקל בשנה למימון השתתפות בשכר לימוד אקדמי של העובדים. סעיף מעניין נוסף הוא של ביטול מה שנקרא סעיף 14, וזו תהיה הפעם הראשונה שבהסכם קיבוצי נקבע כי בין אם העובד מתפטר או יפוטר הוא יקבל 100% מפיצויי הפיטורים.

 

אולי ברמז להקמת ועדי העובדים בענף הביטוח שצברה תאוצה בשנתיים האחרונות אמר ניסנקורן כי: "זו תקופה חדשה והיא מהווה את העדות הטובה ביותר למהפך שעובר ענף הביטוח. האתגרים שליוו את תקופת ההתארגנות במגדל, הפכו לשיח פורה של הקשבה והבנה הדדית בין הצדדים. שלמה אליהו הוא שותף אמיתי להגנה על כבודם וביטחונם התעסוקתי של העובדים". יו"ר ועד העובדים במגדל, מודי גת, הוסיף כי "ההסכם הקיבוצי הצליח לאזן בין מענה לצרכי העובדים ודאגה לבטחונם התעסוקתי לבין הכלים המאפשרים לחברה להמשיך ולשמור על גמישות ניהולית ועסקית".

 

בשנים האחרונות רשמה מגדל רווחים של מאות מיליוני שקלים בשנה, בזכות הרוח הגבית של שווקי ההון שהזינקו את כספי ההון העצמי שלה (נוסטרו) המושקעים בשוק ההון. כך למשל, את תשעת החודשים הראשונים של 2014 סיימה מגדל עם רווח כולל של חצי מיליארד שקל, זאת לעומת רווח של 459 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הרווחים מקורם בתשואות שוק ההון הגבוהות.

 

מנהליה של מגדל לא מרווחים משכורות גבוהות מאד בדומה למנהלים בחברות מתחרות ועלות שכרו של עופר אליהו, לא כוללת בונוסים שטרם אושרו לו עד כה, עומדת על כ-3 מיליון שקל בשנה. רק לשם השוואה, מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן נהנה מעלות שכר של 13 מיליון שקל בשנה. עם זאת, עופר אליהו הוא בנו של בעל השליטה בניגוד לכהן שהוא מנכ"ל שכיר.

 

בתום השנה הראשונה לרכישת מגדל הזמין אליהו את כל עובדי מגדל לנופש באילת שם עידכן אותם כי יקבלו בונוס של שתי משכורות כסוג של "בונוס רכישה". אליהו קיווה כי יחסו לעובדים ימנע מהם ממהלכי התאגדות, אך החששות סביב המשך השרשרת הDNA של אליהו במגדל יפגע בעובדים, גרם להם להתאגד במטרה להבטיח את תנאי העסקתם ויציבותם התעסוקתית. בנובמבר האחרון יצא אליהו בהכרזה מפתיעה כי יעלה את שכר כלל עובדי מגדל ל-5,300 שקלים (1,000 שקל מעל שכר המינימום) אך סירב למסור כמה עובדים במגדל מועסקים ממילא כיום בשכר מינימום וכמה עובדי קבלן עובדים במגדל והאם שכר המינימום החדש שהציב יחול גם עליהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x