$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המדינה תיתן מענק של 50 מיליון שקל למחלבה גדולה רביעית

משרד האוצר נערך לפרסום מכרז להקמת מחלבה רביעית, שבתמורה לקבלת מענק תידרש לרכז את פעילותה במוצרי חלב בסיסיים ולא פרימיום ולהגיע לנתח שוק של כ־10%. בענף מעריכים כי במענק יתעניינו מחלבות גד ומחלבות רמת הגולן

נורית קדוש 06:5530.12.14

בניסיון להגביר את התחרות בשוק המזון, ובעיקר בתחום מוצרי החלב הנשלט בידי תנובה, מבקשת המדינה לעודד הקמת מחלבה רביעית שתייצר מוצרי יסוד. ל"כלכליסט" נודע כי משרד האוצר נערך לפרסום מכרז או קול קורא להקמת מחלבה רביעית, שתזכה למענק הקמה של 50 מיליון שקל. המחלבה תידרש לרכז את פעילותה במוצרי היסוד בקטגוריית החלב ובהם חלב לשתייה, יוגורט, שמנת וגבינות רכות וקשות.

 

המודל שבאמצעותו מבקשים באוצר לייצר תחרות בשוק החלב דומה לרפורמה שנעשתה בשוק הסלולר - הוא לא כולל הכתבת מחירים לצרכן, אך כולל התניה שלפיה המחלבה לא תידרש להשיב את המענק למדינה רק אם תשיג בתוך פרק זמן מסוים נתח שוק מינימלי, המוערך בשלב זה ב־10% בקטגוריות האמורות.

 

על פי ההערכות, מחלבות גד ומחלבות רמת הגולן הן בין הגורמים שיוכלו למצוא עניין במכרז מסוג זה. מחלבות גד פעילה בשוק מוצרי הפרימיום, ובאמצעות המענק יכולה להוסיף קווי ייצור לטובת הרחבת פעילותה לשוק מוצרי היסוד. מחלבות רמת הגולן מייצרת מוצרי חלב שונים למחלבות הגדולות, ולכן עלולה לשלם מחיר בכך שתאבד מכירות אלה כשתהפוך למתחרה שלהן. בעבר העריכו גורמים הקשורים לרמת הגולן כי לחברה יכולות ייצור ושאיפות להיות יצרנית מוצרי החלב הרביעית בגודלה, באמצעות התרחבות לתחומים נוספים. לאחרונה עלה שמה של המחלבה כמי שעשויה להיות יצרנית מוצרי חלב למותג הפרטי של רשת שופרסל.

 

מוצרי חלב בסופרמרקט של רמי לוי. לא ברור אם המחלבה החדשה תוכל לתמחר אחרת מוצרי חלב בסופרמרקט של רמי לוי. לא ברור אם המחלבה החדשה תוכל לתמחר אחרת צילום: אריאל בשור

 

המחיר המפוקח מציב קושי

 

גורמים בענף החלב מעריכים כי ספק אם ייגשו למכרז גורמים שאינם מפעילים כבר מחלבה, וזאת מכיוון שגובה המענק אינו ריאלי ביחס לעלויות הקמת מחלבה. לשם השוואה, מחלבת טרה קיבלה מהמדינה מענק בגובה 135 מיליון שקל להקמת המחלבה החדשה בנתיבות, שבה השקיעה יותר ממיליארד שקל. קושי נוסף במבנה המכרז הצפוי שנוגע למחיר המטרה של החלב, הוא מחיר החלב הגולמי המפוקח על ידי המדינה. הנוסחה שלפיה נקבע מחיר החלב הגולמי משקללת עלויות ייצור של מחלבות קטנות ובלתי יעילות, באופן הגורם לכך שמחיר ליטר חלב גולמי גבוה בעשרות אחוזים מהמחיר באירופה. כשמדובר במוצרים שבהם החלב מהווה חומר הגלם המרכזי, קשה יהיה למחלבה להתחרות עם מחירי המוצרים בחו"ל ולהביא בשורה צרכנית. זאת ועוד, מחירי מוצרי היסוד שבהם צפויה המחלבה להתמקד נמצאים תחת פיקוח מחירים, שאמור לשקף תמחור הוגן כלפי הצרכן ולהותיר בידי המחלבות שולי רווח צרים. כך שלא ברור כיצד תוכל המחלבה החדשה לתמחר מוצרים אלו במחירים נמוכים מהקיימים כעת.

 

"נוריד את יוקר המחיה"

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרדי האוצר והכלכלה ממשיכים בקידום התחרות בשוק החלב ונערכים ליישום החלטת הממשלה בנושא, בין היתר באמצעות מסלול חדש לעידוד תחרות בשוק המקומי על ידי הקמה או הרחבה של מחלבה נוספת. המסלול החדש צפוי לייצר תמריצים למחלבות שיוכלו להתחרות בשוק הריכוזי הקיים בישראל, וכתוצאה מכך להוריד את יוקר המחיה בשוק החלב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x