$
משפט

בנק מזרחי טפחות ישלם 25 מיליון שקל לקרן השומר הצעיר

הקרן העמידה לקיבוצים של השומר הצעיר הלוואות יחד עם הבנק וזה אמור היה לגבות את החזרי ההלוואות ולהעביר אליה את חלקה בהחזרים, אך לא עשה זאת כפי שסוכם

משה גורלי 14:3606.03.14

בפסק הדין האחרון של נשיאת בית המשפט המחוזי-מרכז, הילה גרסטל, לפני מעברה לתפקיד נציבת הביקורת על הפרקליטות, פסקה שעל בנק מזרחי טפחות לשלם לקרן קרן השומר הצעיר 25 מיליון שקל.

 

הקרן, שהיא מוסד כספי של קיבוצי השומר הצעיר, תבעה ב-2009 את הבנק באמצעות עוה"ד שרון קלינמן ומיכאל נאור (בנה של מרים נאור המשנה לנשיא ביהמ"ש העליון). התביעה עוסקת בהלוואות שקרן השומר הצעיר העמידה לקיבוצים של השומר הצעיר בשנים 1984 ו-1985, יחד עם בנק טפחות (לפני שהתאחד עם בנק מזרחי). הבנק היה אמור לגבות את החזרי ההלוואה מהקיבוצים, ולהעביר לקרן השומר הצעיר את חלקה בהחזרי ההלוואות.

 

השופטת הילה גרסטל. פס"ד אחרון השופטת הילה גרסטל. פס"ד אחרון צילום: עמית שעל

 

עם פרוץ משבר הקיבוצים בסוף שנות השמונים, נטען, הפסיק הבנק להעביר לקרן את חלקה בהלוואות שגבה ובמענקים שקיבל מהממשלה על ההלוואות במסגרת "הסדר הקיבוצים". במהלך השנים הקרן ניסתה מספר פעמים לברר אם הבנק גובה כספים עבורה ואם הוא חייב לה כספים. הקרן אף פנתה למפקח על הבנקים בבקשה שיתערב ויחייב את הבנק למסור לה נתונים אודות הכספים שגבה. הבנק העביר נתונים חלקיים בלבד. לבסוף, הקרן הגישה תביעה למתן חשבונות ובה דרשה לקבל פירוט של חשבונותיה בבנק.

 

הבנק, שיוצג בידי עו"ד עמית פינס, הגיש בהליך חוות דעת מומחה שנערכה על ידי רו"ח דוד גולדברג, נשיא לשכת רואי החשבון בישראל, שלפיה לא רק שהבנק לא חייב לקרן כספים, אלא דווקא הקרן חייבת לבנק סכום של כ-33 מיליון שקל.

 

הקרן מצידה הגישה חוות דעת מומחה של רו"ח יהודה ברלב, שלפיה הבנק חייב לקרן סכום שבין 36 ל-56 מיליון שקל, תלוי בשיטת החישוב. רו"ח יהודה ברלב טען בעדותו שהבנק התנהג כלפי הקרן כבריון ולקח לעצמו את הכספים שגבה עבור הקרן.

 

בסיומו של הליך מורכב ביותר, לאחר שמיעת עדויות הצדדים, השופטת גרסטל הציעה לצדדים להסמיך אותה לפסוק ללא נימוקים על דרך הפשרה, סכום שבין 21 ל-27 מיליון שקל. הצדדים הסכימו וגרסטל קבעה כאמור כי על הבנק לשלם לקרן 25 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x