$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

זהבית כהן מונתה לשותפה בקרן אייפקס

מנכ"לית אייפקס ישראל שמובילה את מכירת תנובה קודמה למנהלת שותפה - האשה היחידה מבין 16 שותפים - ותקבל נתח ברווחי הקרן. בימים אלה מקימה כהן קרן השקעות חדשה של אייפקס בארץ

רחלי בינדמן 06:5511.05.14

זהבית כהן, מנכ"לית זרוע הפעילות המקומית של קרן ההשקעות אייפקס, זכתה לקידום משמעותי: ל"כלכליסט" נודע כי הקרן העולמית החליטה להפוך אותה ממנהלת שכירה למנהלת שותפה, כלומר, כהן תהיה זכאית לנתח מהרווחים שתייצר הקרן ולא רק לשכר שוטף. בקרן אייפקס 16 שותפי אקוויטי, וכהן תהיה האשה היחידה בין השותפים. כל השותפים זכאים לאותו אחוז מהרווחים ואינם נדרשים להשקיע הון עצמי בקרן.  

אף שניתן היה לשער כי הקידום מגיע על רקע עסקת מכירת תנובה לסינים, מדובר במינוי שאושר זמן רב קודם — לפני כחצי שנה, על רקע החלטה להקים קרן ייעודית להשקעות בישראל עם גיוס מוערך של 300 מיליון דולר, שאותה תנהל כהן.

 

כהן מובילה בימים אלו את עסקת הענק למכירת השליטה המשותפת לה ולמבטח שמיר (73.1%) בתנובה לחברת ברייט פוד הסינית, לפי שווי של 8.75 מיליארד שקל, שצפוי להניב לאייפקס רווח של 3.8 מיליארד שקל על שבע שנות השקעה. מדובר כנראה בפסגת הקריירה של כהן בקרן, אחרי תקופה קשה שהחלה בזמן המחאה החברתית. באוקטובר 2011, ברקע המחאה שהופנתה בתחילה למחיר הקוטג' של תנובה ואף הובילה לחרם צרכנים, התפטרה כהן במפתיע מתפקידיה כיו"ר בתנובה ובפסגות.

 

בשוק העריכו אז כי ההחלטה להתפטר הגיעה מהנהלת אייפקס העולמית, בעקבות פרשה נוספת שהעיבה על הפעילות בישראל - חקירת רשות ההגבלים העסקיים נגד תנובה בחשד שהחברה הסתירה מידע מהרשות. באותה העת התמודדה כהן עם עוד גזירה, כשוועדת טרכטנברג המליצה לחייב מונופולים בפרסום תוצאות כספיות, בדומה לחברות הנסחרות בבורסה.

 

זהבית כהן זהבית כהן צילום: אוראל כהן

 

פרשת ההגבלים הסתיימה ב־2012, כשהממונה על הגבלים עסקיים סיכם עם תנובה כי תשלם למדינה 3 מיליון שקל בשל אי־העברת מסמכים לרשות, תשלום שהחליף נקיטת צעדי אכיפה. עם דעיכת המחאה, חלק ממחירי הגבינות שהוזילה תנובה חזרו ועלו.

 

לצד המחלוקות, כהן עדיין מחזיקה ברקורד מרשים של השקעות בהובלתה, ובראשן ההשקעה בבזק שמומשה בשווי של פי 3.6 על ההשקעה, וכמובן ההשקעה בתנובה הרשומה בספרי איפקס לפי שווי של פי 5.3. כעת עיניה של כהן נשואות לקרן החדשה, כשהעסקה הראשונה הצפויה לה היא רכישת טמבור מקבוצת עזריאלי תמורת 500 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x